Alergie je hra

10. listopadu 2011

Radim Grebeníček je bodrý Moravák pocházející z Uherského Hradiště, který žije s rodinou střídavě v Praze i na rodné Moravě. Od patnácti let ho přitahovaly takové vědy jako psychologie, astrologie, filozofie, takže strojařině, kterou na přání otce vystudoval, dal brzy vale... V Domě osobního rozvoje MAITREA nabízí zatím především individuální poradenství a terapie.

Co konkrétně svým klientům nabízíte?

Vždy se snažím skloubit individuální rovinu, tedy poradenství, terapie s poznáním, chápáním souvislostí a někdy i vzděláváním. Nemám v sobě trpělivost klasického lékaře nebo léčitele dělat jen praxi dlouhodobě, žene mě touha po poznání, výzkumu a výsledky pak dávám lidem i ve vzdělávacích programech. Pořádáme také vzdělávací semináře, regenerační pobyty, skupinové terapie, konstelace. Je to evoluce. Propojováním tradičních systémů starých civilizací s novými poznatky vědy vzniká celistvá struktura chápání skutečnosti, kterou například v léčení můžeme nazvat integrální medicína.

Na internetu jsem našla informace o vašem centru Elementa – prozradíte, oč šlo?

V roce 2006 jsem založil v Uherském Hradišti centrum zdraví Elementa. Byl to veliký projekt, kde se pracovalo s prostorem, energiemi, bílým světlem... Měli jsme tam ordinaci, meditárnu, masérny, wellness technologie, detoxikační program a velikou posluchárnu pro asi 70 lidí. Takhle si představuji péči o fyzické a psychické zdraví člověka a jeho sociální a spirituální vývoj.

Dnes máme spoustu specializovaných lékařů, psychologů, léčitelů, masérů, konstelačních koučů. Každý má svoji výjimečnou metodu, techniku nebo přístroj, ale hluboký smysl vidím spíše v integraci, propojení všech těchto oborů a metodiky.

Tenkrát jsme to postavili jako obecně prospěšnou společnost, ale nakonec jsme to neutáhli, respektive úřední šiml Úřadu práce v Uherském Hradišti se obrátil proti nám. Uživit 15 lidí se změněnou pracovní schopností bez dotací prostě nejde. Takže Elementa neměla dlouhý život, fungovala pouhé dva roky. Ale byla to úžasná zkušenost, která mě posunula dále na mé cestě, a rozhodně ničeho nelituju...


Pokud vím, hodně jste se věnoval a věnujete lidem s alergiemi.

Ano. S metodou, která vzešla z USA z neurolingvistického programování (NLP) a která pomáhá alergikům, pracuji asi deset let. Sám jsem byl od dětství alergický na prach, pyly a králičí chlupy, takže jsem tím prošel, měl jsem vlastní zkušenost a těchto alergií jsem se zbavil. V Elementě jsme dělali jednodenní regenerační programy pro alergiky, a člověk, který tam přijel, si na konci programu mohl hned vyzkoušet, že se alergie zbavil, což se dařilo v 80 – 90 % případů.


Metoda, o které mluvíte, asi není nic nového pod sluncem.

Myslím, že je stará asi třicet let a došla takového zdokonalení, že ji můžeme používat dodnes, v podstatě neomezeně u všech alergiků, astmatiků, nemocných s ekzémy a dalšími poruchami imunity. Já jsem se s ní seznámil díky Milanu Calábkovi.


Zní to úžasně! Co je principem této metody?

Alergie je totiž v podstatě podmíněný reflex, který je spojen například s traumatickým zážitkem, tělesným šokem nebo krizovým obdobím. Může to být i dávná, zapomenutá událost nebo situace, která se ovšem propojila s něčím, čemu říkáme alergen – ať už je to prach, pyl, kočičí chlupy, potraviny, slunce apod.

Alergie je vpodstatě podmíněný reflex, který je spojen například s traumatickým zážitkem.


Vzpomínám si na jednu maminku, kterou jsme poznala kdysi na akci s rodiči postižených dětí. Měli jsme tam k obědu rajskou omáčku a jí najednou začaly téct slzy a začala nezadržitelně vzlykat. Pak mi vysvětlila, že když jí před léty v porodnici bylo velice nešetrným způsobem sděleno, že její novorozená dcerka má Downův syndrom, rozváželi právě po chodbách rajskou k obědu...

To je dobrý příklad, u alergií je to obdobný princip. Té ženě se také klidně mohlo stát, že se u ní objeví třeba alergie na rajčata. Na symptomech ale až tak nezáleží. Je skoro jedno, jestli člověku vyskočí kopřivka, objeví se rýma nebo se začne dusit. Podstatné je, že je vytvořen jistý podmíněný reflex, který spouští produkci histaminu a děje se to na tělesné úrovni. Vzpomínky, se kterými to souvisí, jsou samozřejmě vytěsněny do nevědomí a jakási podivná inteligence našeho organismu to takto zařídí, aby člověk psychické trauma znovu nemusel prožívat.


Můžete uvést konkrétní příklad?

Vzpomínám si například na muže, který jezdil na Baltu na katamaranu, spadl do ledové vody, zamotal se do rybářské sítě, šlo mu v podstatě o život. Byla to nebezpečná situace, ze které se naštěstí dostal. Pak po nějaké době bylo velmi chladno a on navíc promokl a na těle mu naskákaly hrozné puchýře. A to se opakovalo pokaždé, když prochladl nebo se namočil do studené vody. Mladá dívce se zase od určité doby objevovala sluneční alergie, silná svědivá vyrážka – příčinou bylo, že se s ní její partner kdysi rozešel u moře za velmi slunečného dne...

V současné době také narůstá počet dětských alergiků – ale podívejte se, jak u nás roste rozvodovost, a rozvod rodičů je pro dítě vždycky obrovské trauma. A pak stačí, že mají doma kočku, psa, prach, je pylová sezóna apod.


Jak si ale vysvětlit alergie, se kterými dítě už přijde na svět?

Alergie, s nimiž se dítě narodí, jsou předmětem častých otázek. Jsem přesvědčen, že v těchto případech jde o přenos v prenatálním období, kdy trauma matky přešlo na dítě. U ní se to nemusí projevit, ale dítě trápí atopický ekzém nebo alergie od narození.

Když moje dcera přišla loni s porodnice se svým synkem, řekla jí dětská lékařka, ať při kojení kvůli alergiím raději nepije mléko, doporučila jen zakysané mléčné výrobky a ať dítěti do roka nedává nic z pšeničné mouky kvůli alergii na lepek. Co si o tom myslíte?

Že je to klasická kauzální terapie, která je založena na oddělení, separaci, dotyčného (i potenciálního) alergika od samotného alergenu, nebo od potravin, u kterých je podezření, že by alergie mohly způsobovat. Ale každý člověk je biochemická individualita, pro každého je vhodné něco jiného. Dnes se hodně mluví právě o lepku, ale jsou lidé, kterým nevadí ani od raného věku a jiným způsobuje komplikace. Takhle to zobecňovat považuji za trochu nešťastné.

Terapiemi pro alergiky se zabýváte i v současné době?

Ano, dodnes je to významná součást praxe, kterou dělám. Vždy ale chci, aby se klient na léčbě také podílel. Stavím terapii na souhře, pochopení vzniku problému i samotného uzdravení. Dělám to individuálně i skupinově, vysvětlím, co je alergie a jak vzniká podmíněný reflex, a na několika dobrovolnících, kteří se vždycky najdou, ukážu, jak se dá odstranit.

Na svých seminářích říkám lidem: „Alergie je hra, využijte toho!“

Metoda funguje velice rychle, takže po té ukázce už mohu říct alergikovi, který nemohl jíst třeba tropické ovoce, aby snědl pomeranč – a ostatní hned vidí, že se to povedlo. Na svých seminářích říkám lidem: „Alergie je hra, využijte toho!“


Je sympatické, že vidíte alergii jako hru. Ale na druhé straně je to veliký strašák dnešní doby...

To je pravda. Je to obrovský strašák podporovaný farmaceutickým průmyslem, který tvrdí – máme tady moderní léky - antihistaminika, když budete brát doživotně naše medikamenty, bude vše v pořádku... Jde určitě o koloběh prodeje léků, zákazník je jistý nadosmrti.

A ani klasičtí lékaři nevěří, že je možné se alergií poměrně snadno zbavit – myslím, že v podstatě podvědomě nepřipouštějí, že by vše mohlo být jinak, že by jejich roky studia, praxe, víry v náboženství s názvem farmakologická alergologie mohly přijít jaksi vniveč... Je načase si připustit, že komerční imunologie a alergologie je medicínou středověku a neodpovídá současnému stavu poznání.


Na co ještě se chystáte, těšíte, co plánuje v nejbližší době?

V současné době se nejvíc věnuji hypnóze a hypnoterapii, které s alergiemi určitým způsobem souvisí, to je momentálně moje srdeční téma. Teď na podzim budu dělat v Bratislavě a v prosinci v Praze kurzy hypnózy, hypnoterapie, NLP a percepčně mentálních vzorců, zjednodušeně řečeno duševní metabolismus.

Co je duševní metabolismus?

Analogie metabolismu tělesného. Prostě informace a smyslové vjemy přece také polykáme, trávíme, asimilujeme a vylučujeme.


A někdy nestrávíme a nevyloučíme...

Přesně tak. A s tím je pak dobré pracovat.

Pomocí hypnózy a hypnoterapie také pracujete s chorobami svých klientů?

Jistě. Díky hypnotickým vhledům, ponorům, můžeme nacházet skryté souvislosti, porozumět řeči nevědomí, vnitřní moudrosti, které se týkají povahy onemocnění či jiných problémů klienta. Pomocí tradiční i moderní hypnoterapii můžeme nalézt nejen zdroje nemoci, problému, krize, ale i způsob uzdravení. Hypnóza je něco úžasného a má nekonečné možnosti využití nejen při léčení, ale i při hledání pramenů inspirace, talentu nebo řešení složitých životních situací.

V hypnotickém transu je síla organismu mnohonásobně zesílená, a když jsem si v minulosti nevěděl rady, použil jsem ji při rakovině nebo jiných nemocech běžně neléčitelných. Díky Bohu často úspěšně! Pokud se dá s člověkem hypnoticky pracovat, využívám toho.


Řekl jste „pokud se dá s člověkem pracovat“. A co když se s ním z nějakého důvodu pracovat nedá?

Když jde o děti, většinou pracuji s rodičem. A pokud nelze pracovat s dospělým člověkem, mám ještě skupinku lidí, říkejme jim třeba média, kteří jsou vysoce hypnobilní, což je úžasný talent, a jejichž prostřednictvím můžu zjišťovat zdravotní stav i na dálku, určovat vhodné terapie nebo třeba pro firmu nalézt řešení z krize. Některá média jsou skutečně výjimečná a čtou mě v lidech, které nikdy nepoznala, jako v knize.

S jakými problémy za vámi lidé nejčastěji chodí?

Pochopitelně chodí hodně alergiků, i když už dlouho nemám nikde žádnou propagaci. Ale klienti mě na základě svých zkušeností doporučují dál. Některé klienty ke mě posílá můj bratr, fyzioterapeut a masér, když má pocit, že už jejich problém přestupuje jeho rovinu. Často chodí lidé s lehčími i vážnými chorobami, rakovinou, lidé procházející krizí, tíživou situací, kteří trpí duševními problémy, hledají smysl života...


Trochu jsme odbočili od vašich plánů do budoucna.

Teď mi přišla do života jedna věc, kterou bych chtěl naplnit a hodně se na to těším. Zabývám se momentálně starými Mayi, jejich kalendářem a v souvislosti s tím připravuji na únor 2012 poznávací zájezd do Amazonie, na Yukatán. Jde o 18 denní pobyt, kdy budeme poznávat pyramidy od Guatemaly po Mexiko, karibskou oblast, ale také se pokusíme zmapovat evoluci vědomí člověka, vysvětlit si, jakým evolučním procesem procházíme. Dojde i na léčení, relaxaci a zážitky.

Myslím, že na všechny, kteří se k nám připojí, to může mít blahodárný vliv. Nepochybně to k nám přivede lidi, kteří pojedou, aby našli nejen poznání, ale i nové podněty, inspiraci, sílu, překonali krizi, aby porozuměli svým nejniternějším otázkám. Prales, byliny, fantastická strava, slunce a moře v Karibiku… Už letím…

Autor článku: Helena Chvátalová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021