Aromaterapie je úlevová metoda pro každého

30. září 2009

Aromaterapie se netýká pouze toho, zda je nám nějaká vůně příjemná, nebo ne. Ač se na první pohled nezdá, vůně mají na náš interní systém daleko hlubší vliv. Ovlivňují i naše emoce. "Přírodní éterický olej je komplexní, holisticky působící lék a závisí na dávkování, které určí, zda se bude působit na tělo nebo na mysl," říká Marie Noe.

Co budete klientům v Domě osobního rozvoje MAITREA nabízet?

Nabízím aromaterapeutické ošetření, které spočívá v rozhovoru s klientem, namíchání specifické směsi podle aktuálního stavu a v aplikaci směsi – masáži. Éterické oleje, se kterými aromaterapie pracuje, totiž pronikají do těla buď přes pokožku, nebo inhalací. Součástí ošetření je ale především masáž. V případě potřeby připravuji směs i pro domácí ošetření a klient ji používá buď jako parfém nebo masážní olej. Kromě aromaterapie nabízím i lymfatickou masáž. Jde o speciální masérskou techniku sestávající z jemných, pomalých, přesně cílených hmatů, které pomáhají lepšímu toku lymfy.

Lymfa je totiž oproti krevnímu oběhu do velké míry závislá na lidském pohybu a na dýchacích pohybech, a protože většina lidí se málo pohybuje a nedýchá správnou technikou, je plynulý tok lymfy blokován, což způsobuje různé potíže, například otoky, nadváhu, celulitidu apod. Ale diskutuje se i o tom, že nedostatečnost lymfatického systému může být příčinou i mnoha dalších nemocí a zdravotních potíží. Lymfatická masáž tedy pomáhá správnému toku lymfy, a tím detoxikaci organismu.

Je lymfodrenáž vhodná pro každého?

Existují různé kontraindikace – například varixy třetího stupně, otoky způsobené srdeční nedostatečností, akutní záněty, stavy krátce po operacích atp. A pokud masér není zdravotník (fyzioterapeut), určité typy lymfedémů (otoků) nemůže ošetřovat.

Máte na mysli například otoky u pacientů s rakovinou?

Ano, u těch musí lymfodrenáž indikovat lékař a pokud ji chtějí mít hrazenou zdravotní pojišťovnou, pak ji musí provést fyzioterapeut spolupracující se zdravotnickým zařízením.

Vím, že se zde v MAITREI připravuje nový projekt – Akademie něžného doteku. Budete spolupracovat s její zakladatelkou ing. Evou Kopasovou?

S paní Kopasovou jsem se seznámila nedávno na Svatojánských slavnostech na Vlčí Hoře. Hovořily jsme o tomto projektu a určitě to nebylo poslední setkání. Myslím, že nějakou formu pravidelné spolupráce najdeme. I proto, že Akademie něžného doteku je v úzkém spojení s firmou Nobilis Tillia, která distribuuje éterické oleje a vyrábí přírodní aroma-kosmetiku a s níž již několik let spolupracuji i já.

Vraťme se však k aromaterapii - co všechno toto slovo znamená?

Aromaterapie se velmi často laicky popisuje jako léčba vůní a mnoho lidí si myslí, že je to jen o příjemném pocitu - o vůni. Vůně je ale jen jedním z účinků chemického složení éterických olejů. Podstatnější je, že látky, z nichž se éterické oleje skládají, mají velmi širokou škálu působení. Například většina esencí má více či méně antiseptické účinky. Některé jsou silně antibakteriální, jiné fungicidní, další působí dobře na vykašlávání, jiné mají silné protizánětlivé účinky.

Éterické oleje také ovlivňují naše emoce, proto je používají například někteří psychoterapeuti.

Éterické oleje ovšem nepůsobí jen na fyzické úrovni. Ovlivňují také naše emoce a chování, proto je používají například někteří psychoterapeuti. Přírodní éterický olej je komplexní, holisticky působící lék a závisí na dávkování, které určí, zda se bude působit na tělo nebo na mysl. Kromě éterických olejů pracuje aromaterapie s rostlinnými oleji, ve kterých se éterické oleje ředí, a také s hydroláty. To jsou květové vody, které vznikají jako vedlejší produkt při destilaci rostlin.


Při jakých potížích je aromaošetření zvláště vhodné?

Díky široké škále účinků éterických olejů můžeme na většinu zdravotních potíží najít vhodnou kombinaci esencí a ve spojení s masáží, která sama o sobě pomáhá uvolňovat napětí, jež je příčinou mnoha nemocí, je aromaošetření vhodné vlastně pro každého, kdo chce se sebou „něco udělat“, ať již chce řešit své fyzické nebo emoční potíže. Chodí ale i klienti, kteří nechtějí nic řešit, jen si chtějí užívat hladivých doteků, vůně a pozornosti, které se jim dostává. Na tomto ošetření obvykle klienti oceňují, že je voňavé a jemné při práci s tělem. Poskytuje jim úlevu a hlubokou relaxaci. Tato metoda může sloužit i jako doplňková metoda ke klasické západní medicíně.

Je aromaterapie vhodná třeba i u lidí v terminálním stadiu nemoci?

Láskyplný dotek je důležitý vždy - ať jsme na začátku nebo na konci života. Je důležitý samozřejmě i pro lidi, kteří mají bolesti nebo už nejsou schopni komunikovat. A tím, že k masáži připravíme specifickou směs éterických olejů, můžeme působit nejen na jejich nemoc, ale i na jejich psychiku a ulevit jim. Takže aromaterapie je určitě vhodná v nemocnicích, v hospicech či v léčebnách dlouhodobě nemocných.

Aromamasáž je úžasná úlevová metoda pro ležící pacienty, ale i pár kapek vhodně zvolného oleje do aromalampy působí úžasně - ovlivní pozitivně náladu a když přidáme esence s dezinfekčními vlastnostmi, navíc ještě vyčistí vzduch. Éterické oleje voní určitě příjemněji, než běžná dezinfekce, na kterou jsme z nemocnic a léčeben dlouhodobě nemocných zvyklí. Velmi silné antiseptikum je například hřebíčkový olej (tím se kdysi dezinfikovaly i chirurgické nástroje), ale běžnější pro vyčištění ovzduší je eukalyptus, citron nebo čajovník.

Vystudovala jste Institut aromaterapie?

Ano. Aromaterapii jsem se pasivně věnovala od poloviny 90. let. Moje kosmetička tenkrát absolvovala kurz aromaterapie a své znalosti okamžitě použila v praxi. Mně se tento druh ošetření také zalíbil. Konečně jsem našla přípravky, na které mé tělo nereagovalo alergií, což se mi u běžné kosmetiky stávalo pravidelně. Pak jsem si vzpomněla, že když jsem jako malá holka četla knihy o starověku, moc se mi líbilo, jak se tam natírali vonnými oleji. A nadchlo mě, že to existuje i v dnešní době a říká se tomu aromaterapie. Koupila jsem si Praktickou aromaterapii a ze začátku jsem éterické oleje používala jen v aromalampě. Pak jsem si začala míchat své vlastní směsi a naučila jsem se připravovat pleťové krémy. No a v tom okamžiku jsem si řekla, že je čas svého koníčka zprofesionalizovat a vystudovala jsem Institut.

Co jste dělala před tím?

Mám již od roku 1997 nakladatelství – Ona Woman Press.

Vy jste vydala například knihu „Zdravé těhotenství, přirozený porod“, viďte?

Ano, je to oblíbená těhotenská příručka. Autorka používá při řešení zdravotních potíží přírodní prostředky a mezi nimi i éterické oleje. Díky této knize jsem se seznámila i s firmou Nobilis Tillia a začala s ní spolupracovat.

Ve svém nakladatelství se ale kromě těhotenských/porodních titulů zaměřuji i na ženy v duchovním světě a samozřejmě na aromaterapii. Letos na jaře jsem vydala základní knihu aromaterapie - Voňavou lékárnu od britské aromaterapeutky Valerie Worwood. Je to velmi obsáhlá kniha s širokým záběrem a myslím, že právem je nazývána „bible aromaterapie“.

Vy jste šťastný člověk – děláte to, co vás hodně baví, že?

Nikdy jsem nad tím takto neuvažovala, ale ano, v tomto smyslu jsem šťastný člověk, protože obě mé profese - vydávání knih a aromaterapie - mě hodně baví a naplňují. Oba s manželem pracujeme na tom, abychom dělali jen to, v čem vidíme smysl, i když to není finančně nijak výhodné. Ale nejistý příjem je vyvážen vnitřním uspokojením a možností věnovat se práci na sobě i v rámci svého „zaměstnání“.

Autor článku: Helena Chvátalová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021