Chci cítit vůni celým tělem!

16. března 2016

V dubnu přijede do Maitrey Mikaёl Zayat - kanadský intuitivní aromaterapeut s arabskými kořeny, který představí svůj princip holistické aromaterapie. Při této příležitosti jsme kromě Mikaёla Zayata zpovídali i iniciátora workshopu, terapeuta a maséra Maitrey, Vladislava Horeckého.

Vláďo, jaké bylo tvoje první setkání s Mikaёlem Zayatem?

Jednoduše nezapomenutelné! V roce 2008, kdy tady byl Mikaёl poprvé, jsem už pracoval v Maitrei. Často jsme se potkávali v kuchyňce mezi pokojem pro hosty, kde byl ubytovaný, a mojí masérnou. Byl mi velmi sympatický a zajímalo mě, co vlastně dělá, co to je aromaterapie. Zeptal jsem se ho, jestli mi může o své práci něco povědět. Mikaёl je úžasně spontánní. Hned řekl: „Tak pojď!“ Posadil mě do křesílka (teď si uvědomuji, že to bylo zrovna v téhle místnosti, kde si teď povídáme (úsměv)). Na stole měl plno různých voňavých lahviček. Vyměnili jsme si pár slov a on si najednou během hovoru vzal moji nohu do klína. Překvapilo mě, co dělá (smích). Rozvázal tkaničky, sundal mi botu, pak i ponožku a dával mi čichnout k některým vůním. Některé z esencí mi namazal na obnaženou nohu, ale některé jen tak vrátil zpět. Vždy, když mi nějakou lahvičku podal, ptal se se mě, jestli mi voní. Voněly mi úplně všechny (smích), takže z mojí reakce nemohl usoudit, kterou esenci použít k namazání a kterou ne. Dodnes je mi záhadou, jak je vybral. Potom si vzal moji druhou nohu a opakovalo se to samé a ještě k tomu něco zazpíval. Nevím co, slovům jsem nerozuměl, ale bylo to velmi jemné, laskavé, láskyplné. A mě, během těch asi 20 minut, co jsme spolu seděli, zaplavil úžasný pocit lehkosti a krásy! Taková úleva! Cítil jsem se jako znovuzrozený. S pocitem radosti a svobody, s pocitem že všechno je možné a všechno dokážu. Jako kdybych ze zad shodil těžký batoh a narostla mi křídla.
Byl to pro mě nečekaný objev - překvapilo mě jak jsou jemné esence mocné, jak jdou do hloubky a jak dokáží ve chvilce proměnit pocity člověka. Připadalo mi to jako zázrak. A přitom to celé vypadalo tak samozřejmě, jednoduše a přirozeně... Jen to chce umět s esencemi zacházet. (smích)

Překvapilo mě jak jsou jemné esence mocné, jak jdou do hloubky a jak dokáží ve chvilce proměnit pocity člověka. Připadalo mi to jako zázrak.

Ano. Taková maličkost. (smích)

Mikaёl mi tehdy namíchal malou lahvičku esencí s sebou domů. Příští den odjel a od té doby jsem ho neviděl. Ale naše setkání ve mně zanechalo hluboký vtisk. Poznání, že stojí za to se o esence zajímat. Do té doby jsem na ně pohlížel jako na něco voňavého pro ženy. Začal jsem pak hledat, jak se o esencích něco dovědět, jak s nimi pracovat..., nakoupil jsem snad všechny knihy o aromaterapii, které u nás vyšly, a mnoho esencí, které se tehdy u nás daly koupit. Ale místo toho, abych se začal více orientovat, jen jsem si zamotal hlavu. V každé knížce se psalo něco jiného, často protichůdné informace, spousta různých varování a odborných popisů... nakonec jsem to nechal plavat.

Vladislav Horecký

Z knih se člověk nenaučí intuici…

Ano. Často jsem si na Mikaёla vzpomněl. A v poslední době čím dál častěji a intenzivněji přicházely myšlenky na to, že bych se u něj rád učil. Napsal jsem mu o tom. A on mě opět překvapil (a musím říct, až dojal) svou okamžitou odpovědí: „Milý Vláďo, díky, že ses ozval. S láskou vzpomínám na naše setkání v Praze. Moc rád Tě opět uvidím a rád se s Tebou podělím o všechno, co umím.“

Workshop Mikaela Zayata v Maitrei

Teď mají tuhle možnost i ostatní. Skvělé! A věnoval ses potom ještě aromaterapii, nebo tě odradila ta zkušenost s knihami?

Asi před třemi lety mě kamarádka vytáhla do Polska na aromaterapeutický workshop Boyda Trumana. A tam jsem měl to štěstí, že si mě vybral jako dobrovolníka na praktickou ukázku aroma masáže. Nakapal mi na záda pár esenciálních olejů a přišel podobný pocit jako tenkrát s Mikaёlem. Vnímal jsem ty esence ne přes hlavu, ale přes tělo. Bylo úžasné cítit, jak prostupují dovnitř, jak se v těle rozpínají, a vnímat pocity a emoce s tím spojené... Najednou jsem věděl, že jsem zpátky doma, že po tom marném hledání jsem zase u něčeho, co mi dává možnost práci s esencemi nějak uchopit. Od Boyda jsem dostal jednoduché recepty, jak oleje používat, a najednou jsem měl také dostupný zdroj čistých esencí nejvyšší kvality. Vidím při své práci maséra, jak fungují a jaký mají úžasný potenciál. Práce s nimi je opravdu radostí. Pomáhají nejen klientům, ale obohacují i mě. Vytvořil jsem si postupně způsob, jak esence integrovat do všech druhů masáží a terapií, které při své práci s klienty používám.

Ale necítím se jako aromaterapeut. To je něco, co bych se chtěl naučit právě od Mikaёla – naučit se pracovat tím jeho šamanským způsobem.

Naučit se s rostlinami a jejich esencemi více komunikovat. To je to, co mě zajímá. Vnímám, že esence jsou živé. Jsou esencí života rostlin. Jsou součástí přírody, stejně jako my jsme součástí přírody a proto jim naše tělo i duše může rozumět. Esence vždy respektují moudrost přírody a našeho těla. Působí tak, aby nám pomohly obnovit harmonii na všech úrovních a udržet ji. Vedou nás blíž k naší vlastní esenci, k naší podstatě.

A k moudrosti našeho těla…

Ano, naše tělo má svou moudrost, jen my ji neustále narušujeme svým myšlením, výchovou...

To bude výhoda rostlin – že nemají mozek. (smích)

Přesně tak (smích). A navíc jsou tady o miliony let déle než my, takže se od nich máme hodně co učit.

M. Zayat

Mikaёli, a jaké bylo vaše první setkání s vůněmi, které vás ovlivnilo?

Narodil jsem se a vyrostl v Káhiře, v Egyptě. Mí rodiče vždy používali bylinné čaje k léčbě celé rodiny. V Egyptě říkáme rostlinným esencím Duše rostliny – „Roah“. Můj tatínek nazýval i mou maminku Roah.
Když jsem prvně přijel do Kanady, zvykal jsem si na západní styl života. Ale netrvalo dlouho a začal jsem se cítit špatně. Lékaři mi dokonce doporučili složitý chirurgický zákrok. Když jsem to volal matce, připomněla mi, že u nás nikdy v životě nebyl doktor, a namísto operace mi doporučila léčivé bylinky, včetně řebříčku a chmele. Návratem k naší tradiční léčebné metodě jsem se dostal zase do harmonie s mou původní esencí. Vyléčil jsem se a žádný zákrok už nebyl potřeba. Už více jak 40 let soustavně studuji a učím se, jak využívat léčivé rostliny a aromatické esence k léčení těla, mysli a duše.

Čím je vaše holistická aromaterapie specifická a unikátní?

Při našem setkání s říší rostlin, zvláště s aromatickými rostlinami, dochází ke vzájemné interakci na úrovni těla, duše a ducha. Komunikací mezi našimi dušemi, tedy mezi duší rostliny a naší, si něco předáváme a obdarováváme se v posvátném sjednocení. Aromatická esence nás spojuje s naší esencí, a naopak.

Jak moc intenzívně může aromaterapie ovlivnit/změnit naše životy?

Aromaterapie je mocným nástrojem k uvolnění tělesného napětí, emocí, přesvědčení a vzpomínek. Když je naše srdce otevřené ke změně, může nás dovést k hluboké transformaci, která zásadně promění náš život.

Když je naše srdce otevřené ke změně, může nás aromaterapie dovést k hluboké transformaci, která zásadně promění náš život.

Jak moc jsou naše duše propojeny s dušemi rostlin?

Čich je přímým a hlubokým pojítkem s naším mozkem; aroma jde až za rovinu myšlení. Promlouvá přímo s buňkami našeho těla.

Co je podle vás Esencí života?

Esence je harmonie našeho těla, duše a ducha. Pokud dosáhnete harmonie, už nebudou překážky, které byste musela vyvažovat. Jen štěstí a hojnost ve všech oblastech života.

Zůstaňte v kontaktu se svou duší. Pomůže vám rozpoznat správnou cestu a dosáhnout vašeho poslání.

bulharská růže

Zajímalo by mě, jak vytvořit přírodní parfém?

Esence stály za zrodem parfémů a mohou se používat místo těch komerčních, které se obvykle vyrábějí ze syntetických chemikálií, škodlivých pro lidské zdraví. Více prostoru na příklady budeme mít na mém „playshopu“ v Maitrei.

Všimla jsem si, že téměř nepoužíváte výraz „esenciální oleje“. Proč tomu tak je?

Protože je to zavádějící. Esence neobsahují nic z mastných kyselin a nejsou mastné. Proto používám slovo „esence“.

Existuje rostlina či bylinka, kterou máte nejraději?

Ano. Je to bulharská růže. Bulhaři říkají: „Pokud je tvé srdce růží, pak tvá ústa budou mluvit voňavá slova.“

 

Workshop Mikaёla Zayata:
22.-24.4.2016   HOLISTICKÁ AROMATERAPIE 

Kontakty:
Vladislav Horecký   604 200 471, vlada.h@gmail.com
Mikaёl Zayat   https://zayataroma.com/en/mikaelzayat
 

 

Autor článku: Bára Pečová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021