Dotek je víc než tisíc slov

29. června 2016

Kdy začít s masáží dětí? „Už v bříšku“, odpoví bez váhání Eva Kopasová, autorka speciálních masáží Hlazení malého Andílka a Motýlí masáže. Dotek je komunikace, kterou miminka vnímají už před narozením, a po porodu je to kromě hlasu maminky téměř uklidňující lék pro zvládání nových, neznámých situací. Eva přidává ještě svou alchymii s léčivými esencemi, kdy se účinek dotyků zesiluje. Na podzim ji vyjde v Maitrei kniha Jemné doteky, Motýlí masáže a léčivé Esence pro Novorozeňátka a zároveň si její masáže budete moct prakticky osvojit na našich seminářích.

Chystáš v Maitrei dva semináře o masážích miminek. Jak se liší od klasických masáží miminek, které známe?

V mém pojetí je to o jemném dotyku, o vůních a o srdci na dlani. Začínala jsem s motýlími masážemi pro novorozeňátka, ale vnímala jsem a cítila, že už je to příliš pozdě na masáž miminek, že se musí začít mnohem dříve. Takže tento rok vznikl koncept „Hlazení malého Andílka“, kdy začínáme s hlazením už v těhotenství. Nejprve se při masáži zharmonizuje nastávající maminka, má možnost získat emoční a energetickou podporu. A pomocí dotyků, hlazení a prostřednictvím esencí se dotýká miminka přes stěnu bříška.

Když se miminko narodí, tak ty dotyky už zná, což je kromě hlasu maminky jediná známá věc v tom novém světě po narození. Hodně ho to ukonejší, dává mu to pocit ochrany a jistoty. Navíc je to velmi příjemné. Pro vzájemnou vazbu s maminkou (ale i tatínkem) je to velmi důležité pouto.

Je moji touhou podpořit jemnou a něžnou komunikaci v rodině.

Další typ seminářů je zaměřen k porodu. Snažím se maminky i tatínky naučit, jakým způsobem se pomocí hlazení, dotekové stimulace a esencí zúčastnit porodu a jako pár si porod užít a vytvořit důležité, nové pouto mezi sebou. Pro muže je to fajn, že alespoň tuší, co se může při porodu dít, a hlavně jak ženě pomoct a podpořit ji a nemusí se pak často cítit jak Alenka v říši divů. Bude „o krok napřed“ a bude mít pocit smysluplné blízkosti ke své ženě i svému rodícímu se miminku.

K dostání na eshop.maitrea.cz

V říjnu vyjde knížka Motýlí masáže pro novorozeňátka, které jsi už zmínila. Krásný název.

Ano. V listopadu, po vydání knihy, začínám i semináře na motýlí masáže. To už budou na světě i speciální esence. Je dobré, když se o nich ženy začnou učit už v těhotenství, protože nejlépe začít s masáží novorozeňátek hned v porodnici. Klasické baby masáže jsou zhruba od třetího měsíce a jedná se o jinou sestavu hmatů a energetického působení pro dětské tělíčko. Z mé zkušenosti „začít až tady“ je už hodně pozdě.

Zmínila jsi esence. Vyrábíš je přímo na míru pro tyto masáže a do porodnictví?

Už skoro třináct let se pohybuji v oblasti porodnictví a stejnou dobu se snažím aroma olejíčky dostat do sféry porodnictví – nejvíc soukromým porodním asistentkám, ale i na porodní sály. Asi před dvěma lety jsem se začala více zajímat o květové esence. Nejznámější jsou Bachovy esence. Existuje projekt tzv. Českých esencí, který čeká na svoje uvedení do života. Mám tu čest se na tomto projektu podílet. Hodně mi to dalo. Naučila jsem se, jak vyrábět matiční tinktury. A poznávala jsem pramenité léčivé vody.
Mám vybrané dvě velmi kvalitní pramenité vody - navzájem jsem je potencovala. Spojila jsem vodu, která je zdravá, zemitá, s vodou, která je hodně vibračně jemněhmotná. Jejich vzájemnou potencí se vytvořila ta nová léčivá linie. Byla to velmi příjemná alchymie. Při „zrání“ matičních tinktur jsem používala také rytmizaci, tím se dosahuje jejich bioaktivace a vysoký energetický potenciál pro léčivé působení. Čistá pramenitá voda je neobyčejné médium a dá se s ní hezky pracovat. Říká se, že je v ní obsažen kód života. Navíc jsem matiční tinktury tvořila v čase jednoho z energeticky nejpůsobivějších období roka, což taky přispělo k zintenzivnění jejich léčivého potenciálu. Takováto synergie jde víc do hloubky, ale i sytosti a blahodárnosti účinku.

Spojuju svět aromaterapie s květovými esencemi. Vybrala jsem si růžovou květovou vodu jako základ pro „Motýlí masáže“ i „Hlazení malého Andílka“. Obecně se o květových vodách mluví, že je to aromaterapie třetího tisíciletí, velmi jemná a něžná vibrace. Mám také připravenou esenci s názvem Jitřenka, která se užívá vnitřně a pomáhá ženě projít energeticky a hormonálně porodem i šestinedělím. Dohromady přijdou na podzim na svět čtyři nové esence a olejíček pro novorozeňátka „Objetí jemnou Růží“.

Tak to se těšíme, až bude křest knihy i esencí.

To mi jdou slzy do očí… Je pro mě velkou ctí, že svět esencí ke mně přišel během mého působení v Maitrei, že u vás vyjde i moje kniha a že i semináře začnu právě tam. Maitrea mi hodně předala na mé cestě a díky ní jsem mohla mnohé vytvořit a vytvářím.

Vím, že jsi měla praxi na neonatologickém oddělení v Brně. Jaká to byla zkušenost?

Byla to pro mě velká škola života. Vedla jsem tehdy jednu diplomovou práci a tři měsíce denně jsem docházela na neonatologii, na jednotku intenzivní péče. Učila jsem tam rodiče předčasně narozených dětí, jakým způsobem můžou komunikovat, dotýkat se a hladit svoje miminka v inkubátorech.
Hned první den, co jsem přišla, začali hladit malinkou Veroniku, která měla 500 gramů a byla druhý den po narození. Byla úžasná! Měla ještě zavřené oči, oční kontakt mezi rodiči tak nebyl možný. Silným kontaktem byl právě dotyk. A když jsme ji pak říkávali, že ji jdeme hladit, tak si položila ruku na čelíčko dlaní nahoru a nastavila se na hlazení. Dlaněmi jsme vždy začínali. Kdybychom to nezažili, tak tomu neuvěříme! Já tam byla chvíli, personál mě sledoval, co tam předvedu. A najednou tohle krásně zafungovalo. Byl to velký zlom. Dnes je z Veroniky nádherná holčička.

Přináším poselství léčivých dlaní a esencí.

Bylo úžasné, že se zapojovali i tatínkové. I přesto, že atmosféra není na místě vždy jednoduchá, tak tatínkové dokázali přinést hravost, humor a dokázali situace odlehčovat. To považuji za obrovský dar. Vnímala jsem už tehdy, že je potřeba hodně emočně podpořit rodiče, a o tom ty esence také jsou. Takže je to jen pokračování cesty, která se už tehdy začala.

Všimla jsem si tvého jména i v knize Narodilo se předčasně.

Ano. Lékaři v ní popisují, co se s předčasně narozeným miminkem děje. V knize jsem měla vyhrazenou kapitolu, kde jsem mohla prezentovat Motýlí masáže. Od té doby však proteklo hodně vody a mám zase víc zkušeností, proto už to teď nestačí na kapitolu, ale na samostatnou knížku.

Ohlasy maminek jsou úžasné. Mají možnost poznat svět, se kterým se běžně nepotkávají. Mojí snahou je jim ukázat, že dlaně maminky (ale i tatínka) jsou obrovským darem, který mají. Pomocí dlaní, které jsou navíc provoněné léčivými esencemi, dokáží udělat velmi mnoho pro svoje miminko – jak na fyzické rovině, tak i na emoční.
Ráda bych do tohoto prostoru pozvala i prarodiče. Protože mít jako prarodič možnost odevzdat svoje životní moudro a zklidnění, je velká nádhera. I tyhle situace jsem zažila v Brně.

Eva Kopasová

Jak Tvoji práci vnímá dnes odborná veřejnost?

Jsou to dvě pozice – porodní asistentky s dětskými sestrami a lékaři. Moje spolupráce s maminkami, které mají předčasně narozené děti, vznikla díky tomu, že hlavní lékařka neonatologického oddělení se zajímala o tohle téma. Takže když jsem za ní přišla se svým nápadem, měla jsem dveře otevřené. Skvělou spolupráci mám i s bratislavskou neonatologií. Časem bych moc ráda, aby spolupráce fungovala víc plošně a jemné dotyky a hlazení pro novorozeňátka se mohly dít už přímo v porodnici i na neonatologiích.

Letos v říjnu se ve Zlíně pořádá velký seminář pro soukromé porodní asistentky, které pak budou tyto jemné masáže a účinky léčivých esencí učit „svoje“ těhulky v rámci svých seminářů. Záměrně říkám léčivých esencí, protože to není jen voňavá „ťuťumuťu“, ale skutečně podpora léčivého dotyku.

Cítím, jak jsme dnes odtrženi od kontaktu s tělem. Tak jsem nadšená z toho, že tihle prckové poznají přirozené a léčivé hlazení.

To jsi mi teď krásně nahrála. Je to přesně o tom. Už při těhotenství si to žena vyzkouší sama na sobě, což ji krásně zharmonizuje, a postupně bude sama hladit miminko, dostane se tedy na tu druhou stranu. Bude sama vědět, jak se její miminko cítí, jak může vnímat její dotyky.
Máme možnost se i zpětně dosytit. To, co se partneři v rámci Hlazení malého Andílka naučí, můžou se hladit i navzájem; nebo hladit starší dítě. Starší sourozenec může takto postupně opečovávat toho mladšího, nebo i maminku. Když jsem tuhle masáž učila kamarádku v Bratislavě, tak její ani ne tříletá dcerka řekla, že bude hladit mě. Masáž tváře s těmi jemnými ručičkami – na to nikdy nezapomenu! Mělo to úžasné kouzlo.

Dostaneme se blíž tělesně i emočně…

Dotek je někdy víc než tisíc slov. Je zjištěné, že takto hlazené a opečovávané dítě celkově prospívá nejenom ve vývoji, ale když povyroste, je více kontaktní, sebevědomé a dokáže navazovat mnohem zdravější mezilidské vztahy, takže i pro jeho partnerský život mu to určitě bude ku prospěchu.

Tak škoda, že jsi to neřekla našim před třiceti lety! (smích)

Funguje to i na dospělé. Stačí zavřít oči a staneš se tím opečovávaným dítětem taky.

Každý máme v sobě naše vnitřní dítě, malého andílka.

Úžasné je to, že to máme doslova vždy při ruce; dotyk je něco, co můžeme vždy nabídnout.

Jednou jsem slyšela od jednoho moudrého argentinského lékaře, o čem je péče o děti. Řekl: „Třetinu v rukách mají lékaři, třetinu v rukách mají rodiče a třetina patří něčemu, co je mezi nebem a zemí.“ Dává mi to velký a hluboký smysl.

Jeden neurolog, odborník na kóma, se vyjádřil v tom smyslu, že když je člověk hlazený někým blízkým, tak se přirozeným způsobem vylučují endorfiny, hormony štěstí. Takže není jedno, kdo nás hladí. Druhá možná cesta, kdy se nám vyloučí endordiny nezávisle na naší vnitřní biochemii, je po snězení čokolády. (smích)

Vybavím si hned několik pohádek, kdy byly hrdinové zachráněni dotykem, polibkem… Léčivý dotyk je už archetypální záležitost.

Obrázek na lahvičce esencí Evy Kopasové

Je velká radost zažívat předávání lásky na přímo, učit to a komunikovat s těhulkami. Na úvod začínáme meditací „Strom života“ – uvědomění si svého důležitého místa v rámci rodiny a uvítání nového človíčka, který se právě rodí do našeho stromu života. To naladění se je důležité. A je pro mě velkou radostí, že se těchto momentů můžu dotýkat.

Kde tě mohou ještě lidi najít kromě Maitrey?

Co se týká Moravy, spolupracuju s centrem Majka v Brně. Jednám o dalších místech v Praze a na Kladně v Labyrint klubu spirála. Takovou domovskou scénu mám v Mamacentru v Havlíčkově Brodě.

Do budoucna máš dost plánů. Je tam ještě nějaká další touha?

Ano. Chtěla bych oslovit i maminky, které nemohly otěhotnět přirozenou cestou a využily reprodukční medicínu. Cítím, že jemnost, něha a svět vůní je u nich možná ještě daleko důležitější. Další téma, které bych chtěla otevřít, je téma přístupu k placentě. Například v Německu se s tím už pracuje jinak. Ráda bych tento přístup přinesla i do naší odborné veřejnosti jako inspiraci.

Zmínila jsi, že přinášíš aroma esence do porodnictví. Jak to probíhá v praxi?

Mojí srdeční záležitostí jsou právě porodní sály. Tento týden jsem byla ve Strakonicích. Asi před osmi lety jsem tam rozbíhala projekt aroma olejíčků na porodní sály pro porodní asistentky. Je nádherné, že tuto myšlenku posvěcuje i vedení. Přinesla jsem tam tři difuzéry a nemocnici provoňáváme. Pro příchod na porodní sál jsme zvolili Litseu cubebu, na gynekologickém oddělení jsme použili mandarinku a na oddělení šestinedělí růžové geranium. Na šestinedělí jsme postříkali inkubátor esencí „voňavé domečky“. I každá maminka a sestra si po dezinfekci rukou postříkají dlaně touto růžovou esencí a s těmito dlaněmi se dotýkají miminka.

Pro mě je to celek. Snažím se o celkovou harmonizaci, ne o nesystémové dílčí věci vytržené z celku. A tento týden jsem si to vážně užila a padla do kolen! Ve Strakonicích jsem totiž měla možnost setkat se s vedením nemocnice - s ředitelem, vrchní sestrou a ekonomickým ředitelem - a povídala jsem jim o své práci a co nového jim přináším. Najednou se ten urostlý, pragmaticky smýšlející ekonom, shovívavý ke světu vůní, zvedl a za chvíli mi přinesl obrovskou kytici! A takovou děkovnou řeč a poctu, kterou mi dal, jsem ještě od nikoho nezažila. Úžasný zážitek! (smích) To jsou momenty, díky kterým zapomeneš na všechny starosti a těžkosti světa a řekneš si: „Má to smysl.“

Kniha Motýlí masáže pro novorozeňátka ke koupi ZDE.


Kontakt: evka@zrozeni.com

Kurzy masáží v Maitrei:
05.11.   Jemné hlazení a Motýlí masáže pro Novorozeňátka
18.11.   "Hlazení malého Andílka v lůně" a vzájemná komunikace
02.12.   Voňavý porod a "první společná cesta s miminkem"

 

 

Autor článku: Bára Pečová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021