Feng Shui nelze načíst z příručky

14. května 2011

Harmonie uvnitř "vytváří" harmonii venku a harmonie venku upevňuje harmonii uvnitř - nekonečná dynamika vztahu, která ovlivňuje náš každodenní život. Jak moc tomu tak je, poznáme v prostoru, který je uspořádán podle zákonů plynutí energie a který respektuje zákony Feng Shui. "Ve Feng Shui intenzivně pracujeme jak s psychologií prostoru, tak psychologií člověka," říká Kamila Pazderníková. A ví, o čem mluví.

Několik let se věnujete Feng Shui. Že vám tato nauka změnila byt, o tom nepochybuji. Jak vám ale změnila život?

Od základu. Už se nemůžu vymlouvat, že nedokážu ovlivnit věci kolem sebe, ať již je to můj partnerský vztah, fyzické i psychické zdraví rodiny, pocity hostů v našem bytě nebo třeba kvalitu spánku syna.

Feng Shui respektive celá čínská kosmologie, jejíž obsahem je i čínská medicína a typologie osobnosti, mi vysvětlilo podstatu chování a zdraví konkrétního člověka v konkrétním prostoru a čase. Dalo mi vlastně vzácné nástroje, jak ovlivňovat život člověka, což jde ruku v ruce s velkou pokorou nutnou pro práci, kterou dělám. Osobně mi také pomohlo objevit sama sebe, tedy ukázat smysl mého života.

Máte podle Feng Shui zařízený jenom byt nebo i třeba zahradu?

Máme malou zahradu, která dnes slouží spíš jako venkovní herna pro syna. Ale i tak jsem nad ní dlouho uvažovala, abychom chytře využili její výhody a eliminovali nevýhody. Když si můžete vysvětlit, proč se lidé někde nějak chovají a cítí, už nemůžete Feng Shui „vypustit“ ze svých úvah, i když jde třeba o kousek zahrady.

Kterou místnost zařízenou podle Feng Shui máte ve svém bytě nejraději a proč?

Asi posezení v obýváku se spoustou polštářů. Je to takové naše rodinné hnízdo, kam s chutí zapadneme a dokážeme se uvolnit a naladit jeden na druhého. A to byl můj záměr, i když respektuji, že někteří lidé mohou v prvé řadě smýšlet o gauči jako pohodlném televizním křesle. Je to volba každého, jak chce v daném prostoru fungovat. A to je na Feng Shui krásné – nic nezakazuje, jen upozorňuje, jak nás prostor bude ovlivňovat. 

Jaké máte ohlasy od ostatních členů rodiny na změny? Předpokládám, že pozitivní, vyvolané harmonizací vašeho životního prostoru...

Slovo „harmonizace“ v rámci Feng Shui používám s velkou opatrností, protože způsob harmonizace jednoho člověka může být pohromou pro druhého. Proto spíš používám termín „manipulace“ prostoru – vědomě manipuluji například se zařízením místnosti, abych dosáhla určitého účinku na jejího uživatele.

A jaké mám ohlasy od rodiny na změny v bytě? Většinou se o nich nebavíme, ale fakt, že spíme klidně celou noc, u jídelního stolu se všichni sejdeme alespoň jednou denně a návštěvy od nás neodcházejí, ale rovnou přespávají, považuji za úspěch ve svých záměrech.

Ve způsobu uspořádání prostoru hrají velkou roli barvy. To koneckonců vysvětluje, proč americký řetězec s obloženými houskami používá jasnou, až téměř agresivní, červenou a žlutou?

Barvy velice ovlivňují psychiku člověka, podvědomě to cítíme všichni, proto většinou preferujeme určité barvy oblečení nebo v místnosti. Intuitivně se tak harmonizujeme. Krásně to je možné zdokumentovat hlavně na malých dětech, když volí určité barvy např. oblečení bez ohledu na společenské konvence.

Zmiňujete nejmenovaný fast-food s výrazně červenožlutým logem – tohle logo je názorný příklad psychologie barev, která je jednou z částí studia Feng Shui. Červená barva v člověku vyvolává nadšení, radost a touhu, žlutá barva nás zase ponouká k uvědomování si reality a schopnosti vnímat. Červená barva v kombinaci se žlutou nás tedy motivuje k radostným pocitům vycházejícím z uvědomění si reality. Jak úžasně účinné barvy loga pro řetězec fast-foodů! Že tomu tak skutečně je, si jednoduše ověříme na počtu jeho franšíz skoro všude na zeměkouli.

Čím je barva ostřejší a vyhraněnější, tím ráznější „povel“ k nám vysílá a tím vyhraněnější také bude naše jednání. A s těmito informacemi pracuji jak při navrhování interiéru, tak při posudcích firemního designu (logo apod.).

Na vašich webových stránkách jsem četla, že do kuchyně právě červenou doporučujete. To aby nám tedy nechyběl apetit?

Máte pravdu, červenou barvu doporučuji použít třeba v kuchyni či jídelně. Červená je podle Feng Shui barvou s energií ohně, podporuje tedy radostné pocity, komunikaci, vřelost, společenskou atmosféru. Do kuchyně a zejména do jídelny, která bývá místem setkávání rodiny a přátel, je proto velmi vhodná. Tady ovšem radím využít tuto barvu spíš na doplňcích a ne s ní vymalovat všechny čtyři stěny. Příliš mnoho červené může člověka dráždit, popuzovat a podporovat „výbušnost“ zejména u některých typů lidí. Proto je pro mě důležité zjistit, komu navrhuji dům, respektive udělat typologii osobností obyvatel daného prostoru, abych si byla jista, že např. „ohnivého“ člověka nebudu „mučit“ červenými či oranžovými doplňky.

Určit správně typologii klienta je tedy ve Feng Shui hodně důležité, zdá se, že přímo esenciální...

Vědět přesně, komu navrhuji dům a jak chtějí dotyční klienti v domě žít, je alfou a omegou úspěchu všech Feng Shui opatření. Sama to pokládám za základ práce všech poradců. Feng Shui je možné vnímat jako obor, kde intenzivně pracujeme jak s psychologií prostoru, tak psychologií člověka. Dokonce mě párkrát napadlo, že oslovím své přátele z oboru psychologie a medicíny a společně navrhneme  koncept, jak pomáhat lidem se zdravotními problémy skrze úpravy v jejich prostoru. Multioborové Feng Shui je totiž úžasně využitelné nejen v oblasti architektury a designu, ale také mezi lékaři a terapeuty západní medicíny. A právě tenhle komplexní přístup v oblasti Feng Shui se snažím předávat jak svým klientům, tak účastníkům mých seminářů a workshopů.

V Domě MAITREA vedete různé kurzy věnované uspořádání prostoru podle nauky Feng-Shui. Proč by měli zájemci o tuto nauku přijít na váš kurz, když jim postačí přečíst si jednu z mnoha knih a „domácích rádců“ o této tematice?

Kdyby zájemcům o problematiku psychologie prostoru stačily knihy, neměla bych práci a lidé by žili spokojeně ve svých spokojených domovech vybavených Feng Shui knihami a příručkami. Chci tím říct, že drtivá většina knih o Feng Shui na západním trhu bohužel vypadá spíš jako parodie na původní čínskou filosofii. Doporučení, která obsahují, jsou totiž často zavádějící, vytržená z kontextu a líbivě zjednodušená. Tady bych ve vztahu západní čtenář versus Feng Shui použila neformální rčení: „vlk se nažral a koza zůstala celá“.

Jak jsem už naznačila, při navrhování a úpravách domů a bytů pracuji s typologií obyvatel a jejich odlišnými preferencemi, přáními, případně zdravotními a jinými problémy. Vycházím také ze znalostí západní psychologie, psychosomatiky a čínské medicíny, a musím také zmínit intuici, která mě ještě - díkybohu - nezklamala. Tento celostní přístup k prostoru kolem nás bohužel žádná kniha nenaučí, stejně tak, jako nám při zánětu slepého střeva nepomůže příručka s názvem „Odoperujte si slepé střevo snadno a rychle“. Proto jsou téměř všechny knihy o Feng Shui na trhu jen hračkami pro malé děti a nedají se v praxi využít. Mám zkušenost, že si s nimi lidé spíše ubližují, nechají se zmást jejich chybnými definicemi a často pak na Feng Shui zanevřou, protože zjistí, že jim nepomáhá.

Autor článku: Rina Komorádová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021