Jak rozeznáš pravou vášeň?

27. března 2019

Kalman Horvát učí, jak objevit svůj talent, být nepostradatelný a umět se nechat ohodnotit. Paměťovým technikám se učil u mistryně světa v paměťových dovednostech Michaely Buchvaldové. Marketing se učí u špičkového odborníka a výjimečné osobnosti Roberta Middeltona. Jeho osobní a spirituální rozvoj významně ovlivnily kurzy Deepaka Chopry, které absolvoval v Německu. Své talenty rozvíjel s koučkou Sally Hogshead.

Proč nám nevydrží vášeň, se kterou se vrháme do nových projektů? Existuje vůbec takzvané flow?

Vášeň se dá rozdělit do několika typů. První typ hledá jen potěšení. Není schopen si potěšení vytvořit v koníčcích, ale očekává ho od podnikání. Když si rozjedu podnikání jen podle potěšení, vyhýbám se krizovým situacím, kde musím sebrat odvahu. Výzvám. Potěšení se rovná bezpečí. Nepodporuje růst. Když hledám bezpečí (což je důležitá součást života), tak hledám něco, co znám. Něco, kde nemusím růst.

Klientky mi často říkají: "Chci se realizovat, chci podnikat.“ Já se jich ptám: “Jaké máš koníčky?” Pokud klientka žádné nemá, žádám ji, aby si je našla a podnikání odložila o půl roku nebo o rok. Často zjistí, že už vlastně podnikat nechce. 

I když jíš čokoládu, která tě pořád těší, za chvíli tě těšit přestane. Vášeň brzy vyvane. Žádný stimul tě nemůže dlouhodobě nasytit. Vášeň se dá rozdělit do několika typů. První typ vášně hledá především potěšení, příjemné zážitky a pozitivní emoce. V ideálním případě bychom si takové okamžiky měli dopřávat skrze koníčky relaxaci meditaci nebo třeba tanec.

Co se stane, když se s touto vášní, která hledá především potěšení, vrhneme do delších projektů nebo do podnikání? Začneme se vyhýbat výzvám.  Nebudeme zdravě riskovat. Naše cílovka bude nejspíš příliš široká a budeme mít nižší nebo vyloženě nízké ceny.  Nevědomky tak od sebe odeženeme dobré klienty a dobré peníze. To nám zaručeně vezme vášeň. 

Taky jsem vždycky měla pocit, že mě má práce naplňovat. 

Práce by tě neměla jako lidskou bytost ponižovat, neměla by jít proti tvým hodnotám. Měla bys být férově zaplacená, ale nečekej od ní výrazné naplnění. Od toho máš soukromý život. Užívej si úžasné masáže, přátelství, východ slunce nebo třeba jin jógu.

Kalmane, říkáš, že jsou dva druhy vášně. Jaký je ten druhý?

Existují dva druhy naplnění, první je potěšení. Piješ výborné kafe, ale jen si bez růstu užíváš, co je teď. Jako meditativní stav nebo východ slunce. To jsou stavy uvolnění, které potřebujeme. Pak existuje druhý stav vášně nebo flow, který vzniká, když splníš 6 podmínek.

To, co děláš, ti musí dávat dlouhodobě smysl. Jen tak překonáš krize a pochybnosti, O důležitosti smyslu píše Viktor Frankl.

 Do flow se dostaneš, pokud máš před sebou bezprostřední výzvu. Horolezec, který leze na skálu, se soustředí na následující krok či úchop. Je to nutnost pro jeho přežití. Aktuální výzva si žádá tolik pozornosti, že nás donutí zapomenout na sebe. Zmizí pocit JÁ. Tento stav prožíváš, když sleduješ dramatickou zápletku ve filmu. Výzva je něco, v čem sice chceme uspět, ale nemusí se nám to podařit. Tato nejistota nás udržuje v bdělosti. Je to kupříkladu nezbytná součást každé počítačové hry či adrenalinového sportu. Deepak Chopra tomu říká "moudrost nejistoty".

Aby tvá vášeň nevyhasla, potřebuješ relativně brzo cítit zpětnou vazbu. “Dělám to dobře nebo špatně?” Když na něčem makáš, a nevidíš brzy odezvu, přestane ti to dávat smysl. Tady může ztroskotat kdokoliv, kdo se s velkým nadšením vrhá do podnikání. Výsledky se nezřídka dostaví až po několika letech. 

Lidem chybí závazek. Vnitřní závazek, že má práce způsobí změnu, protože vím, jak je to důležité.

Rád bych upřesnil, že do flow nás nedostane jakákoliv výzva. Nejlépe fungují výzvy, které nejsou příliš těžké, ale ani příliš snadné. Výzva nesmí být lehká, abys to nemohl dělat mechanicky a nebyla to nuda. Ale nesmí být tak těžká, aby tě paralyzovala.

Nedávno mi jedna maminka přivezla na konzultaci 13 letého chlapce. “Absolutně nezvládá zlomky. Potřebuje vaší MateMagiku.” Zlomky byly pro chlapce nepřekonatelná výzva. Byl proto plný odporu a rezistence. Po 30 minutách základy zlomků zvládl, dokonce pro něj začaly být tak jednoduché, že ho nezajímaly. 

Už to pro něj už přestala být výzva. Tohle se děje ve škole, když je výzva příliš malá nebo velká. Není nutné mít výzvy 24 h denně, ale nesmí mít od sebe velké odstupy. Dítě, které ve hře musí překonat spoluhráče, zažívá flow, protože překonává nějakou aktuální výzvu. Ne někdy, ale teď a pak znovu.

Další podmínku, kterou to musí splňovat je, že tě ta činnost baví. Poslední pravidlo je mírná nespokojenost. Nikdy nesmíš mít pocit, že je to dlouhodobě paráda.

„Nikdo nás neučil, že na sebe nemusíme tlačit, že potřebujeme jen regulovat podmínky.“

Jak to myslíš, člověk musí být dlouhodobě nespokojený?

V loni jsem k mému testu jedinečnosti napsal PDF manuál. Letos jsem s ním přestal být spokojený, tak jsem tentokrát napsal kurz v PDF. Přidal jsem do něj nové kapitoly o talentech v zaměstnání, v podnikání i v životě dětí. Bývalý kouč Jaromíra Jágra Marian Jelínek tomu říká spokojená nespokojenost nebo nespokojená spokojenost. Jde o mírnou nespokojenost, ne depresivní, ale mírnou.

Když projdeš těchto 6 podmínek, můžeš snadno zjistit, proč věc, pro kterou ses původně nadchl, nevydržela. Buď ti nedávala smysl, nebo tam nebyla zajímavé výzvy. Byly výzvy, ale nebyla zpětná odezva. Naopak mohla být ta výzva nudná nebo příliš velká. Nebo tě nebavil vlastní proces. Začal být spokojený, tím pádem ti chyběl hnací motor.

Kalman učí MateMagiku a zabývá se talenty.

Dá se tohle aplikovat i v jiných oblastech života?

Můžeš si to zkusit uplatnit v pracovním vztahu, v partnerství, práci v týmu. Zjistíš, který bod nenaplňuješ a můžeš s tím něco dělat. 

Kdykoliv jsi nespokojený ve vztahu, můžeš mrknout na šest podmínek flow a uvědomit si, kterou z nich nedodržuješ. Když například ve vztahu nepocítíš smysl, budeš ho chtít ukončit, nebo budeš přežívat. Podmínky si můžeš vědomě upravovat tak, aby občas došlo k flow. I dobrému vztahu se dá pomoci aplikováním šesti podmínek. Nemusíš vždy měnit okolnosti nebo partnera. 

Jak se tedy liší druhý typ vášně od první, kterou jsme si specifikovali jako „touhu po bezpečí“?

Druhý typ vášně se od prvního liší tím, že nemá problém se strachem. Výzva je zajímavá v tom, že to nemusí vyjít. Kdyby člověk věděl, že to vyjde, není to výzva. První typ nehledá nejistotu, hledá naopak bezpečí.

Měl jsem nedávno jednu klientku, která říkala, že „si to musí nacítit“ Odpověděl jsem, že by bylo lepší, kdyby „hejbla prdelí“, zasmála se a dala mi za pravdu.

Jak to vypadá v podnikání?

První typ vášně má velké problémy v podnikání. Chce realizovat sny, ale nic neudělá, hledá bezpečí.

Jedna věc je, že tě něco baví. Ale musíš mít záměr způsobit v rámci toho, co tě baví, nějakou změnu. Když si to dobře nadefinuješ, bude ti to dávat dlouhodobý smysl. Musím mít záměr, že chci třeba pomocí toho, co dělám, způsobit změnu ve společnosti, nebo vyřešit dlouhodobý problém.

Kdy k tobě člověk přijde? Ve chvíli, kdy je rozhodnutý něco řešit a nic, co doposud zkusil, nefungovalo.

Co je velkou výzvou pro tebe?

Pro mě je výzvou porozumět tomu, co chce klientka ještě dříve, než mi to řekne. Klienti do sebe často nevidí. Moje pozornost je tím pádem zcela soustředěná na člověka, který se mnou mluví. Chci absolutně pochopit, co mi říká. Ta touha je mi vlastní a pokaždé je to výzva.

Právě jsem natočil šedesát videí o podnikání podle pěti buddhistických principů. Napoprvé jsem nebyl spokojený a videa jsme smazali. Podruhé a potřetí brutálně selhala technika. Natočili jsme to na počtvrté a já doufám, že to tentokrát dobře dopadne. Každé natáčení vedlo k vylepšení obsahu kurzu. Chtěl jsem být během natáčení ve flow.

Jak se k tomu dostáváš, máš nějakou techniku?

Touhou. Metodu nemám. Zapomenu na sebe a to je to flow.  Mám před sebou něco, co musím překonat.

Jak vytvořit vášeň která vydrží a nevyhasne?

"Následujte svou vášeň a bude se vám skvěle dařit!" je ezo infekce, proti které by se mělo povinně očkovat. Pravý opak je pravdou. Až když se do něčeho zakousnete, uvidíte svůj progres, začne se vám v něčem dařit a lidi kolem ocení vaši práci. Až tehdy pocítíte skutečnou vášeň!

Musíš hledat jednotlivé kroky, u kterých máš mírný strach.

Proč tedy člověk často nevydrží na jedné cestě?

Protože nemá misi, dlouhodobý záměr, jakou změnu chce udělat. Ve skutečnosti mu o to až tolik nejde. Je to závazek. Já jsem třeba veřejně vyhlásil, že v roce 2025 bude v každé škole jeden učitel, který umí MateMagiku. Tenhle slib jsem napsal na web. Protože jsem to vyhlásil, nemůžu už utéct.

Co se stane, když se ti ten závazek nepodaří splnit?

Přežiju to. Ale dělám vše pro to, abych ho splnil. Samozřejmě se neukamenuju, ale lidé vidí, že na tom opravdu makám. Akredituji to, chodím do časopisů, přednášel jsem učitelům ve škole. Dřív jsem se soustředil jen na 1. stupeň, teď už dělám i matiku 2. stupně.

První problém je, že si člověk řekne: „to by bylo hezké“, ale nerozhodne se způsobit změnu.

Když nemáš závazek, nevydáš ze sebe všechno, co je potřeba. Radši utečeš před první výzvou. Taky ti nepomůžou vyšší síly, protože ses pro to opravdu nerozhodl.

Kdo hledá jen potěšení, nakonec uteče. Někdy to nepoznáš hned. Až podle toho, když si za měsíc řekneš, jak bys radši dělal něco jiného.  Daná věc ti už přestává dávat stimul. Je to jako zamilovanost. Po čase otupíš.

Kalman Horvát

Co je tedy skutečná vášeň?

Skutečná vášeň je, do něčeho zakousnut, něco překonat, v něčem se zdokonalovat. Když vidím zpětnou vazbu, že to lidem pomáhá, tehdy vznikne vášeň. Vznikla z růstu, z dobrodružství, z toho, že to nemusí vyjít.

My na talentech učíme rozvíjet svoje dovednosti. Když máš výzvu, ale nemáš dobré dovednosti, utečeš od toho. Jakmile zlepšíš dovednosti, opět zdviháš výzvu. Člověk musí být trochu posedlý splněním závazku, způsobit změnu ve světě. Nikoliv ego výzvu. Jak mi říkají firmy: „chceme být nejlepší v republice“. To je ego mysl a to nefunguje.

Co je potřeba si nastavit, aby docházelo k pozitivní zpětné vazbě?

Že způsobuji změnu lidem, kteří chtějí (ne měli by) problém řešit a jsou ochotni za to zaplatit. Jinak nedojde ke zpětné vazbě. Kulhá to pak ve hmotě. Protože si od začátku nenastavím, že budu dražší. Když tam nejsou peníze, nemůžu svou misi dlouhodobě plnit. Nepřináším nic systému. Když jsem dobře zaplacen za svou práci, mohu část peněz dávat do něčeho dobrého. Kdybych byl špatně zaplacený, musel bych se vrátit k hudbě, nebo učit ve škole. Žádá se po nás, abychom byli zaplaceni slušně.

Být slušně zaplacen za to, čemu věříš je docela velké téma.

Až budeš mít své výzvy, bude to pro tebe snazší, budeš si uvědomovat, kolik do toho dáváš.

V mojí hlavě je zásek typu: když děláš něco dobrého, odměnou by ti mělo být právě to, že děláš něco dobrého.

Nejsme placeni za laskavost.

Ne, nejsme placeni za laskavost. Takhle karma peněz nefunguje. Když je snadné za tebe sehnat náhradu, tak tě nikdo dobře nezaplatí. Systém říká: „Ty mi nedáváš plnou kapacitu. Proč tě mám platit za zlomek toho, co mi můžeš dát?“ Když je problém za tebe sehnat náhradu, tak je tendence lépe tě zaplatit.

Často děláš první poslední a stejně jsi postradatelný.

Ty si třeba říkáš, že děláš něco, co firma ocení. Jenže musíš použít empatii a podívat se, co je pro firmu naléhavý problém. A řešit naléhavý problém, nikoliv to, co si myslíš ty.

Považuješ čas a energii, kterou do toho dáváš za hodnotu, o kterou někdo stojí. Ale to je omyl. Pak jsi sice pilný brouček, ale postradatelný.

Za mnou jezdí rodiče s dětmi z celé republiky, stráví třeba 4 hodiny na cestě, ale nikdo jiným jim v téhle chvíli nedá řešení, jsem pro ně nepostradatelný. Rozhodli o tom oni, nikoliv já.  Můžu si myslet, že dělám skvělou práci a zasloužím si být skvěle placený, ale pokud si to nebude myslet můj zaměstnavatel, mám smůlu.

Ty jsi ve svém oboru jedinečný, neznám nikoho, kdo by to dělal.

To ano, ale řeším reálný naléhavý problém. Dítě nezvládá matiku, v dalších rocích se v ní už zcela utopí a bude průšvih. Ve třídě se mu budou posmívat, učitel ho bude znevažovat, dítě ztratí sebevědomí. To je reálný problém pro plno rodičů i některé učitele. Já jím řeším problém, o kterém si sami myslí, že je naléhavý.

Stává se, že do práce vložíš plno energie, děláš první poslední. Pomáhá to, ale z hlediska zaměstnavatele to není konečné řešení. Umí si představit náhradu.

Jak najít něco, v čem bude člověk šťastný a ještě ohodnocený?

Musíš řešit naléhavý problém lidem, kteří ho chtějí řešit a jsou ochotni za to zaplatit.

Když máš silnou touhu působit změnu, bude se ti vracet flow. Pokud chceme růst, náš úkol je nastavovat 6 podmínek, aby nás to táhlo dopředu a zároveň jsme měli satisfakci. Když ty podmínky nesplníme, utečeme nebo budeme přežívat. Stejně jako semínko potřebuje, teplo, vlhko, slunce a PH. Není potřeba na něj tlačit, potřebuje jen podmínky. Když je nemá, pozná to a přestane růst. Jsme stejní, když nemáme podmínky, přestaneme růst.

 

Akce lektora v Maitrei: https://seminare.maitrea.cz/kalman-horvat

Osobní web lektora https://kalman.cz/

 

 

 

Autor článku: Barbora Jirsová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021