Jak se léčí v Tibetu?

18. listopadu 2015

„Za 80 % nemocí si můžeme my sami, bohužel. Hodně lidí to nechce přijmout. Tím, jaký máme přístup k životu, jak zvládáme stres, jaké jsou naše emoce, naše strava, spánek, prostředí, ve kterém žijeme, tím vším se dopracováváme k nějaké poruše. Většinou, když už se nějaká nemoc projeví, je výsledkem delšího procesu a nese „plody“. Nemoc je signál, že je něco špatně. A zamysleme se, co bychom měli změnit. Ne, že si jen půjdeme pro recept, dáme si prášek na spaní nebo antibiotika, když bychom místo toho měli řešit, kde je ta prvotní příčina,“ říká vystudovaná lékařka klasické a tradiční tibetské medicíny Anastazja Holečko.

Jaké jsou rozdíly mezi tradiční čínskou a tradiční tibetskou medicínou?

Rozdíly jsou docela velké. Když se podíváme na ty tři východní systémy ajurvédu, tibetskou medicínu a čínskou medicínu, tak mají společný spojovací prvek, a tím je celostní přístup – vnímání nejen těla, ale i energií. Jinak se tyto systémy ale odlišují svými filozofiemi. Pokud jde o tibetskou medicínu, tak je blíže spíše ajurvédě, než čínské medicíně. Je spojená s buddhismem v tom, jakým způsobem můžeme být šťastní; jak dosáhnout rovnováhy. Čínská medicína je více spojená s konfucianismem. Ale neznamená to, že tibetská medicína je jenom pro buddhisty. Jde spíše o tu filozofii, která chápe člověka jako celek neoddělitelný od Vesmíru a přírody, kteří nás ovlivňují. Tibetská medicína je obrovské studium všech souvislostí mezi mikrokosmem a makrokosmem.

Jaké metody léčení najdeme v tradiční tibetské medicíně?

Používá pět hlavních metod. To, co vás možná překvapí, je to, že na první místo staví stravu. To, jak se stravujeme, má obrovský vliv na naše zdraví. Je to celá „věda“, jak se stravovat a být zdravý, předejít nemocem a léčit nemoci.  Ale není to o tom, že jedna dieta je vhodná pro všechny.

Každý jsme jiný metabolický typ, jiný typ energie. Ale jak to poznat, jaký jsme typ a co nám dělá dobře?

To se mimo jiné můžete dozvědět i z právě vydané knížky Tibetská kniha zdraví, kterou jsme s překladatelkou Dagmar Horňákovou připravily pro nakladatelství Maitrea. V ní naleznete test, díky kterému si alespoň orientačně určíte základ toho, která strava a způsob úpravy jsou právě pro vás. A mluvím o opravdovém, přírodním jídle. Jídlo může být lékem i jedem.

Jídlo může být lékem i jedem.

Volba jídla bude asi i hodně o naší fyzické konstituci a o místě, kde žijeme?

Ano, to hraje velkou roli. Takové mandarinky v zimě jdou proti přirozenosti našeho metabolismu, protože nás ochlazují. My nepotřebujeme v zimě ochlazovat, ale zahřívat. Druhou metodou je životní styl a není to jenom o sportu. Velmi důležitý je spánek, jeho kvalita a délka. Což většině z nás chybí.

A jaké metody pro kvalitní spánek doporučujete?  Spousta lidí šatně spí, ale neví proč.

Tibetská medicína to umí vysvětlit, odhalit příčinu a léčit. Máme tři životní energie (lung, tripa, beken), které zajišťují správný chod našeho těla a jednotlivých orgánů. Špatné spaní je poruchou energie lung (větru). Je zodpovědná např. za  pohyb v těle, za myšlenky, za paměť, spánek. Když dochází k nadbytku této energie, jedním ze symptomů jsou poruchy spánku. Energie lung je spojena s pohybem, je lehká, chladná, pohyblivá. A když jí máte hodně, nemůžete zklidnit mysl a usnout. Mysl je pořád v pohybu. Je mnoho jednoduchých receptů, jak si pomoci. Nesleduju večer adrenalinové filmy. Dám si třeba muškátový oříšek s mlékem, nebo silný vývar. Nebo si zajdu na tibetskou masáž. To vše pomůže dostat energii lung do rovnováhy.

Když už se „zakousneme“ do tibetské medicíny, tak je i vaření legrace.

A jaké byliny se vlastně používají v tibetské medicíně?

Používá se tisíce bylin! Některé jsou endemické pro oblast Himalájí, ale je taky spousta bylin, které rostou tady. Nejde o samotnou bylinu, ale o to, jaké má vlastnosti a chuť. Můžeme najít místní substitut pro rostlinu, která roste v Himalájích. Dokonce může občas mít i lepší vlastnosti.
Většinou se míchá 5 až 20 ingrediencí do jednoho čaje nebo pilulí. To z důvodu, aby se předcházelo nežádoucím účinkům.
V západní medicíně máme většinou jednu aktivní složku na konkrétní poruchu plus nějaký konzervant. Ale v tibetské medicíně se jedná o spoustu aktivních látek - tím, že působí spolu, je účinek mnohem efektivnější. Působí na daný problém a zároveň vám nerozhodí energii dalších orgánů.
Co můžeme využít doma, jsou byliny a koření. Co se týká vaření, tak i správné dochucení jídla je velmi důležité, neboť chutě jsou propojeny s pěti elementy. Když jíme jídlo pálivé chuti, podporujeme oheň, hořká podporuje prvek země…  Když už se „zakousneme“ do tibetské medicíny, tak je i vaření legrace. (smích)

http://eshop.maitrea.cz/

Mluvila jste o tibetských masážích. V čem spočívají?

Tibetský název pro tuto masáž zní kunye [kuně]. Speciálními oleji masírujeme celé tělo, svaly, šlachy, stimulujeme akupresurní body, rozpohybujeme klouby,  zahříváme. Tyto masáže jsou výborné při poruchách energie lung, jako jsou úzkost, deprese, nespavost, kontrakce svalů a neurologické potíže. Pomáhají také na chronické bolestivé stavy. Taková masáž skvěle zklidňuje, uvolňuje a regeneruje organismus.

Jaké oleje při tibetských masážích používáte?

To je podle typologie klienta. Základem bývá sezamový nebo olivový olej, do nich se pak přidávají různé byliny (muškátový oříšek, hřebíček, zázvor, anýz, šafrán) podle toho, jaký účinek požadujeme. Často se používalo i ghí – olivový olej je až naše náhražka. (smích)

Nahlédla jsem do Tibetské knihy zdraví a zaujala mě masáž mušlemi.

To je beauty masáž! (smích) I v moderní kosmetice se používají perleťové mušle, protože rozjasňují pleť. Jiné druhy mušlí se používají k léčbě neurologických onemocnění.

A co masáž paličkami?

To je vůbec zajímavá věc! Je to jogínský odkaz. Dříve to někteří jogíni používali k samoléčbě. Paličkami se ladí určité vibrace na akupunkturních bodech a tím se znovu nastoluje rovnováha. Je to velmi vzácná metoda. V Tibetu není taky moc rozšířená. Doktor Nida se této masážní technice hodně věnuje a šíří tuto metodu jak na Východě, tak na Západě. Vlastně tuto metodu zachránil pro další generace. Z dalších vnějších terapií se v tibetské medicíně mj. používá ještě akupunktura, akupresura, baňkování, obklady, hydroterapie, tibetská sauna, pouštění žilou – ovšem jiné než to, které známe na Západě!

Co je tou pátou metodou léčení?

To je duchovní metoda, ve které se používají meditace, mantry, jóga a jiné, pomáhá zklidnit mysl, být šťastným a uvolněným. Pracuje se na hodně jemné energetické úrovni. To jsou styčné body s buddhismem, viz napojení na medicínského Buddhu. Pro duchovní rozvoj existuje v tibetské medicíně ještě jiný systém – Juthok Nyintik, duchovní cesta pocházející od zakladatele tibetské medicíny Juthoka Jöntena Gönpa. To je pro ty, kteří se této cestě chtějí věnovat opravdu hlouběji.

Nedžang je dost odlišný systém od hatha jógy.

Dnes jsem poprvé slyšela o tibetské józe. Jak se cvičí? Je víc tělesná, nebo spíše dechová?

Nedžang je dost odlišný systém od hatha jógy a skládá se ze 24 cviků. Každý cvik se dělá při zadrženém dechu, spolu s daným pohybem působí jako automasáž. Tato jóga je zaměřená na odblokování energetických překážek a na zprůchodnění energetických kanálů. Podle tibetské medicíny nastává porucha orgánů nejprve na energetické úrovni a pak se teprve projeví na fyzické. A my vždy hledáme tu původní příčinu na úrovni psychiky a energie, čímž se pak lépe léčí příznaky.
Pravidelně pořádáme i workshopy tibetské jógy nedžang. (Pro rok 2016 připravujeme i v Maitrei – pozn. red.)
Na rozdíl od mnoha jiných systémů jógy, které většinou praktikují mladí a zdraví lidé, tak tuhle jógu může dělat opravdu každý.

Jak vnímáte pojem alternativní medicína?

Nerada jej používám. Hodně se to konfrontuje. Západní medicína versus východní medicína. Neberu to, že je to jen západní, nebo východní. Můžou se hezky doplňovat. Západní medicína má skvělé výsledky v chirurgii, v urgentní medicíně, zachránila tisíce životů. Každý ten systém má své silné stránky a je chytré používat je komplementárně.
To víte, že i v Tibetu chtějí rychlé řešení. (smích) Ale jde mi spíš o to, aby lidi byli víc vědomí a zodpovědní za své zdraví. Pak je léčba mnohem účinnější.

Vraťme se ještě k diagnostice. Jak klienta vyšetřujete?

Pohmatem, pohledem a dotazováním. Anamnéza zahrnuje příznaky, určí se typologie podle převahy naší životní energie, která nám vypoví o určité pravděpodobnosti konkrétních onemocnění. Ptáme se i na dominantní emoce. Dále hodnotíme moč a vyšetřujeme smyslové orgány.
Asi nejdůležitějším vyšetřením je pulsní diagnostika, ale neplést s čínskou, která je podobná. Sice se vyšetřuje na stejné tepně, ale na jiném místě. Stanovujeme nejdříve prevalenci energií, pěti prvků a pak měříme tři úrovně tepu, kterými zjišťujeme stav 12 vnitřních orgánů.

Vážně? Tolik toho jde zjistit?

Ano. V tibetské medicíně je to hlavně zjištění energetického stavu. Zkušení doktoři dokáží zjistit neuvěřitelné věci!

Skrze jógu a védskou tradici znám sedm hlavních čaker (energetická centra v těle – pozn. red.) Všimla jsem si, že pracujete s jinými čakrami.

V knížce jsme prezentovali nejvíce rozšířené pojetí. Například každý kloub je čakra. Každá čakra je spojena s určitým prvkem pentagramu.
Proč se vlastně v buddhismu a tibetské medicíně mluví o energetickém systému? To je instrument, nářadí k tomu, jak se dosáhnout určitého cíle. Rovnováha zdraví, nebo osvícení, absolutní rovnováha. K dosažení tohoto cíle používáme odpovídající nástroje. Takže neznamená, že mám jen takový nebo onaký systém čaker a že je to absolutní pravda. Ale pokud někdo dělá nějakou terapii, musí se držet jednoho systému, aby z toho nebyl zmatek.

Nenechte si ujít: Tibetská kniha zdraví

Tip: Doktor Nida přijede v květnu do Maitrei. Sledujte www.maitrea.cz a http://attm.cz/ ;-)


Autor článku: Bára Pečová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku