Jak se zbavit stresu? Setřeste ho z těla ven!
10. srpna 2016

„Léta pracuji s myslí a hledám způsoby, jak překonávat těžkosti, žít v přítomnosti a štěstí. V mé práci mě ovlivnilo osm let ve Fokusu Praha, kde jsem pomáhala lidem s duševním onemocněním překonávat psychické i praktické překážky života. Získala jsem zkušenosti, jak pracovat s traumaty. Absolvovala jsem i čtyřletý výcvik v Gestalt terapii a výcvik TRE® – napětí, stres a trauma uvolňující cvičení. Pro můj osobní rozvoj je podstatná buddhistická meditace, kterou praktikuji od roku 1998. Také jsem měla možnost dva roky čistit a rozvíjet svou mysl jako mniška na Srí Lance,“ vypráví na úvod rozhovoru o metodě TRE® certifikovaná lektorka Jana Horsáková.
Jani, můžete přiblížit, co je TRE® a jak jste se k této metodě dostala?
TRE® znamená Trauma Release Exercise (cvičení uvolňující napětí – pozn.red.) a seznámila mě s touto metodou buddhistická mniška ctihodná Visuddhi, se kterou jsem dříve praktikovala i na Srí Lance. Byla z metody nadšená - podle ní jsou věci, které se nedají řešit jen na úrovni mysli, protože jsou zakódované v těle. Pár lidí ze svého okolí to naučila. Přišli jsme na to, že TRE® funguje bravurně. Tahle metoda mi hodně sedí i v tom, že nemám ráda manipulace. Četla jsem teď knihu od jednoho buddhistického učitele, ale když jsem se dostala k instrukci jeho meditace, tak jsem tu kapitolu ani nemohla číst. Věřím, že pro někoho jsou takové instrukce důležité, ale cítím, že to není pro mě, není mi to příjemné. Chci být volná a dělat věci, jak běží. A přijde mi, že TRE® dělá to samé na úrovni těla. Nechám tělo dělat, co potřebuje, a jen koriguju rychlost a tempo. Tělo se postupně uvolňuje, jak je pro něj příjemné. Všímám si toho, jak je to hluboký proces. Po roce cvičení to jde hlouběji a hlouběji. Osvobozuju se od dalších a dalších strachů, o kterých jsem vůbec netušila.
Nechám tělo dělat, co potřebuje, a jen koriguju rychlost a tempo. Tělo se postupně uvolňuje, jak je pro něj příjemné.
Mám ráda psychoterapii, sama ji nabízím, ale když ke mně přijde klient, chci ho seznámit i s touto metodou. V psychoterapii se chodí zpátky, patláme se v tom, kdežto v TRE® se řeší neutrálním způsobem. Člověka tato technika nepustí do těžkého prožívání v regresi, jen se to čistí na tělesné úrovni. Až se to pročistí, tak si člověk uvědomí, v čem byl zajatý. Vůbec není potřeba jít do retraumatizace. Pokud lidi nezvládají zaintegrovat myšlenky či obsahy, které se díky TRE® mohou objevit, pak je psychoterapie dobrou podporou TRE®, stáhne vlastně lidi zpátky k sobě, jsou pak mnohem víc v přítomnosti, stáhnou se z věčných konceptů.
Jak TRE® vlastně vzniklo? Kdo ji objevil?
Metodu objevil David Berceli. Teď se snaží metodu nabízet vojákům, hasičům, prostě všem, kteří jsou profesně zatížení a dostávají se do stresových situací. Po světě začíná být cvičení velmi populární. Berceli působil také v Libanonu, když tam probíhala válka. Sám na sobě vnímal posttraumatické reakce. Když byl schovaný v krytu a padaly bomby, všiml si, že se všichni lidi instinktivně stáhnou. Všiml si také, že se děti během útoku začaly třást, ale potom byly víc v klidu než dospělí.
Postupně vyvinul sérii jednoduchých cviků, které zvládne zacvičit opravdu skoro každý. Pokud ne, máme i alternativy. Cviky tělo zahřejí a připraví svalovou a nervovou soustavu k třepání, kterým se uvolňuje shromážděné napětí z těla ven. Technika byla postavená tak, aby si ji lidi mohli sami cvičit doma, v podstatě jako samoléčení. Je spousta lidí, kteří nemají na to platit si psychoterapie. Co je však potřeba se naučit, je seberegulace, nepřepálit to. Je potřeba umět být se sebou v těle, umět si všímat, kdy už je tělo přehlcené, a umět respektovat své limity.
Když se člověk naučí regulovat proces cvičení TRE®, stane se mu neuvěřitelnou podporou.
Je něco, na co si dát při cvičení pozor?
To je spíš na mě jako na lektoru. Někteří lidé mají tendenci rychle „zmrznout“, rychle u nich nastupuje stresová reakce. Přeskočí možnost se zklidnit. S těmi je potřeba pracovat polehoučku, navyknout tělo na třepot a pomáhat dobře integrovat změny v těle. A je také spousta lidí, kteří si neuvědomují své tělo. V těchto případech preferuju individuální lekci, kdy si je mohu lépe pohlídat. TRE® jim pomůže dostat se postupně do svého těla, ale zprvu se mohou cítit nepříjemně, protože se seznamují s pocity v těle, protože začnou zažívat důvody toho, proč jsou oddělení. Většině lidí je však cvičení a třepání příjemné.
Princip vytřepávání mi připomíná další metody, ale TRE® mi přijde takové bezpečné, v prostoru svého klidu.
Ano. Sama nemám ráda případy, kdy se člověk dostává do transu. TRE® je bezpečí. Tělo si dělá, co potřebuje. A když to začne být ohrožující, tak to uzavřu. Není tam manipulace, jen přirozené plynutí. Jen umožníme tělu chytit přirozený třepot.
Všichni z nás máme zdroje k tomu se vyléčit. Tělo samo nejlépe ví, co potřebuje. Napadá mě přirovnání s meditací, kde se taky jen plně odevzdám a pouze jemně reguluju proces. Někdo může mít očekávání, že jednou přijde a vše se změní. Takto to zas nefunguje. Po druhém cvičení techniku můžete vnímat mnohem silněji, vše je o vnímání vašeho těla.
Jak probíhal výcvikový kurz?
Hodně to bylo o mém osobním prožívání. Třepali jsme se tam celé dny, takže už to bylo fakt silné! (smích)
A pořád bylo co vytřepávat? (smích)
Jo. Pořád to šlo. Jediný nepříjemný prožitek byl, když jsme se učili, jak zvýšit třepot, protože cílem je, aby se postupně začalo třást celé tělo. K tomu existují jednoduché cviky. Tehdy se mi při nich udělalo špatně. Nepříjemné pocity signalizují přehlcení, takže sama do toho své klienty nevedu.
Vtipné však bylo, že jsem měla před závěrečnou zkouškou čas, tak jsem si zacvičila a zameditovala. To už nikdy před zkouškami neudělám! Vůbec jsem nebyla schopná po meditaci zapojit hlavu. (smích) Naštěstí jsem se mohla opřít o praxi.
A provádí se technika jen vleže?
My jsme se ji na kurzu učili jen vleže, protože na zemi se člověk nejlépe uvolní. Ale dá se to aplikovat i vsedě – kolikrát, když jsem unavená s dětmi venku, tak si aspoň vytřepu nohy. (smích) Vždycky mi to pomůže nabrat sílu. David Berceli pracuje i s lidmi na vozíku, takže vyvíjí techniky i pro lidi, kteří nemohou ležet na zemi.
Cvičím si každý den před spaním. A když to nestihnu, tak usínám mnohem déle.
Jsou známé nějaké kontraindikace?
Určitě tam spadá těhotenství. Naopak je technika vhodná po potratu nebo při gynekologických obtížích, protože uvolňujeme stres a napětí z oblastí pánve. Je to výborná příprava na těhotenství a také po zahojení po porodu. Chodila ke mně paní po čtyřech porodech a cvičí dodnes, je z metody hodně nadšená. Je to také výborné na uvolnění spodních zad a funguje to velmi rychle.
Cvičení uvolňuje bránici, psoas, můžeme se pak lépe nadechnout. Psoas vůbec reaguje extrémně na stres, když je v napětí, stáhne celé tělo, takže je super, že ho uvolňujeme a protahujeme v rámci přípravných cviků. Obecně - jakmile má někdo chronickou chorobu (fyzickou, psychickou), tak vždy je lepší jít na individuální lekci.
A s jakými příběhy chodí klienti?
Výhoda TRE® je, že lidi vůbec své příběhy nemusejí otvírat. Když mají lidi potřebu to nějak reflektovat, dobře, ale já to sama nerozjíždím. Občas víte, že vyklepáváte nějakou situaci, a spojíte si to, ale netraumatizuje vás to znova. Tím, jak se tělo uvolňuje, mohou se otvírat nové věci, které jsme měli někde zasuté. Pokud to tělo naznačí, že má tendenci trauma otevřít, skončíme to. Není třeba. Na druhou stranu nám technika dodává sílu zvládat tyto momenty. Vše je o tom umět to dobře vyvažovat. Mně se na ní líbí, že mi dodává pocit klidu, že jsem tam, kde patřím, mám svoje místo na světě, podporuje se moje vnitřní bezpečí.
Taky mi přijde, že dost jiných technik mě „rozstřelí“. Když mám tendenci hodně přemýšlet, tak je fajn, že si jen lehnu, „oklepu se“ a jdu dál. (smích)
O tom to je. Život je v přítomnosti a TRE® stahuje do přítomnosti. Jsme ovlivňováni mnoha strachy, které se táhnou z minulosti, a nedokážeme naši realitu vidět bez nich. A zamotáváme se do kruhů. Metoda TRE® umožňuje vidět tu naši situaci čistěji. Je to proces.
Když se to vezme instinktivně, celý náš život je o tom cítit se v bezpečí a nebýt ohrožený. Je potřeba si to vyladit – ono je důležité cítit ohrožení, když skutečně ohrožení jsme. Ale když jsme v klidu, mělo by tomu odpovídat i tělo. Tohle jsem na sobě vypozorovala, že se mi to daří a že se teď dokážu i hodně rychle vzchopit.
Možná, že někoho zarazí v názvu slovo trauma. Ale všichni zažíváme stres nějakým způsobem. A když je ho moc, je potřeba ho uvolnit. U TRE® si člověk lehne, zatřepe se a nastane úleva.
Tím, jak se zatřepete, dostanete se k sobě, máte šanci uchopit tu podstatu problému; může se to stáhnout z povrchností k bazální podstatě.
Kontakt: www.tre-praha.cz
Mezinárodní web: http://traumaprevention.com/
TIP: Pokud vás metoda zaujala, od září 2016 začnou kurzy Jany Horsákové v Praze.