Jak si srovnat vztah s mámou? A proč vlastně?

12. dubna 2017

Co vás láká a k čemu cítíte odpor? To jsou dvě základní otázky při práci s australskými květovými esencemi. Barbora Zumotová se začala věnovat Australské květové terapii v době, kdy se jí díky těmto esencím zlepšil vztah s vlastní mámou. Od té doby nabízí lidem vztahové poradenství – především, aby si našli zdravý vztah k sobě. A esence se jí staly doplňkem při vědomé práci s klienty.

Tyhle esence jsou principem podobné Bachovkám, ale jedná se o jiné rostliny?

Bachovky moc neznám, ale princip je to podobný s tím rozdílem, že tohle jsou pouze rostliny z Austrálie. Australské esence vznikly zhruba před třiceti lety, celý systém se stále rozvíjí a všechny esence vyrábí pořád jeden a tentýž člověk – Ian White. Pochází z bylinkářské rodiny a věnuje se naturopatii. Měla jsem možnost se s ním setkat osobně, když učil v Praze.

Australské esence se vyučují ve třech úrovních. První dvě úrovně může učit každý certifikovaný lektor, ale je jich jen pár na světě. Martina Smíšková, u které jsem se učila já, je jednou z nich. A tu třetí úroveň učí právě Ian White sám. Tam předává, jak vyrábět esence. Což pro mě nebylo tak důležité jako setkání s ním.
Měla jsem před tím pár setkání s tzv. ulítlými ezoteriky, kteří měli hlavu v oblacích, nebo naopak s lidmi, kteří byli hodně zaměření na zisk, tak jsem byla zvědavá, jaký bude.
Naštěstí přijel pán, který mě velmi potěšil. Je na něm vidět, že esence miluje. Prostě člověk, který dělá něco, co ho nesmírně baví a čemu věří. 

Má velmi jemné a intenzivní napojení na přírodu, ale není to ten typ, co vám to otlouká o nos a používá v každé druhé větě ezoterické poučky.
I když se může na první pohled zdát, že když pracuju s esencemi, měla bych být ezoterik, tak nejsem. Jsem velký realista. To, co používám, mám vyzkoušené a důvěřuju tomu. Jinak bych to ani dělat nemohla.

Jsem velký realista. To, co používám, mám vyzkoušené a důvěřuju tomu. Jinak bych to ani dělat nemohla.

Začala jsem chodit na kurzy, až když jsem to měla vyzkoušené na sobě. Několikrát mi esence hodně pomohly.

A používají se esence také vnitřně jako Bachovky?

Silver Princess - jedna z 69 léčivých esencí.

Ano, kapou se na jazyk, nebo do vody. Esence jsou v různých formách – kapky, krémy, rozprašovače, ústní spreje i přívěsky. Obsahují buď hotové kombinace rostlin, nebo se připravují tinktury na míru. Těch hotových kombinací je cca 17 druhů – existuje například směs Žena, První pomoc, Meditace… Začala se vyrábět i kosmetika s australskými esencemi.

Při práci s konkrétním klientem míchám na míru tinkturu z 69 různých rostlin. Ale mým cílem není jen předat lahvičku. Snažím se s klienty jít více do hloubky.
Často si lidi říkají: „Vezmu si kapky a vyřeší se to.“ Tak to ale nefunguje. Pokud nechcete v sobě a svém životě udělat změnu, pak nebudete chtít přijmout jakoukoliv terapii, takže ani esence nepomohou. Když mi klienti píšou: „Já chci něco, co mi vyřeší to či ono“, a není z toho zřejmá jejich motivace, tak jim rovnou říkám, že nemá cenu se ani scházet. Nemám chuť se s klienty „prát“ a přesvědčovat je o něčem, co nechtějí ani slyšet.

A co případy, když si někdo objednává esence pro někoho jiného jako dárek?

To moc nedoporučuju, chybí tam vlastní rozhodnutí člověka, pro kterého je esence určená. Jde to u dětí, ale ne u dospělých.

Ono už ta potřeba měnit druhé je vlastně svým způsobem manipulace.

Znám případy, většinou dcery, které se snaží pomoci svým rodičům a objednávají esence pro ně. Reálně to však bývá tak, že pomoc potřebuje hlavně dcera, ne maminka.  To, že „zachráníme“ rodiče navíc neznamená, že se situace zlepší i pro nás. „Když své okolí spravím, už v něm budu moct existovat.“ - To je hodně mylná představa.

To možná platí i pro odjezdy do ciziny. Sebe si bereme vždycky s sebou.

Mám zkušenosti z rodiny, že to spíš věci komplikuje, než ulehčuje. Lidi se cítí vykořenění.

Pomáhají australské esence člověku ulevit si od psychických stavů, se kterými si neví rady, nebo to má i širší záběr?

Kartičky si vybíráte jednoduše -
 způsobem líbí/nelíbí.

Záběr je hodně široký. Psychosomatika funguje v podstatě u všeho, takže esence dokáží uvolnit tlaky jak v oblasti psychiky, tak při tělesných obtížích.

Často však lidé nerozklíčují, co je trápí, jen se necítí dobře ve svém těle. Jak tedy probíhá sezení s esencemi? 

Při sezení s klientem nechávám výběr esencí až úplně na konec. Nejprve si povídáme, co řeší, proč přišli. Je to o tom dobře se ptát. Ten člověk někde uvnitř ví, co potřebuje – jen to potřebuje vytáhnout ven. Když se dobře ptáte, dřív nebo později to z něj „vypadne“.
Například postupně procházíme slova a věty, které klient potřebuje říct nahlas. Před jeho zavřenýma očima se začne odehrávat příběh nebo obraz, který vnitřně žije a dusí ho nebo mu nerozumí. Když se mu podaří identifikovat ten pocit, správně zařadit, kam nebo vůči komu patří, tak se mu hodně uleví. Takže moje role je, že to klientovi ukážu, nebo ho nechám si to prožít. Záleží, jak hluboko je klient připravený jít. Každý to má jinak a já to respektuju.

Pak až přichází na řadu výběr esencí. Nejprve si volí obrázky květin, které se jim líbí nejvíc, a pak ty, které se jim nejvíc nelíbí. Co vás láká a k čemu máte odpor. Tento výběr si pak beru do testování a případně přidám ještě další rostlinu nebo rostliny. Z toho vzejde kombinace, kterou připravím do lahvičky k užívání. Vůbec to není o tom, aby použitých esencí bylo co nejvíc.  Důležité je, aby ta vybraná kombinace rostlin byla zacílená jedním směrem.
Člověk o těchto květinách nemusí vědět vůbec nic, a přesto jejich obrázky na něj působí, a pokud si nelže, vybere přesně to, co zrovna potřebuje. To je na tom úžasné.

Člověk o těchto květinách nemusí vědět vůbec nic, a přesto jejich obrázky na něj působí, a pokud si nelže, vybere přesně to, co zrovna potřebuje. To je na tom úžasné.

Klientům zároveň vysvětluju, o čem ty vybrané esence vypovídají, jaké je jejich téma, protože mentální pochopení je z mého pohledu velmi důležité.   

Jak dlouho se mají esence užívat?

Obecně doporučuju esence užívat zhruba tři týdny, ale je to individuální. Někdy však lidé zažijí účinky velmi rychle. Předevčírem mi psala paní, která má silné deprese. Příjemně mě překvapila, protože jí prý přestala bolet po dvou dnech hlava, která ji trápila přes dva měsíce. Nic jí na tu bolest nezabíralo. Napsala taky, že jí povolily i deprese a že už byla konečně schopná pracovat. Není to však o tom, že by se to tímhle vyřešilo a bylo hotovo.

Ta lahvička jde do nějaké hloubky daného tématu. Když člověk svoje problémy léta, třeba deset let, neřešil, tak jedna lahvička vám těch deset let prostě nevyřeší. Musí se jít vrstva po vrstvě. Teď pro ni budu připravovat další lahvičku, je to proces.

To zní trochu jako takové znovuzrození?

Svým způsobem ano. Měla jsem třeba klienty, kteří chtěli esence pro zvířátka. Paní žádala esenci pro své malé kotě, které si vyžadovalo pozornost, a když ji nemělo, ničilo jí věci v bytě… Vybrala jsem esenci pro kotě. Když jsem paní psala, o čem to je, došlo jí, že je to její téma. Je to skvělé, protože lidi i přes své domácí mazlíčky můžou dojít k sebereflexi.

Takže nakonec esenci užívala jak paní, tak její kotě. První týden to bylo ještě horší. To se může stát, pouští se věci ven. Pak přišla změna a zklidnění, kotě si už dokázalo samo hrát a nemělo destruktivní sklony.
Mně se na tom líbí to, že skrze zvířata si člověk ověří, že působení esencí není žádné placebo.

Skrze zvířata si člověk ověří, že působení esencí není žádné placebo.

Předpokládám, že u esencí není žádná kontraindikace, kdy by se nesměly užívat?

Esence jsou vhodné pro každého, existuje pouze legislativní omezení užívání pro děti do tří let a těhotné ženy. Jinak pokud jsou děti malé, zhruba do deseti let, tak doporučuju, ať užívají maminky esence taky. Stav dětí je s maminkami, někdy i tatínky, silně propojený.

Australské květové esence hledejte pod tímto logem.

Teď jsem si všimla, že je na etiketě na lahvičce napsáno „Love system“.

Ano, to je název kosmetické řady s esencemi.Nejmenuje se to Love system jenom proto, že love znamená láska, ale protože člověk, který to spolu s Ianem Whitem vyráběl, se jmenuje Paul Loveday.

Vážně? (smích)

To je moc hezké, že? Kdo jiný by to měl vyrábět než White (angl.“bílý“) a Love (angl.“láska“).

Esence dokáží člověka zásadně transformovat. Máme třeba esenci na přijetí sebe na úrovni svého fyzického těla. Hlavně ženy jsou vůči sobě příliš kritické – řeší malý zadek, velký zadek, malá prsa, velká prsa… Např. esence Billy Goat Plum pomáhá k přijetí našeho těla jako naší součásti. Často se v tom ženy zbytečně samy „smaží“.  Věci, kterými se žena trápí, může naopak někdo jiný hodnotit jako hezké. Přelomové je uvědomit si svoji jedinečnost. Naše spokojenost musí vycházet zevnitř a to pozná i naše okolí. Přitažlivost není o fyzické kráse. Mužům se nejvíc líbí ženy, které vyzařují „Já se mám ráda.“

Přitažlivost není o fyzické kráse. Mužům se nejvíc líbí ženy, které vyzařují "Já se mám ráda".

A co fyzické problémy? Vzpomínáte si na nějaký případ, kdy esence pomohly?

Mám kamarádku, které začaly ze stresu padat vlasy. Chomáče vlasů. Chtěla rychle zapomenout na to, co bylo.

Minulost pouštěla přes pouštění vlasů, že?

Ano, doslova to z ní lítalo. Byla při užívání hodně smutná, často plakala. Každopádně díky esencím se jí ulevilo a vlasy přestaly padat. Jediné, co potřebujeme, je dostat se k té své pravdě. Pak už je člověku dobře.

Jediné, co potřebujeme je, dostat se k té své pravdě. Pak už je člověku dobře.

Jsou věci, na kterých člověk může pracovat, a jsou věci, na které vědomě nedosáhne nebo je to velmi obtížné. V tomhle jsou esence skvělým pomocníkem, protože do té hloubky jsou schopné sáhnout.

Ještě jsem chtěla zmínit pár slov o této rostlince Bottlebrush (ukazuje na obrázek), protože má vliv na vztah s matkou – myslím si, že tento vztah je důležitý pro každého člověka, pro ženu obzvlášť. Esence působí směrem dozadu, k matce, a také dopředu, k našemu dítěti. Používá se těsně po porodu, aby se vytvořilo harmonické pouto mezi maminkou a narozeným miminkem. Obecně podporuje člověka v tom, aby byl schopen nechat odejít, co bylo, a dokázal přejít do další životní fáze. Například v případě porodu je to velká transformace. Někdy se však ženy nechtějí vzdát toho, co bylo před porodem – volný čas, spím, kdy já chci apod. Esence pomáhá přejít plynule těmito fázemi tak, jak to život přináší.

Takže odpoutání se od pupeční šňůry s matkou, se svým dětstvím, a upevnění pouta se svým dítětem, se svou rolí matky?

Ano, přesně tak. A téma, které je úzce spjaté s naším vztahem s maminkou, jsou různé závislosti (na alkoholu, jídle, cigaretách). Esence pomáhají tyto závislosti pustit.
Pro mnohé je velmi těžké přijmout fakt, že naše maminka je pro nás a naše emoční formování nejdůležitější člověk na světě. Na ní záleží, jestli máte pocit: „Já jsem v pořádku taková, jaká jsem.“ Anebo „Já jsem v pořádku jen, když jsem taková a maková, ale ne onaká.“
Důležité je dostat se do rozpoložení, kdy vnímám sebe a maminku jako dvě dospělé ženy. Už tam není nic, čím by mě mohla ovlivňovat, je tam svoboda. Jsem s ní, protože je mi s ní dobře, anebo s ní nejsem, protože mi s ní není dobře. Ale nic víc.

Sami se zamyslete nad postojem: „Musím s ní být, je to moje máma.“ Tím se stanou vaše vztahy otrockými. Lidi jsou naštvaní, že k rodičům musí jet – raději by si jeli užít víkend třeba na hory.

Právě pozitivní změna mého vztahu s mou maminkou byla důvodem, proč jsem začala esence studovat. Před pár lety jsme měly vztah tak vyhrocený, že už jsem si myslela, že to nerozchodíme. Ale na jaře jsem užívala esence na míru a někdy v létě jsem si uvědomila, že jsem u rodičů a že je mi s mámou dobře.

No to je světové!  (smějeme se)

Prostě zázrak! A trvá to takhle už několik let.
Když se nám podaří uzdravit vztah s maminkou, uvolní se spousta dalších věcí v životě a začneme svoje vztahy tvořit úplně jinak. Nebo jinak: Když to zvládnete s maminkou, už to pak půjde s každým :-)


Kontakt: www.zumotova.cz

(Obrázky květin použity se svolením Australian Bush Flower Essences. Všechna práva vyhrazena. / Flower image supplied courtesy of Australian Bush Flower Essences, all rights reserved.)

 

Autor článku: Barbora Pečová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021