Vše prováděné vědomě může být meditací

29. ledna 2010

Znáte AUM meditaci? A proč je důležité zachovat integritu, nejen sám sebe, ale i v našich činnostech? "Člověk bez integrity je někdo jiný v práci, někdo jiný při rozhovoru, někdo jiný na meditační akci. Když uchováme integritu, jsme pořád sami sebou v každé situaci," říká Nishkam, učitel AUM meditace.

Na www. maitrea.cz chodí asi většinou zájemci s určitými znalostmi, ale přesto budu ráda, když připomenete, od koho Osho meditace, které v Domě osobního rozvoje MAITREA nabízíte, pocházejí.

Pocházejí od Osha, což je osvícený indický mystik, který žil ve 20. století. Nebo se také říká: „Nikdy se nenarodil a nikdy nezemřel...“ V jedenadvaceti letech dosáhl nejvyššího stavu lidského vědomí - osvícení. Vytvořil mnoho meditačních technik, a zajímavé je, že je směřoval na moderního člověka. Říká, že dnes je pro lidi těžké si jenom sednout a být v klidu, meditovat.

Život v moderní společnosti, zvláště ve městech, člověka přivádí do stresu, shonu, útočí na něj spousta náročných věcí a situací, takže meditovat tak, jak bylo přirozené v dávných dobách, pro něj často není možné. Osho proto před klidnou meditaci vložil několik fází obsahujících určitou katarzi, fyzický pohyb, tanec apod. Tím se člověk jakoby očistí a připraví na skutečnou meditaci.

Máte na mysli třeba dynamickou meditaci, se kterou jsem se setkala v Osho meditačním centru Shangri La v Lažanech na Karlovarsku?

Samozřejmě, dynamička je Oshova meditace! A dokonce bych řekl, že je to největší perla ze všech Oshových technik. Provádí se ve všech Osho centrech po celém světě - všude tam se dělá ráno při východu slunce dynamická meditace a večer, když slunce zapadá, meditace kundalini. Ale jsou samozřejmě i jiné techniky - Osho jich vytvořil stovky!

V Domě osobního rozvoje nabízíte pouze Osho meditace?

Vedle Osho meditací děláme ještě meditace od Veereshe z Osho Humaniverzity v Holandsku. Veeresh je Oshův přítel, sanjásin, kterého setkání s Oshem velice ovlivnilo.

Obvykle se v takovém případě říká spíše „žák“ než „přítel“, ne?

Ano, bývá to obvyklé. Ale ve vztahu k Oshovi to není správné slovo, protože Osho nechtěl mít žádné žáky. Není guru, ale osvícený mistr, nemá žáky, ale přátele, sanjásiny.

A kdo je Veeresh?

Člověk, který pochází z New Yorku, kde pracoval v terapeutických komunitách s drogově závislými. Sám kdysi prošel zkušeností s drogami a nakonec začal pracovat jako terapeut. Před třiceti lety ho pozvala holandská vláda na pomoc drogově závislým. Nejdřív pracoval na psychiatrické klinice, ale nakonec založil v Edmondu asi 30 km od Amsterdamu Humaniverzitu a vytvořil vlastní meditační techniky, které se trochu liší od technik Oshových a to ve smyslu, že jde o meditace společenské, kde se lidé v meditaci potkávají.

Pokud vím, nedávno jste se vrátil z Holandska. Byl jste v tomto Vereeshově centru?

Ano, byl jsem v Osho Humaniverzitě, což je v podstatě terapeutické centrum, resp. mezinárodní centrum pro osobní růst, terapii, spiritualitu, profesní rozvoj a výuku terapeutů. Když Vereesh před více než 30 léty přijel do Holandska, pracoval tam nejprve na psychiatrické klinice, ale chtěl to dělat po svém a ve struktuře kliniky to nebylo možné. Tehdy se setkal s Oshem, a ten jej „postrčil“ k tomu, aby dělal vše po svém, aby ve své práci nedělal kompromisy - a on za tím šel a založil vlastní centrum.

Původně bylo pro drogově závislé, dnes to není omezováno, je pro každého, kdo je potřebuje. A můžu říct, že jsem lepší terapeutické centrum neviděl. Pravděpodobně je nejlepší v Evropě, ale možná i ve světě. Centrum má také vzdělávací programy pro terapeuty, ať už několikaleté studium či jednotlivé akce a programy.

Proč jste Humaniverzitu navštívil vy?

Navštívil jsem ji v roce 2009 dvakrát. Na jaře jsem byl ve dvoutýdenním výcviku vedení AUM meditací, na podzim jsem tam byl pracovně pomoci s jejich webovými stránkami, protože to je moje profese - pohybuji se v oblasti internetových aplikací. Mimo jiné provozuji internetovou aplikaci pro pořadatele akcí a starám se o Oshovy české webové stránky osho.tady.info.

Co je AUM meditace?

Meditací AUM vytvořil Veeresh a také se dělá ve mnoha zemích. Podle mě je to fantastická věc a myslím, že by ji potřeboval každý, kdo žije například v Praze. Neměl by ji ale vést člověk, který neprošel speciálním výcvikem - a právě kvůli tomuto výcviku na vedení AUM meditace jsem byl dva týdny v dubnu v Humaniverzitě. Tento trénink má v ČR za sebou několik lidí z různých měst. Vytvořili jsme jakýsi tým, říkáme mu CZ AUM tým a zkoušíme to spolu dávat dohromady a rozjet AUM meditace.

Je to týmová práce. V AUM se často člověk dostane do emočního procesu a potřebuje podporu a provázení lektora - to je to hlavní, proč tam my, lektoři, jsme.

AUM by totiž neměl vést jeden člověk, ale minimálně dva a když se sejde více lidí, tak i tři nebo víc. Je to prostě týmová práce a jde hlavně o to, že v AUM se často člověk dostane do emočního procesu a potřebuje podporu a provázení lektora, potřebuje pocit jistoty a bezpečí - to je to hlavní, proč tam my, lektoři, jsme. V takovém případě se jeden lektor věnuje účastníkovi, který to potřebuje, a druhý (či další) pracuje se skupinou. V příštím roce budeme zde v Domě osobního rozvoje MAITREA dělat meditaci AUM jednou za měsíc.

Říkal jste, že AUM meditace by potřeboval každý, kdo žije v Praze. Proč?

Protože Praha je pro život náročná. A nemyslím tím samozřejmě jenom Prahu, ale každé velkoměsto. Kdo žije ve velkoměstě, je konfrontován s mnoha událostmi, situacemi, věcmi, které někdy vyvolávají silné emoce. A když je polkneme, nevyjádříme je, ukládají se v těle. A AUM je práce s emocemi, kdy jednotlivé emoce vytahujeme na povrch a máme možnost je uvolnit.

Co to s člověkem dělá?

To je velmi individuální. Záleží na tom, co má kdo v sobě uložené a co si dovolí.

Jak pociťujete účinky AUM meditace vy sám?

Já osobně vnímám, že když dělám AUM, lépe se mi dýchá, nejsem tak zatížený tím, co jsem kdysi spolkl.

Říkal jste, že vaší profesí jsou internetové aplikace. Jak jste se dostal od počítačů k meditacím?

Můj kamarád ze Slovenska, kde jsem studoval, kdysi dělal zenové meditace a já jsem nad tím tehdy kroutil hlavou a upřímně řečeno jsem to považoval za nějaký úlet. Jednou jsem byl u něj na návštěvě a on mi řekl, zda to nechci vyzkoušet. Tak jsem to zkusil a bylo to něco, co jsem nikdy předtím v životě nezažil, nechápal jsem to, ale už jsem také neargumentoval...
Asi půl roku na to, v roce 1992, jsem se přihlásil na výuku angličtiny netradiční metodou a ta akce se konala v Osho meditačním centru v Lažanech. Z první dynamické meditace jsem utekl ven zvracet a druhá mi od základů změnila život.

Změnila vám život, jak se říká, třeba o 180 stupňů?

Ani se nedá říct, o kolik stupňů, protože to není na stejné ploše, je to spíš jakoby do jiné dimenze. Pak jsem dokonce zkusil nějaký čas žít v Osho meditačním centru v Lažánkách u Brna a později i v Osho Shangri La.

Zkusil jste žít v komunitě - jaká je vaše zkušenost?

Zkušenost komunity je hodně zajímavá sama o sobě, protože najednou máte kolem sebe mnoho „zrcadel“. Když žije člověk sám, nemá žádné zrcadlo, když žije s partnerem má jedno zrcadlo, když žije v rodině, má tři nebo čtyři zrcadla. Ale když vám v komunitě třeba patnáct lidí zrcadlí stále tutéž věc, dávají stejnou zpětnou vazbu, tak vás to prostě dovede k tomu, abyste se na sebe lépe podíval. Život v komunitě je sám o sobě zajímavý, silný, nutí každého k dívání se na sebe, na realitu.

Může to vypadat jako maličkost, že se lidé denně sejdou a pijí spolu kávu, ale dlouhodobě to dělá ve vztazích mezi nimi velkou změnu.

A musím říct, že úplné mistrovství života v komunitě jsem viděl zase ve Veereshově Osho Humaniverzitě. Mají přece jen 30 let praxe a zkušeností, jak má komunita fungovat, jak má pracovat tým, jak se mají čistit vztahy mezi lidmi. Pro mě to byla zkušenost k nezaplacení. Když jsem byl v dubnu na AUM tréninku, bylo to tak intenzivní a náročné, byl jsem v tom procesu natolik ponořený, že jsem fungování komunity příliš nevnímal, neviděl.

Až teď na podzim, když jsem tam byl „jen“ pracovně a měl jsem možnost být v kanceláři, kde lidé sedí u počítačů, uviděl jsem, jak to funguje. Každý sice dělal svoji práci, ale měli jsme komunikaci v rámci komunity, společné AUMy jednou týdně a také denně společný coffee break, přestávku na kávu. Může to vypadat jako maličkost, že se lidé denně sejdou a pijí spolu kávu, ale dlouhodobě to dělá ve vztazích mezi nimi velkou změnu. Lidé se neseparují, nezalézají do koutů, případné problémy mezi sebou skutečně řeší.

Jaké máte plány do budoucna?

V roce 2010 budeme pokračovat s Osho meditacemi v Domě osobního rozvoje MAITREA - jednou za 2 týdny vždy v pondělí večer. Pak jednou měsíčně budeme mít večer s meditací AUM. Na leden se připravuje víkendová akce s Vigym, který přijede z Dánska.

Na jaro roku 2010 plánuji jedenadvacetidenní akci „Buddha na trhu“, kdy se budeme každý den ráno a večer setkávat v malé skupině se záměrem přinést meditaci do práce a běžného života. Vlastně uděláme meditaci z našich obvyklých činností. Teď je to pro mě hodně aktuální téma - zachování integrity. Člověk bez integrity je někdo jiný v práci, někdo jiný při rozhovoru, někdo jiný na meditační akci. Když uchováme integritu, jsme pořád sami sebou v každé situaci. Takže každé ráno se sejdeme k dynamické meditaci, odejdeme pak každý do svého běžného života a večer se znovu sejdeme.

Osho říká, že 21 dnů je minimální doba k tomu, aby nastala nějaká změna, teprve po 21 dnech se návyky, které máme, můžou začít měnit. A my se chceme zaměřit na to, jak přinést světlo vědomí do práce, cestování dopravními prostředky, prostě do běžného každodenního života. To mi přijde hodně zajímavé a užitečné.

Meditace podle mně není žádný únik z reality, žádná ezoterická věda, žádný duchovní „výmysl“. Je kvalitou toho, co dělám, takže i podnikání může být určitou meditací. Vlastně tolik nezáleží na tom, zda sedím se zkříženýma nohama, nebo piji čaj, nebo pracuji na zahradě, záleží na tom, kolik mého vědomí ta činnost má.

Meditace podle mně není žádný únik z reality. (...) Je kvalitou toho, co dělám, takže i podnikání může být určitou meditací.

Když vím, co dělám, může být meditací prakticky cokoli a není ani třeba jít na nějakou skupinu. Ze začátku skupina samozřejmě pomáhá, ale postupně je to pak už jen setkání s přáteli, kdy spolu vytváříme společnou energii plnou vědomí. Smyslem toho, co děláme, je, aby měl člověk radost z běžného, normálního života.

A kdyby na AUMy přicházelo dost zájemců, rád bych pozval lidi z Humaniverzity do České republiky. Možná by přijel dokonce Veeresh. To bych si přál.

Veeresh je pro vás zřejmě hodně důležitý.

Vděčím mu za mnohé. Například to, že jsem poznal Vereeshe, mi pomohlo lépe pochopit Osha. Osho vložil do AUMu pro Veereshe slova Awarness = vědomí, uvědomění, Understanding = porozumění a Meditation = meditace. Ale to, co konkrétně udělal Veeresh, je práce s emocemi a práce v kontaktu s lidmi. V Humaniverzitě se hodně mluví o přátelství - jak se v meditaci nachází přátelství, jak se přichází do kontaktu s jinými lidmi a vytváří se atmosféra lásky, podpory a péče. S tím jsem měl nejdřív potíže, protože do té doby meditace pro mně byla spíše setkání sama se sebou.

Veeresh je aktivní v tom, že říká: „Podívej se na svůj život a změň, co se ti nelíbí.“ A to, co jsem znal od Osha a co jsem poznal u Veereshe, mě přivedlo k tomu více Osha pochopit, porozumět mu. Je to o tom, že žiji svůj vlastní život! Neopakuji to, co říkal Osho, i když z něj vycházím. Jeho poslání totiž je, aby byl člověk sám sebou a žil svůj vlastní život.

 

Autor článku: Helena Chvátalová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku