Jen si naslouchej aneb Ájurvéda na Západě

3. září 2014

„Nemusíme dramaticky měnit svůj život; budeme-li ve svých volbách vědomější, nebude důležité, co děláme, ale jak to děláme. A pak si všimneme, že jsou naše volby daleko přirozenější, nikoliv z nutnosti,“ říká o integraci ájurvédy do každodenního života Komala Lyra, autorka programu Ayurveda Mandala.

Komalo, co je za program Ayurveda Mandala, který u nás v Maitrei představíte začátkem října?

(přemýšlí) Náš život neplyne lineárně a naše nekonečné pokusy z něj lineární udělat tím, že někde určíme začátek, střed a konec prostě nefunguje. Začátek, střed a konec se vlastně dějí neustále. Navíc je život multidimenzionální; všechno, co je součástí života a našeho vnímání, je součástí jedné obrovské mandaly...

Program Ayurveda Mandala tedy odkazuje na tuto propojenost a tím také na smyslovou podstatu našeho života. Život tady na Zemi totiž můžeme vnímat právě díky svým pěti smyslům, což také koresponduje s ájurvedickým přístupem k životu. Podle něj je život složen z pěti prvků (oheň, země, voda, vzduch a prostor, pozn.red.) a každý náš smysl přijímá vibrace těchto prvků. Takže všechno, čeho se dotkneme, co slyšíme nebo co ochutnáme, v sobě nese určitou kvalitu a informaci, která se tímto dostává do našeho těla, do našeho vědomí.

To vysvětluje, proč je tak důležité, v jakých podmínkách žijeme.

Ano, naše okolí nás doslova vyživuje, krmí. Tím nejdůležitějším v našem životě je rovnováha; pokud chybí, objevují se nemoci a potíže na fyzické, psychické, emocionální i mentální úrovni. I o tomhle je Ayurveda Mandala: věnovat pozornost výživě, čeho se dotýkáme, co cítíme a co posloucháme se zaměřením, jak ve svém životě posílit rovnováhu spíš než si ho ztěžovat.

Zmínila jste smysly coby určité brány, skrze které vnímáme a prožíváme život. Častokrát své tělo pouze „používáme“ místo abychom s ním zacházeli vědomě. Jak v sobě posílit vědomí svého těla jako chrámu naší duše?

Prvním krokem je rozpoznat vlastní tělesnou konstituci, respektive v sobě znovu probudit citlivost, díky které sami zjistíme, co nám dělá dobře a co ne. Tělesná konstituce totiž daleko víc než o tom, jací jsme nebo nejsme, mluví o našich schopnostech (zdůrazní) reagovat na jednotlivé prvky. Tato schopnost je pro každého z nás různá: někdo se například narodí se schopností snadno zpracovávat element ohně, ale má potíže s elementem země, u někoho to je naopak. Bez této znalosti si sami sobě spíš přitěžujeme.

Prvním krokem je znovu v sobě probudit citlivost, díky které sami zjistíme, co nám dělá dobře a co ne.

Druhým krokem je začít věnovat pozornost tomu, jaké jídlo jíme, v jakém prostředí žijeme, co nás obklopuje. Například velmi často jíme potraviny, které nám úplně nedělají dobře: nepocházejí z našich zeměpisných šířek nebo jsme někde na návštěvě, kde jíme, co nám předloží. Třetím krokem je potom začít se víc starat o své prostředí, ve kterém žijeme, jaké barvy nás obklopují nebo jaké si my sami vybíráme, kde spíme a kde se stravujeme.

Není to o tom určovat, co je špatné a co správné, to ájurvéda nedělá. Spíš jde o to věnovat pozornost sám sobě a tomu, jaký na nás mají elementy z našeho okolí vliv. V zásadě to je tedy proces velké citlivosti.

Když jsem se před dvěma lety vracela z Indie, byla jsem odhodlaná tamější zvyky a přístup k výživě a životnímu stylu aplikovat ve své každodenní praxi i tady. A silně jsem narazila... Vy pocházíte z Brazílie, v Indii jste dlouho žila a jste s ájurvédou silně spojena. Jak skloubit východní a západní praktiky v každodenním životě?

To je dobrá otázka, protože to je skutečně otázka, jak to skloubit... Snažím se lidem předat a ukázat, že použít ájurvédický přístup v každodenním životě každého z nás je možné! Protože ve své podstatě tyto principy nejsou vůbec exotické nebo „cizí“, ale naopak naprosto univerzální a přirozené, ať jste Američan, Čech nebo Ind.

V Indii jsem se naučila spoustu věcí, ale konkrétně tohoto se týká, že nemá smysl vytvářet žádná pravidla, protože žádná pravidla nefungují. Když si budeme vědomi toho, co děláme, nebude důležité, CO děláme, ale JAK to děláme. Nemusíme dramaticky měnit svůj každodenní život; když budeme ve svých volbách vědomější, všimneme si, že jsou daleko přirozenější, nikoliv z nutnosti.

Když si budeme vědomi toho, co děláme, nebude důležité, CO děláme, ale JAK to děláme.

Tohle všechno současně souvisí s tím, jak se víc otevřít a víc cítit, jak být citlivější ke svým potřebám a na té základní úrovni, jak být odpovědný za svůj život a to, co v něm vytvářím. Tím změny proběhnou přirozeně a náš život se víc stane „bytím“ než „děláním“.

Hodně mluvíme o těle, intuici, citlivosti, otevřenosti - to byla dříve spíše doména žen. Pak ale přišla doba prosazování víc racionálního analytického přístupu. Jak v sobě tuto naši vnitřní moudrost znovu obnovit?

Nejde o to ji obnovit, ona tu pořád je, nikam nezmizela! Jde o to naučit se jí znovu naslouchat... Jediné skutečné učení je to, které přichází zevnitř. A na to jsme zapomněli... Přesně jak říkáte: Je to citlivost spojená s přijímáním a naprostou otevřeností ke sdílení, k péči, ke kráse, k dotekům, k vaření, zkrátka ke všemu. A je pravda, že toto všechno bylo v minulosti doménou spíše žen, které se
staraly o rodinu a domácnost.

Jediné skutečné učení je to, které přichází zevnitř.

Vedu také semináře čistě pro ženy, na kterých se je snažím dovést zpátky k sobě, k jejich vlastní vnitřní kráse. Protože koncept krásy je v západním světě spojován s jednotným konkrétním vzorem a s módou, tedy s vizuální stránkou života – místo toho, aby ho zajímalo, jak se doopravdy cítíme. (zdůrazní) Skutečná krása je projevením vnitřního stavu spokojenosti, která z nás vyzařuje a nemá vůbec nic společného s tím, jak silné jsou naše rty nebo stehna.

Jak můžeme tento stav vnitřní spokojenosti v sobě rozvíjet a udržet si ho?

Když se naladíme na svou esenci, a je jedno, jestli jsme žena nebo muž, celá naše bytost začne najednou daleko víc zářit a vyzařovat pozitivní naladění. Což samozřejmě ovlivní naše okolí, partnery, děti, přátele. Lidé naše naladění, naši vnitřní spokojenost a krásu zachytí. A právě tehdy začneme své okolí v pozitivním slova smyslu ovlivňovat pouhým „bytím“, nikoliv „děláním".

Rozvinout v sobě stav vnitřní spokojenosti je možné díky maličkostem. Třeba v tom, jakým způsobem začínáme nový den, jestli se probouzíme šťastni a spokojeni. Nebo při vaření jídel, která jsou plně vyvážená a dobře stravitelná. Vnitřní spokojenost také zahrnuje sexualitu a to, zda jsme při milování plně přítomní a jak se chováme sami k sobě i ke svému partnerovi, zda projevujeme dostatek péče, něhy a pozornosti. Celé to je tedy spíš o naší přítomnosti a pozornosti (zdůrazní) než o tom někoho o něčem přesvědčovat a říkat mu, co a jak má dělat.

Líbí se mi, co říkáte. Podle mě to daleko věrněji odráží samotný život, jak funguje: plyne přirozeně místo toho, abychom ho tlačili. Je to vlastně tak jednoduché. A zároveň ne tak docela...

Přesně tak. Ájurvéda není žádná filosofie ve smyslu filosofováním nad něčím. Je pevně zakořeněna v samotném životě, že kterého vychází, z pozorování jeho určitých zákonitostí. Někdy se mě lidé ptají, jaké nové přístupy se v ájurvédě za poslední dobu objevily, jak se vyvinula... Pravda je taková, že žádné nové přístupy v ní nejsou. Protože život jako takový a náš vlastní život zůstává ve své podstatě stále stejný. (smích) To, co bylo o podstatě životě napsáno před deseti tisíci lety, platí stále i dnes.

To, co bylo o podstatě životě napsáno před deseti tisíci lety, platí i dnes.

Komalo, jak začala vaše cesta, která vedla až ke vzniku projektu Ayurveda Mandala?

Přes vlastní zkušenost. (směje se) Když jsem byla mladá, odešla jsem do Oshova centra v Puně a tam nějakou dobu žila. Hodně jsem cestovala, moc jsem nedbala na stravování a životní styl. Jednou jsem se setkala s ženou, která mě skrze ájurvédické masáže iniciovala do něčeho hlubšího, co jsem tehdy ani neuměla pojmenovat. Všechny mé smysly se najednou rozšířily...

Pak jsem ale na svých cestách velmi vážně onemocněla, málem jsem zemřela. Dostala jsem se z toho, ale byla jsem velmi slabá a potřebovala jsem posílit. Naštěstí jsem v Puně potkala skvělého lékaře (Dr. Vasant Lad, pozn.red.) a tam jsem se také začala věnovat terapeutické práci. Po návratu na Západ jsem zjistila, že doktor Lad vyučuje v městečku nedaleko Santa Fé, kde jsem bydlela! Začala jsem s ním spolupracovat a rozvíjet, co jsem se naučila v Indii.

Velmi brzy jsem ale poznala, že všechno je velmi hluboce propojené se vším. Nelze provádět jenom (zdůrazní) kranio-sakrální terapii, nelze klientům jenom (zdůrazní) podávat bylinky... A najednou mi z toho vyšla celá mandala života! Začala jsem tedy studovat víc a víc, znovu začala jezdit do Indie a při svých návratech na Západ si kladla stejnou otázku, jakou jste mi položila vy: Jak všechno to, co v Indii fungovalo a přispívalo k vnitřní harmonii člověka, přenést na Západ, kde lidé žijí naprosto odlišným způsobem života a naprosto jinak se stravují? A právě o to se snažím v Ayurvedě Mandale: o integraci. A už se těším, že se o to společně pokusíme i u vás v Čechách. (usmívá se)

Náš tip:
Přijďte se dotknout mandaly svého života pod vedením Komaly Lyry, přímé žačky Osha, k nám do Domu osobního rozvoje: ve čtvrtek 9. října na podvečerním semináři Probuzení do lásky a v pátek 10. října na celodenním workshopu pro ženy a o ženách Ayurveda Mandala pro ženy. 

Akce lektorky v Maitrei: http://www.maitrea.cz/komala-lyra

Pokud vás zaujala osoba Komaly Lyry, podívá se přímo na její stránky Ayurveda Mandala.

Zajímavé informace ze světa ájurvédy, meditací a himalájských bylin také přináší Védský spolek Kailash Vedic Guild, který zprostředkoval setkání s Komalou Lyrou u nás v Čechách.

Autor článku: Rina Komorádová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku