Když v nás tančí mystično

1. dubna 2015

Znáte Mystický tanec? Do Čech ho přináší Adéla Čermáková - a nejde pouze o tanec: „Pracuji také v oblasti osobního rozvoje, a tak jsem do něj přidala některé techniky a metody, se kterými mám dobrou zkušenost. Například práce s dalšími smysly, zrakem, čichem nebo sluchem,“ říká Adéla. Kam tohle všechno vede? Přečtěte si.

Adél, co je to zač onen Mystický tanec, jehož jste lektorkou?

Tento tanec se hodně zaměřuje na práci s energií, elementy uvnitř nás a také na téma ženskosti. Protože stejně jako můžeme vidět jednotlivé elementy a principy v přírodě, tak je máme ve svém těle. Mystickým tancem je probouzíme, harmonizujeme, prožíváme skrze své tělo a také uvolňujeme emoce, meditujeme a spojujeme se se svojí podstatou.

Mystický tanec totiž nemá většinou žádná striktní pravidla choreografie, jenom určitá doporučení pohybů, která odpovídají charakteru jednotlivých elementů a typu energie, na kterou se v daném úseku zaměřujeme. Tanec vychází z více kultur, proto se v něm můžeme setkat například i s tancem dervišů,  marockými guedrami nebo s thajskými tanečnicemi. Využíváme také rituály, práci s archetypy nebo energii zvířat a posvátných tvarů. Celý koncept je zároveň navržen tak, aby odpovídal dnešnímu modernímu člověku.

Tanec a elementy v našem těle.

Jak jste se k tomuto tanci vůbec dostala?

Dalo by se říct, že náhodou, i když víme, že žádné náhody neexistují. (směje se) Tanec mě bavil už odmalička, dělala jsem hlavně moderní tanec v různých variacích, ale postupem času mě začala odrazovat právě striktní choreografie a snaha o to, aby se každý hýbal stejně. To mi až tak nesedělo, necítila jsem se v tom uvolněně a dokonce jsem na tanec na nějakou dobu úplně zanevřela.

Když jsem ale po mnoha letech hledala výcvik jógy, narazila jsem na odkaz na Mystický tanec v Thajsku. Což byl okamžik, kdy jsem věděla, že to je přesně ono. Tak jsem vydala na dvouměsíční dobrodružnou výpravu (usmívá se) do Thajska přímo k zakladatelce Mystického tance Monice Nataraj, kde jsem od ní přebírala učení Mystického tance.

Už celá tahle vaše cesta zní mysticky.

To je pravda. (smích) Celé to byl mystický zážitek, od samého okamžiku, kdy jsem kurs našla a rozhodla se, že pojedu. Ten zbytek se pak už děl sám.

Podobných příběhů, když člověk poslechne své vnitřní volání a jde za ním, i když vůbec netuší, kam, se v dnešní době objevuje čím dál tím víc.

Ano a zajímavé na této zkušenosti bylo, že jsem v sobě neměla žádnou pochybnost. Prostě jsem věděla, že na ten kurs mám jet. Netušila jsem, jestli se tomu budu víc věnovat nebo jakou roli bude hrát v mém životě, jen jsem věděla, že potřebuji prožít tuhle zkušenost. A až když jsem absolvovala celé toto učení, jsem se rozhodla, že to je něco, čemu se chci věnovat a co chci předávat dál. Tak jsem Mystický tanec přivedla do Čech. (směje se)

Netušila jsem, jestli se tomu budu víc věnovat, jen jsem věděla, že potřebuji prožít tuhle zkušenost.

Jste v Čechách jediná certifikovaná lektorka?

Co je mi známo, tak nikoho jiného jsem nenašla. Zkoušela jsem hledat ještě jiné ženy, které by učení Moniky Nataraj převzaly, ale našla jsem jen jednu, která se mu věnuje, ale nevyučuje ho.

Zatím to na mě působí tak, že je tento tanec určen ženám.

Ano, projev formou tance odpovídá více ženské polaritě. Některé hodiny ale otevírám i pro muže, také proto, že Mystický tanec, jak už jsem říkala, se snaží o harmonii obou principů, mužského i ženského. I muži odedávna tančí a je skvělé umožnit jim, aby se k téhle dávné tradici vraceli.

Jak se v Mystickém tanci tyto principy projevují?

Ženskému principu odpovídá například element vody a s tím související jemné, plynulé, houpavé pohyby, velká vnímavost, smyslnost a zaoblené tvary. Naproti tomu mužskému principu odpovídá element ohně, který se vyjadřuje pevnými, zacílenými a dynamickými pohyby, které jsou kontrolované. Dalšími příklady mohou být tanec vnitřní ženy a muže nebo archetypy.

Váš tanec se celým názvem jmenuje Mystický tanec s ADEL. Dáváte tedy do něj něco svého? A jak se liší od Mystického tance Moniky Nataraj?

Určitě ano, dávám tomu přirozeně něco svého. Největší rozdíl je asi v tom, že Monika má své kořeny v Indii a kdysi začínala jako profesionální břišní tanečnice, což Mystický tanec znatelně odráží a také je určen na rozdíl od některých mých hodin výhradně ženám. Já hodiny uzpůsobuji naší kultuře a zahrnuji do nich tělo, mysl i duši. Při přípravě a realizaci také velmi využívám intuitivní přístup, potenciál celé skupiny, synchronicity a přirozené cykly a rytmy přírody. Sama si vybírám a mixuji hudbu a vytvářím provázené meditace.

Přidala jsem do tance některé techniky a metody z oblasti osobního rozvoje...

Kde vás a váš Mystický tanec najdeme?

V současné chvíli v krásném prostoru Pohled pracoviště na Praze 7 na Letné. Do budoucna bych se každopádně ráda tanci věnovala o něco víc a pořádala i různé taneční retreaty nebo víkendové akce.

Už jste zmínila, že pracujete v oblasti osobního rozvoje, konkrétně v koučinku a že v tanci používáte koučovací metody. Je to i naopak? Tedy že v koučinku používáte metody z Mystického tance?

Ano a mám s tím velmi dobré zkušenosti. Protože téma, se kterým ke mně často klienti přicházejí, je dosáhnout větší rovnováhy a štěstí v životě. A v okamžiku, kdy se bavíme o rovnováze, musíme vzít v úvahu nejenom rovnováhu našeho myšlení a jakým způsobem a jak moc přemýšlíme, ale také rovnováhu na tělesné a duševní úrovni.

To znamená, že někdy práce jenom na úrovni myšlení není ta nejefektivnější; občas se spíš potřebujeme vrátit zpátky do těla, pečovat o něj a využívat fyzického prostoru. Ne že bychom na koučovacím sezení tančili, jde spíš o zapojení těla tam, kam mysl nedosáhne.  Někdy totiž než si čtvrt hodinky povídat, má větší význam postavit se a udělat pár kroků, víc zapojit dech nebo využít zvuk. To dělá doslova zázraky.

Ne že bychom na koučovacím sezení tančili, jde spíš o zapojení těla tam, kam mysl nedosáhne.

Proč přijít na Mystický tanec? Co je podle vás jeho cílem?

Na základě zpětné vazby to je na prvním místě velké uvolnění a hned za ním už zmiňovaná harmonizace. Když přijdete jednou, budete se prostě cítit lépe, odnesete si zážitek. Když přijdete opakovaně, můžete směřovat i k dlouhodobější změně, já tomu říkám metamorfóza. Mám teď jednu zkušenost, která je pro mě osobně hodně silná a současně dojemná:

Chodila ke mně jedna dívčina, která měla potíže s těžší depresí, na první hodinu ji musela dokonce přivést maminka. Už na konci první hodiny vypadala mnohem lépe a teď, po desetitýdenním cyklu, který jsme právě ukončily, je doslova jako vyměněná, rozkvetlá a usměvavá. Důležitou roli v celém procesu hraje to, že prostřednictvím svého těla se můžeme zbavit i nahromaděných emocí, které nás často oslabují a díky tomu získat větší energii, nový prostor a jiný náhled na život.

Kromě Mystického tance a individuálního koučování se tedy věnujete i práci s emocemi, na které pořádáte workshop. Řeknete nám k tomu víc?

Workshop Emoce všemi smysly je nový počin, který vedeme spolu s mou kolegyní Petrou. Emoce přeci jenom úzce souvisí s naším tělem a naším srdcem, a proto v něm zapojujeme nejenom naši mysl, ale také úroveň našeho těla a naší duše. Na cestě nás podporuje speciální hudba, například Solfeggio frekvence (frekvence s léčebným harmonizačním účinkem, pozn.red.) nebo tibetské misky a i zde používáme terapeutické esenciální oleje, které napomáhají uvolňování jednotlivých emocí.

Dostáváme se do různých úrovní vědomí a necháváme odejít emoce, která nás oslabují a naopak se učíme v sobě, ve svém těle uvítat emoce, které jsou pro nás posilující, jako je například radost, láska, přijetí...

Dostáváme se do různých úrovní vědomí a necháváme odejít emoce, která nás oslabují, a naopak se učíme ve svém těle uvítat emoce, které jsou pro nás posilující.

Jak jste se k tomuto víceúrovňovému propojení, které využíváte ve své práci, dostala?

Vlastní zkušeností a vlastním prožitkem. Bylo to v době, kdy jsem začínala v koučinku, který je primárně zaměřený na úroveň mysli (pokud se nebavíme např. o somatickém koučinku). Racionalita a analýza nám ale ne vždy poskytuje ta nejvhodnější řešení. Něco mi tam pořád chybělo a tak se časem přidružily emoce, tím pádem i tělo a pak už to byl jen krůček k hudbě, vůním a dalším atributům tak, aby to všechno směřovalo skutečně k rovnováze na všech úrovních.

Dosáhnout skutečné rovnováhy na všech úrovních.

Co „mystického“ vás čeká v nejbližší budoucnosti?

V polovině dubna se chystám otevřít nové otevřené hodiny Mystického tance. Dosud byly v rámci uceleného cyklu, od dubna do června ale může přijít kdokoliv na jakoukoliv hodinu, vždy ve středu v podvečer. Dále chystám již poněkolikáté víkendový dopolední workshop Chakra dance pro ženy, kde se budeme více věnovat jednotlivým čakrám a jejich harmonizaci.

Náš tip
Máte chuť a čas? Zajímá Vás propojení tance s esenciálními oleji a mystickými Solfeggio frekvencemi? Přijďte jakýkoliv středeční večer do Pohledu pracoviště a uvidíte – ucítíte Mystický tanec na vlastní kůži.

Autor článku: Rina Komorádová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku