Lucidní snění ve vás probudí chuť do života

22. ledna 2018

Věděli jste, že ve spánku můžete posunout své sportovní výkony, vyléčit emocionální zranění nebo navštívit neuvěřitelná místa? Metoda lucidního snění vycházející z tibetské tradice jógy snů vám otevře nové možnosti. Jedním z populárních učitelů současnosti je Charlie Morley, který se do Prahy se svým workshopem na toto téma letos vrací už po čtvrté.

Pamatujete si, o čem se vám minulou noc zdálo?

Ano. Ve snu se mi zjevil můj soupeř z kickboxového zápasu. Před Vánocemi jsem se účastnil turnaje, ve kterém jsem tohoto kluka porazil. Mimo ring jsme si společně dali pivo a spřátelili se. A v noci jsem snil o tom, že mě pozval k sobě domů na oběd. Seznámil mě se svojí ženou, ukázal mi děti a všichni jsme si užívali příjemné atmosféry u něj na zahradě. Byl to krásný pocit. Přemýšlel jsem, co mi takový sen chtěl naznačit, a po chvíli mě napadlo, že byl o pokorném vítězství. Já jsem byl vítěz, on poražený, ale i přesto jsme spolu dokázali navázat přátelství. Možná to byl jeden z mých stínů, které jsem dokázal překonat.

Byl to lucidní sen?

Nebyl.

A mohl jste udělat něco pro to, abyste do lucidního stavu v tu chvíli pronikl?

Ano, ale musel bych se na to před spaním připravit. Existuje na to určitá formule. Nejdřív své sny pozorujete, zapisujete si, kde se odehrávají, a mapujete jednotlivé opakující se vzorce. Příště, kdyby se mi zdálo o kickboxovém zápase, mohl bych si říct „Moment, tohle je sen! S tímhle zápasníkem se běžně nevídám. To se mi zdá!“. A to je jedno ze znamení, které nám pomůže lucidní sen rozpoznat. Jenže já se včera nepřipravil, bez jakéhokoli cvičení jsem padl do postele a usnul (smích).

Nejsem lucidní snílek od přírody. Lucidní snění zažívám, jen když pravidelně trénuju. To je podle mě i důvod, proč jsem dobrý učitel pro ostatní.

Nepředstavuju žádnou reinkarnaci tibetského lámy, který automaticky lucidně sní každou noc. Když se nepřipravím, zdají se mi obyčejné sny jako každému člověku. Můžou nést nějaký význam, ale nejsou lucidní. Jak toto rozlišit a jak se vědomě připravit na lucidní snění, budu učit na workshopu v Praze. 

Takže praktikovat lucidní snění vyžaduje určité úsilí?

Bezesporu, jako to vyžaduje cokoli – jóga, meditace atd. Kolikrát mi lidé říkají, že se jim nedaří meditovat. Když se jich zeptám, kolikrát to zkusili, řeknou, že jednou a to ještě někde v baru. Takovým přístupem se člověk nikdy nikam nedopracuje. Potřebujeme mít svého učitele, který nás zasvětí, a pak bychom se měli důkladně věnovat své přípravě i praxi. 

Co dělá sen lucidním?

Lucidní snění v podstatě vychází z tréninku mysli. Ta musí umět rozeznat, kdy se pohybuje ve snu a kdy bdí - stanete se vědomými v nevědomé mysli. Lucidní sen navíc není totožný s živým snem. Můj sen s kickboxerem byl velmi živý, ale nebyl lucidní. Z pohledu západní psychologie se tento stav velmi podobá hypnóze. Cokoli vyléčí hypnoterapie, vyléčí i lucidní snění. To se týká například posttraumatických stavů, užívání návykových látek či posilování sebevědomí. Také atleti používají tuto metodu, aby zlepšili své výkony. Během spánku trénují a přes den skutečně dosáhnou lepších výsledků. 

Na západě to někteří používají k vytváření různých představ, například pro sex s hollywoodskými hvězdami. Neodsuzuji to, ale můj názor je takový, že lucidní snění vychází z buddhistické tradice a nemělo by se zneužívat. Já osobně žiju v buddhistickém centru v Londýně už sedm a půl roku a lucidní snění mi slouží jako nástroj pro duchovní růst.

Když si ve snu uvědomíte, že sníte, získáte malou ochutnávku duchovního probuzení. Opustíte dualitu a vstoupíte do jednoty.

Taky se vám pravděpodobně stane, že budete chtít všechny lidi i stromy kolem sebe náhle obejmout, protože si uvědomíte, že jsou vaší součástí, že k sobě všichni patříme. Zažijete čistou lásku a k tomu se přirozeně přidají také pocity sounáležitosti a laskavosti k sobě i k ostatním. Lucidní snění vás v neposlední řadě připraví i na setkání se smrtí. To je jeden z hlavních důvodů, proč se používá tato metoda v tibetském buddhismu. 

Program pražského workshopu se bude odehrávat i v noci. Lidé budou moct na semináři přespat. Jak to bude probíhat?

Je to velice jedinečná událost. Zatím jsem neslyšel o nikom jiném, kdo by vedl seminář i v noci. Přes den se uskuteční workshop, po té se navečeříme a večer se vrátíme do společného sálu. Okolo dvaadvacáté hodiny všechny uložím k spánku. Účastníci si přinesou polštáře, spacáky, všechno, co potřebují pro své pohodlí. Bude to jako spirituální pyžamová párty (smích). Po čtyřech a půl hodinách za pomocí gongu a jemného světla začnu lidi pomalu probouzet a během pěti minut si zapíší, co se jim zdálo. Následně jim dám cvičení na určitou vizualizaci a postupně je uvedu opět k spánku. Za dalších devadesát minut všechny probudím, zapíší si poznámky a zkusíme další cvičení. Toto si zopakujeme celkem čtyřikrát za noc. Obvykle, když jdete večer spát a ráno se probudíte, máte jen jednu šanci, abyste zažili lucidní snění. Když vás ale blázen, jako jsem já, probudí čtyřikrát, máte čtyřnásobnou šanci, že se vám to podaří.  Je to zároveň legrace, protože se sejde několik desítek lidí na jednom místě a dělají přes noc to stejné. 

Dokážete zaručit, že každý z přítomných lucidní snění zažije?

Úplně první noc se to podaří málokomu. Nicméně slibuju, že na workshopu každý získá nástroje, které potřebuje k tomu, aby se stal lucidním snílkem. Je to jako jóga nebo bojová umění. Nic z toho se na první hodině nenaučíte. Třeba si zapamatujete sekvenci cviků, pozice, dýchací techniky, ale pak přijdete domů a je na vás, kolik času tomu budete chtít věnovat. Občas mě s odstupem několika týdnů zaplaví děkovné dopisy lidí, kteří se do lucidního snění díky absolvovanému workshopu a mým radám po jisté době dostali.

Trvá lucidní snění celou noc nebo jen pár desítek minut?

Záleží, jak dlouze jste schopní si ho udržet. Často se lidem stává, že se napoprvé tak nadchnou, když vstoupí do lucidního snění, že je radost a moment překvapení okamžitě probudí.

S vytrvalou praxí a zkušenostmi je však možné udržet se v lucidním snění i přes hodinu. To je spousta času na to, abyste navštívili neuvěřitelná místa, potkali se se spoustou lidí i vyléčili svá emocionální zranění.

Jedním z mých největších projektů v současnosti je práce s válečnými veterány a posttraumatickou stresovou poruchou. Tam pracuji s psychikou jednotlivců, ale lucidní snění lze uplatnit i na fyzické tělo. Já jsem živým důkazem - zlepšil se mi zrak a přestal jsem nosit brýle. 

Jak se takové uzdravení ve snu stane?

Když má například válečný veterán noční můru o bojích v Afghánistánu, může si záměrně v lucidním snění uvědomit, že už je zpátky doma mimo ohrožení. Jeho mozek se v tu chvíli přetváří, díky čemuž může být po probuzení všechen strach pryč.

Představte si lucidní sen jako film Matrix. Zážitky v lucidním snění váš mozek vnímá jako reálné situace a začne vytvářet nervová spojení, jako byste bděli.

Lucidní snění by mohlo na někoho působit jako něco příliš éterického. Disciplína vás ale drží při zemi, je to tak?

Ano a je zajímavé, že na západě je lucidní snění stále vnímané jako „new age“ záležitost. Přitom už čtyřicet let existují podložené studie a dnešní věda pozitivní účinky lucidního snění potvrdila. Jak jsem v úvodu zmínil, mluvíme o tisíce let staré tibetské tradici, kterou znali i šamani z Mexika.

Jak často vstupujete do lucidního snění?

Někdy se mi to podaří i pětkrát za noc. Když se mi nechce a dostatečně netrénuji, tak třeba jen pětkrát za měsíc. To opravdu záleží na lenosti. 

Praktikujete lucidní snění od dob, kdy jste byl náctiletý a vydal jste na toto téma už řadu knih. Je v této oblasti pro vás stále co objevovat?

Neustále mě něco překvapuje. Nedávno jsem si listoval diářem z loňského roku a ve svých poznámkách jsem našel, že právě loni se mi odehrály v lucidním snění ty nejsilnější prožitky, které měly dopad na můj život. Lucidní snění je nekonečné, nemá absolutně žádné hranice. Stále na sobě musím pracovat a považuju se za absolutního začátečníka. Díky tomu si lucidní snění i po tolika letech nesmírně užívám. 

Charlieho osobní stránky: 
http://www.charliemorley.com/

Akce lektora v Maitrei: https://seminare.maitrea.cz/charlie-morley

Autor článku: Lenka Nechvátalová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021