Na co máte talent?

19. června 2019

Kalman Horvát je rebel mezi kouči, což znamená, že inteligentně porušuje pravidla. Vytvořil vzdělávací program „Podnikání podle buddhistických principů“. „Každý z nás si musí vybrat etiku svého podnikání. Buď budeme vydělávat na úkor druhých lidí, nebo budeme jednat tak, aby náš úspěch přinášel úspěch i druhým lidem.“ Věnuje velkou pozornost ženám podnikatelkám, které vyučuje moderní brand marketing. „Nemusíme se více propagovat. Měli bychom se svou cílovkou mnohem více rezonovat.“ Způsobuje změny i ve školství. Do základních škol akreditoval MateMagiku (matematika pravou mozkovou hemisférou) inspirovanou čínskou, indickou a japonskou tradicí.

Co jsou to talenty, Kalmane?

Talent je most mezi neviditelným a viditelným světem. Mezi světem duchovním a materiálním. Je to potenciál, který dříme uvnitř. Může se stát, že se začne materializovat. Jako dítě mě posadili ke klavíru a já jsem začal hrát písničky. Setkaly se jisté okolnosti a to, co bylo ve mně neviditelné, vytrysklo ven.

Takový talent, jako jsi zmínil, má v sobě ukrytý každý?

Když nenarazíš na správné okolnosti a podmínky, může se stát, že svůj talent nerozpoznáš. K životnímu poslání tento typ talentu není potřeba. Naštěstí nepotřebujeme být Mozarti. Tomuto typu říkám talent chemický. To je typ talentu, kdy ti činnost jde rychle a téměř sama, baví tě to. Je to něco, co tě baví a přináší prožitek bezčasí. Většina lidí se tím ale nedokáže uživit. Slouží to hlavně pro tvé potěšení v přítomném okamžiku.

Proč myslíš, že se tímto talentem nedokáže člověk uživit?

Chemický talent provozujeme proto, že cílíme na prožitek. Děláme to pro tu chemii, kterou nám přináší. Ta ale může snadno vyprchat. U tohoto talentu dochází k výraznému růstu a rychlému zlepšování. Pak přijde moment, kdy se růst zastaví a musíš zabrat vůlí a dovednostmi, precizností. V této chvíli často nemáme motivaci překonat překážku. Často tento talent vidíme u malých dětí, chvíli je baví malovat, za dva roky něco jiného. Což není špatně, máme z toho super zážitky, více se poznáváme. Je to sice důležité, ale není to praktické. Pokud v materiálním světě očekávám od talentu mít to jako duchovní cestu a zároveň mít peníze, tak potřebuji jiný druh talentu. Tomu říkám Dharma talent. Ten není vrozený. Vznikl díky traumatům a těžkým životním situacím. Ve škole mi třeba nešla matika, tak jsem si našel jiný způsob, jak příklady vypočítat. Můj talent se vyvinul ve stresové situaci. Když prožíváš nepříjemnou situaci, tlačí tě to k vyvinutí systému pro přežití. To je velmi praktická dovednost. Nemůžeš si vybrat, že toho necháš. Záleží na tom, jak dlouho trvá zátěž.

Jasně, takže Dharma talent je vlastně o přežití.

Svým způsobem ano. Nemusí to být vždy traumatické. Může to být jen nepříjemné. Když ve škole nedostaneš odpovědi na své otázky, začneš číst a pídit se sama, může vzniknout talent Mystika. Talent Mystika stále hledá podstatu věcí. Já jsem si vyvinul talent Rebel, naučil jsem se inteligentně porušovat pravidla, tak abych dosáhl správného výsledku. Jan Rudzinskyj, pilot, který se během akrobatického představení zřítil s letadlem ze 60 metrů, ležel v nemocnici a lékaři mu řekli, že už nebude létat. On je ale uklidňoval, že létat bude. Ležel nehybný na posteli a cvičil vnitřní Čchi-kung. Naučil se pracovat s vnitřní vášní. Tělo se začalo mnohem lépe uzdravovat a on za 5 měsíců lítal. Dnes je špičkový akrobat, jeden z nejlepších na světě.

 Takže, když to zjednoduším, jsou dva druhy talentu a druhý se ještě dělí na specifické talenty.

Ano. Jeden je chemický, který dává radost nám i okolí, když se s ním chceme uživit, většinou potřebujeme agenta. Cílem druhého talentu primárně není přinášení radosti, ale způsobení změny k lepšímu. Díky Dharma talentu, který tě nutí se zlepšovat, dokážeš třeba lépe organizovat čas.

Můžeš mít víc Dharma talentů najednou?

Ano, ale většinou se soustředíme na dva nejsilnější. Vytvořil jsem test jedinečnosti, na základě amerického testu, který mi dával největší smysl. Z 29 původních otázek jsem ho posunul na 49, něco jsem pozměnil a nechal typologii. Na základě tohoto testu měříme právě Dharma talent.

Einstein nebyl slavný proto, že byl fyzik, ale díky tomu, jakým způsobem dělal fyziku.

Plno lidí chce od testů, aby jim řekly, co mají dělat. Já jim říkám JAK se sebou pracovat a fungovat. Pak jim pomůžeme najít i to CO můžou dělat. Dávám návody, jak to hledat.

Jak funguje třeba tvůj talent?

To ti můžu názorně ukázat na svém počítadle. Ve školách se na něm počítá do stovky. Já jsem z každé řady odebral jednu kuličku, takže jich tam není 10x10, ale 90. Díky tomu, že jsem 10 kuliček ubral, tak nepočítám do stovky ale do 10 miliard bez jedné. Tak vypadá můj talent Rebel.

Dharma talent se využívá, abychom někomu vyřešili problém. 

Je to praktický talent, ve kterém se spojují dvě věci, duchovno a spiritualita. Pomáháš druhým měnit svět, je to větší než ty, protože to aktivuje ty nejlepší schopnosti, které v sobě máš. A současně za to dostaneš zaplaceno. Pokud tedy své talenty rozvíjíš a opravdu umíš řešit naléhavý problém. Spousta lidí žije v iluzi, že když najdeš svůj talent, tak všechno pofrčí samo. Takhle to není, potřebuješ správné podmínky. Na kurzech se učíme, jaké nastavovat podmínky, jak svému talentu pomoci fungovat. Vytvořit podmínky, znamená, porozumět tomu, co je důležité.

Odstranil jsem z každé řady kuličku.

 Chápu dobře, že každý talent potřebuje jiné podmínky? 

Univerzální princip je stejný. Pak se specificky liší. Všichni potřebujeme být spokojení se sebou, potřebujeme talent pilovat, aby nebyl průměrný. Potřebujeme zdroje, lidi kolem nás, kteří to milují a fandí nám a pomůžou posunout, nebo nás spojí s někým, kdo náš talent využije. Pokud se tím chceme uživit, tak se potřebujeme také dostat k lidem, kteří jsou ochotni zaplatit. 

Jaká úskalí zažívají tyto talenty s penězi?

Nebezpečí chemického talentu je, že pokud naprosto miluješ to, co děláš, neumíš si většinou říct o peníze. Vášeň tě nutí dělat základní chyby. Buď jsou lidi hodně zvláštní, nepřemýšlejí a jednají dřív, než přemýšlí. Říkám jim vášnivci. Nebo je skupina lidí, introvertů, což jsou obrovsky kreativní, talentovaní lidé, umělci. Ti ale, bohužel, neumí dát o sobě světu vědět. Třetí skupina, co má s talentem problém jsou záchranáři. Jsou to lidé, kterým je blbé brát si peníze, soucítí s nimi, litují je. Další skupinou jsou egocentrici, to jsou lidi, kteří si myslí, že pokud to baví je, musí to bavit každého. Tyhle 4 skupiny mají problém s výdělkem. Potřebují rovnat principy a utlumit vášeň a naučit se něco nového, aby to fungovalo. Tyto lidi na kurzech ukecávám, aby se na to zkusili podívat odjinud. Někdy se to podaří, ale někdy je to příliš zafixované a chce to hlubokou práci. Já dávám instrukce, pokyny a návody, jak se vymotat z pastí šílené vášně. 

Já, jakožto introvert, jsem to musel vyřešit tak, že dělám tak výjimečnou práci, aby lidé chodili za mnou. 

Nejdřív je třeba studovat podmínky a nepanikařit, když všechno není hned. Čím víc do toho pronikáš, tím hlouběji vidíš. Čím víc chápeš, tím snadněji se ti pracuje. Talent má i to kouzlo, že ti propůjčí moudrost, ke které běžně nemáš přístup. Když točím videa, jsem v napojení a říkám věci, které kolikrát sám potřebuji slyšet.

Každý talent má svůj jazyk. Jinak řekne totožnou informaci vášeň a jinak ji vyjádří mystika. Pokud tento jazyk používáš, probouzí se a otevírá svůj potenciál.

 

Zajímá vás, jaká máte talent? 

Akce lektora v Maitrei: https://seminare.maitrea.cz/kalman-horvat

 

Autor článku: Barbora Jirsová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku