Narodit se do vůně růže

20. dubna 2011

Eva Kopasová přináší široké téma, jaký vliv mají různé vůně v počátcích lidského života a v procesu harmonického vyrovnávání se změnou prostředí narozeného miminka. Víte, proč je právě vůně tak mocným impulsem pro náš organismus? Slyšeli jste o motýlích masážích miminek? A proč je důležité děťátku ukazovat hranice jeho těla?

Evi, proč zrovna aroma-olejíčky a těhotenství a porod?

Před osmi lety jsem přišla do České republiky a poprvé se tu potkala s aroma-olejíčky. Jsem vystudovaný chemik a před tím jsem se věnovala klinické diagnostice. A jako chemika mě téma aroma-olejíčků hodně zajímalo, právě přes jejich biochemickou specificificitu a čistotu přírody, na rozdíl od farmaceutické chemie, která používá i syntetické složky. Věděla jsem, že existují speciální olejíčky na porod a péči pro novorozence, a tehdy mi v hlavě okamžitě problesklo, ano, tohle je cesta.

A tehdy jsi se svým nápadem oslovila MAITREU?

Ano, tehdy jsem poznala Toníka, kterému jsem o tom řekla a kterého můj nápad velmi zaujal. Hodně ho podpořil. Došlo to dokonce tak daleko, že jsem ze své lásky, kterou pro mě byla moje tehdejší práce, postupně vycouvala a naplno se začala věnovat aroma-olejíčkům. Díky Toníkově obrovské podpoře se celý projekt rozvinul do té podoby, jakou má teď.

Jak vlastně aroma-olejíčky na lidský organismus působí?

Čistá, přírodní chemie působí neinvazivně a do organismu, kde spouští biochemické procesy, se dostává dvěma způsoby: přes pokožku a přes nos, a to jednak plícemi, odkud jde účinná složka dále do krevního oběhu a do celého organismu, kde působí léčivě, a druhak se důležitý impulz dostává do mozku také přes čichový vjem. Tím aroma-oleje dostávají na rozdíl od farmaceutických tabletek ještě vyšší rozměr. Díky tomu mohou přes amygdalu (součást mozku uchovávající emociální paměť, pozn.red.) a limbický systém (součást mozku ovlivňující mj. dýchání, polykání a žvýkání, pozn.red.) působit na emoční, mentální a psychické rovině.

A o tom je právě těhotenství a narození miminka. Aroma-olejíčky vnímám jako rostlinnou léčbu jako nefarmakologický způsob pomoci, což je pro mě důvod, proč se tomu tak intenzivně věnuji.

Největší předností aroma-olejíčků je tedy právě jejich neinvazivnost...

Ano, právě díky tomu, že působí přes čichový vjem, se do našeho organismu dostávají rychle a přirozenou cestou, nemusíš polykat tabletky nebo dostávat injekci. Existuje studie francouzských neonatologů, kteří zjistili, že pokud dětem do inkubátoru dali vůni vanilky, podporovalo to u nich pravidelné dýchání a zlepšil se jim pravidelný tlukot srdíčka. A to až o čtyřicet procent! Jenom díky dýchání. Kolem miminka v inkubátoru je spousta hadiček a všemi možnými způsoby se do něj dostávají různé věci a tohle je úplně skvělá metoda... Nadýchne se a nejenom že mu to pomáhá psychicky, protože se cítí příjemně, ale také fyzicky, protože mu to pomáhá.

Vůně vanilky dětem v inkubátorech podporuje pravidelné dýchání a zlepšuje jim pravidelný tlukot srdíčka.

Specializuješ se na aroma-olejíčky v oblasti porodnictví. Jakým způsobem se o nich nastávající maminky dozvědí?

Hodně spolupracuji se soukromými porodními asistentkami, které pro těhulky pořádají svoje kurzy. Pro tyto ženy jsou porodní asistentky velmi, velmi důležité, protože to, co jim řeknou, je hodně důležité. Proto se asistentky snažím v aromatologii vzdělávat, učím je o účincích jednotlivých bylinek a vůní a ony to následně učí svoje těhulky. A je úžasné, když těhulka používá aroma-oleje už v těhotenství, které pomáhají jí i miminku. Později tato žena i lépe spolupracuje při porodu, protože už má s aroma-olejíčky osobní zkušenost.

Můžeš pro názornost přiblížit, jakým konkrétním způsobem mohou aroma-oleje těhotným ženám pomoci? Třeba při porodu?

Přímo při porodu mohou pomoci nejenom od bolestí, ale mohou také stimulovat děložní kontrakce. Jejich velká pomoc je také na psychické, mentální a emoční rovině. Hodně žen totiž řeší porod hlavně v hlavě, jsou mentálně zaseknuté. V tom případě pomáhá olejíček Neroli, který je dokáže od tohoto mentálního stresu uvolnit. Pokud je zase žena spíš roztěkaná, není sama se sebou, hezky ji vycentruje heřmánek římský, který ji dostane do svého středu, a tím jí pomůže lépe se soustředit na porod.

A pro novorozeňátka?

Pro miminko není nic krásnějšího než mít možnost se narodit do jemné vůně růže. Existuje růžová voda v rozprašovači, která navíc i dezinfikuje, a to jak na fyzické, tak emoční úrovni. Vystříká se jí porodní sály, kde bývá někdy hodně emočně husto z předcházejících porodů nebo jiných těžkých okamžiků a zážitků, které se tam odehrály. Řada porodních asistentek to dokonce sama říká, že ho tam fyzicky cítí. Je úžasné, že na růžovou vůni reaguje i samotný personál. Takže třeba doktor, který přichází od těžkého případu nebo má za sebou náročné okamžiky, se jako by vyčistí a příjemně naladí.

Pro miminko není nic krásnějšího než mít možnost se narodit do jemné vůně růže.

Vůni růže je možné také použít k dezinfekci inkubátorů, které se stejně tak jako tak pravidelně dezinfikují chemickými přípravky. Tak se miminko dostane do příjemné vůně růžičky, která ho také jakoby obejme za tou dobou chybějící maminku. Protože na emoční úrovni je růže znamením něhy a lásky. S tímhle vším se dá ve zdravotnictví krásně pracovat, ale je naprosto zásadní, aby všechny aroma-oleje byly lékopisné kvality a byly certifikované.

Jak tohle my jako laici máme možnost zjistit?

Bývá to napsané zezadu na lahvičce s aroma-olejíčkem. Existují také syntetické éterické oleje, na kterých bývá většinou napsáno ,Použití jen do aromalampy´, což znamená, že byly vyrobeny buď synteticky nebo za pomocí chemických rozpouštědel. Když je ale na nich napsáno, že jsou lékopisné kvality, byly vyrobeny parovodní destilací nebo extrakcí kapalného oxidu uhličitého, což jsou oba chemicky absolutně čisté procesy.

Vím o tobě, že se také věnuješ speciálním miminkovským masážím....

Akademie Něžného doteku představuje významné spojení léčivého účinku doteku dlaně a olejíčku. Je důležité, aby bylo miminko hlazené nejenom přes maminčino bříško, ale aby se v něm pokračovalo i po porodu. A to nejenom od maminky, ale i od tatínka. Snažím se tedy porodní asistentky naučit, aby už ve svých kurzech učily svoje těhulky, jakým způsobem se mohou dotýkat svých novorozeňátek.

Jakým tedy?

Jednou z možností je třeba pelíškování. Existují speciální pelíšky pro miminka, které, když se do nich položí, se vytvarují podle jejich tělíčka. A tím, že ho těsně obepínají, mu dávají pocit bezpečí, který zažilo v děloze. Další možností je hlazení duše miminka. Při těchto dotecích se miminka nedotýkáme přímo, ale dlaní ho hladíme nad obrysy jeho tělíčka. Je to vlastně pokračování bezkontaktního děložního hlazení, během kterého se miminko hladí přes pokožku maminčina bříška, přes dělohu a placentu. Tohle hlazení představuje hodně intenzivní vzájemné naladění důležité nejenom pro miminko, ale i pro jeho maminku.

A co tvoje motýlí masáže? Jak ses k nim dostala?

Přes rakouskou neonatoložku doktoru Reichovou, která ve Spojených státech docházela na oddělení neonatologie a tyto motýlí masáže vyvinula. Tento dotyk v její praxi často zachránil miminku život. Motýlí se jmenují proto, že představují dotek motýlích křídel. Smyslem tohoto velmi jemného hlazení je podporovat nejenom citové pouto k miminku, ale i řadu jeho životních funkcích, např. dýchání, trávení, imunitu nebo spánek.

Dotek motýlích křídel, to zní hodně křehce... Jak si tyto masáže představit?

Jejich podstatou je směr toku energie, tedy od hlavičky k nožičkám, a to jak z přední, tak ze zadní části. Vlastně z tělíčka děťátka stahujeme napětí a zároveň mu tím ukazujeme, co je jeho tělo, spojujeme mu hlavičku přes krk s tělíčkem, přes bříško zase s nožičkami...

Vlastně z tělíčka děťátka stahujeme napětí a zároveň mu tím ukazujeme, co je jeho tělo.

Proč je důležité děťátku ukázat hranice jeho těla?

Protože po porodu se miminko samo se sebou teprve seznamuje. Dokud bylo v bříšku, v plodové vodě, vnímalo samo sebe úplně jinak, než jak se vnímá po narození. U dětí narozených v termínu je dobré ve třetím měsíci začít s pravidelnými dětskými masážemi, při kterých je směr doteků od hlavičky k nohám z přední strany a od nožiček k hlavičce ze zadní strany tělíčka. Tím už tedy začínáme roztáčet energetický kruh. Motýlí masáže naproti tomu sundávají, uvolňují napětí.

Miminek se nedotýkají jenom jejich maminky, ale i tatínkové... Co tatínkové a neonatologie?

To je něco úžasného... Žena je samozřejmě ve velmi silném emočním stresu, ke kterému se ještě přidává obrovská hormonální zátěž. A jsou to právě muži, kdo ženě poskytne největší podporu. Z průzkumu v diplomové práci jedné studentky vyšlo najevo, že ze 70 procent ženě pomůže právě muž, kdežto lékařský personál asi jenom z deseti.

Je naprosto fantastické, jaký humor muži dovedou do těžké situace přinést! Jak dovedou uvolnit napjatou atmosféru, která vzniká velkým emočním stresem. Znám dokonce případ, kdy se žena tak hodně bála o svého předčasně narozeného chlapečka umístěného v inkubátoru, že na něj tuto nervozitu, když se ho dotýkala, přenášela. A byl to právě její manžel, se kterým se chlapeček krásně uvolnil a uklidnil. Byla to paráda sledovat, jak si to tam oba ,chlapi´užívali a jak to tatínkovi šlo! Ani mu nebylo nutné nic moc vysvětlovat. A zpětně to pomohlo i té ženě, která pochopila, že svou nervozitu na děťátko přenáší.

Aroma-olejíčky na porodních sálech a neonatologii představují „kognitivní“, jiný způsob péče. Jak lékaři a nemocnice přijímají porodní asistentky s těmito olejíčky? Nerada bych házela všechny do jednoho pytle s tím, že „špatně...“

Během čtyř let se mi podařilo navázat spolupráci s 20 porodními sály, kde, pokud žena chce, může začít rodit právě za pomoci aroma-olejů. K tomu ještě dalších pět neonatologických oddělení, mezi nimi i bratislavské, které mi, co se týká aroma-olejů, přijde naprosto skvělé. Troufám si tvrdit, že proto, že jeho přednostkou je žena (usmívá se). Dobrá odezva je také  z plzeňské fakultní nemocnice od pana primáře Dorta, který osobně má vůni vanilky velmi rád a ví také  o té francouzské studii. Takže neonatologické oddělení v Plzni nejvíc používá právě vůni vanilky.

Jaká je tvá zkušenost s používáním aroma-olejíčků na porodních sálech v praxi?

Samozřejmě nejdůležitější je, aby porodní asistentka plně vnímala prospěšnost aroma-olejíčků během porodu. A potom aby primář gynekologicko-porodnického oddělení dal takovým porodům s aroma-olejíčky prostor. Často se děje, že jsou lékaři k aroma-olejům zpočátku trochu rozpačití, ale jakmile vidí jejich účinek, dokonce si je někteří z nich sami vyžadují.

Bylo pro mě velmi příjemné poznání, když jsem četla rozhovor s panem primářem havlíčkobrodské porodnice, ve kterém uváděl, že jeho personál je mnou pravidelně vzdělávaný v oblasti aroma-olejů. To totiž dává velmi dobrý obraz také o samotné nemocnici! A to myslím, že také získá na důležitosti do budoucna.

Myslím, že bude věcí prestiže porodních sálů, jaké možnosti nastávající mamince nabídnou.

V jakém smyslu?

Už teď porodnost trochu klesá a myslím, že bude věcí prestiže porodních sálů, jaké možnosti nastávající mamince nabídnou. A samozřejmě také co se týká ekonomické stránky věci. Používání aroma-olejů je totiž daleko lacinější než farmaceutických prostředků.

Pořádáš kurzy o miminkovských motýlích masážích, organizuješ setkávání porodních asistentek, zajímáš se o účinky aroma-olejů a jejich využití v těhotenství, při porodu a v poporodní péči... Dalo by se říct, že tématem aroma-olejů v porodnictví žiješ. Kam to všechno směřuje?

S porodními asistentkami, se kterými jsem se za tu dobu potkala, mám osobní vztahy. Takže ano, žiju tím a není to pro mě práce, ale způsob života. Toto téma a všechny vztahy jsou pro mě hodně osobní. A kam to směřuje? Je pro mě hodně důležité ukázat maminkám, a hlavně maminkám předčasně narozených dětí, že lidské dlaně jsou naším největším darem. Nejde o to dělat rozdíly mezi medicínskou péčí a péčí jiným způsobem, konkrétně dotykem. Jde o to oba přístupy spojit, pro dobro miminka.

To je to, co bych chtěla ženám sdělit a naučit je. Že nemusí jenom pasivně přihlížet lékařské péči a nemusí jenom bezradně stát se založenýma rukama za zády, ale že mohou a skutečně umí svému miminku aktivně pomoci. Že ať se stane cokoliv, vždycky existuje nějaká cesta a vždycky se nějaká najde. Jen je třeba se jí otevřít. A je dobré se jí otevřít. Celé to je o velké naději, kterou se svým konáním snažím ženám předat.

Autor článku: Rina Komorádová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021