Naučte se rozhodovat! Ušetříte si spoustu starostí

28. října 2015

„Jsem vděčná za každou bytost, která přijde a řekne: „Já chci něco se sebou dělat. Chci být lepším člověkem.“ To je něco úžasného! A když víte, že to bude mít dopad na celé jeho okolí, rodinu, podřízené, tak mě to až dojímá. A je jedno, co člověk dělá, hlavně, když ho to baví a dokáže pomáhat tím, s čím souzní a vibruje“, říká v rozhovoru pro Magazín Maitrea Karolina Kučerová.

Můžete popsat, jak jste se dostala k tomu, že umíte vykládat karty, harmonizovat energii, léčit?

Ještě před sedmi lety by mě nenapadlo, že něco takového budu dělat. Mám zkušenost na základě vážné nemoci – poruchy periferního nervu, která mohla končit smrtí. Dostala jsem se do zvláštních stavů a najednou se mi otevíraly určité vjemy. Začala jsem vidět bytosti, slyšet hlasy, komunikovat s jiným světem. Měla jsem z toho hrozný strach. Tehdy jsem se skoro nemohla hýbat a chodit, ale když to přišlo, tak jsem silou vůle málem narazila do zdi, jak jsem se lekla. A skutečně jsem zprvu chodila k odborným lékařům a snažila jsem se to vyvrátit, protože jsem to považovala za nějakou nemoc a snažila jsem se to racionálně vysvětlit. Lékaři se však neshodli, co se mnou je. Ale zjistila jsem, že žádné halucinace to nebudou. Že všechno, co se stalo, se stalo na základě toho, že se to stát mělo. Že to třeba existuje, jen na to nemáme vysvětlení.

A jak to bylo předtím?

To jsem na tyhle věci příliš nevěřila a ani jsem je nějak moc neprožívala. Moje prababička měla toto nadání taky, ale u nás v rodině se to nepředávalo dál. Začala jsem nakonec důvěřovat vlastní intuici. To bylo to nejtěžší a to nejjednodušší, co jsem mohla udělat.

To je ten nejtěžší první krok – začít konat.

Ano. Přijmout a začít konat. Začít dělat to, na co mám talent a přirozené schopnosti.

A jak to vlastně přijalo vaše nejbližší okolí?

Jednou jsme šli na pouť na horu Říp a tam jsem ten svůj příběh lidem otevřela se vším všady. I s věcmi, se kterými by se leckdo nechlubil. Řekla jsem to však, protože to je součást celku té mé Pravdy. Nejtěžší bylo přijmout sama sebe. V té první fázi uvědomění si, že se mi něco otevřelo a je to tak v pořádku, ve mně začal proudit strašný vztek a zloba. Začaly mi chodit znalosti – hned jsem třeba rozuměla kartám, aniž bych se to někdy učila. Já to však nechtěla a nestála jsem o to! Tak jsem nadávala a zlobila se na andělské bytosti, které se mnou komunikují. Kolikrát jsem byla hodně sprostá! (smích) To ego tam pulzovalo neskutečně. (K rozvoji a přijetí mi pomohli i lidé, které jsem na své životní cestě potkala a kteří mi dali impuls. Bez nich by mi to trvalo určitě déle. A za to jim patří mé díky.)

Nejtěžší bylo přijmout sama sebe.

A čemu jste se věnovala předtím?

Mnoho let jsem se věnovala psychologii a v práci jsem učila soft skills, řešila jsem personalistiku, obchod, finančnictví. Na svůj věk jsem byla dobrou manažerkou :-) a byla jsem na to pyšná, že jsem něco dokázala vybudovat. Díky té nemoci jsem však zas o všechno přišla. Ale vědomosti jsem měla a myslela jsem, že v tom budu pokračovat dál. Měla jsem i druhý pokus nastoupit do firmy, ale vrátilo mě to velmi tvrdě zpátky včetně zhoršení zdravotního stavu.

A jak jste se z toho dokázala vymanit?

Začali ke mně chodit lidi a najednou se to začalo zlepšovat. „Jak můžu někomu pomoct, když nejsem na tom ještě dobře?“ ptala jsem se. Ale pochopila jsem, jak energie působí a že mám dar a jsem schopná pomáhat lidem touhle formou. Ale ze začátku se mi to vůbec nelíbilo.

Nehodilo se to, že? (smích)

Jo. (smích) Spousta lidí za mnou chodí, jak si to moc přeje a ze začátku jsem na ně koukala a říkala jsem si, jestli jsou v pořádku. (smích) Jestli vůbec vědí, co by je čekalo? Vůbec to není jednoduché! Člověk si musí ustát skepsi, nedůvěru, že se na něj lidi dívají skrz prsty a myslí si různé věci. Je třeba si ustát i to, co se odehrává uvnitř vás. Je to cizí, tak jiné a silné. Především léčení pomocí energie, které ovládám a mohu být prostředníkem pro lidi s různými psychickými i fyzickými nemocemi. Pak mi to už bylo jedno a začalo jsem to dělat s láskou a ráda.

Určitě je to hodně i o vnitřní síle: „Tohle jsem já. Takovou mě berte.“ Abych zase necouvla a nepopírala sama sebe.

Jsou dvě roviny. Jedna rovina je, kdy se přijímám já se vším všady a druhá rovina je: přijímám se a učím se a jsem otevřená novému. Setkala jsem se například s tímto: „Dobře, tak jsem se přijala, jsem léčitelka, jsem esoterička. A co s tím? Jaká bych měla být?“ Jak jsem potkávala různé lidi, kteří mi dávali krásné zrcadlo a zpětnou vazbu, tak mi třeba říkali: „Jak to, že děláš tohle? To by správná léčitelka neměla dělat.“ Nebo: „Ježišmarjá, ty jíš maso? No to bys neměla! Je to špatný!“ Takže jsem se dostala do fáze, kdy už jsem se přijala, ale najednou jsem nevěděla, jaká vlastně mám být, když se věnuju věcem kolem esoteriky. Začala jsem číst esoterické knížky, ale ty zkušenosti druhých mě ještě víc znepokojily. Když jsem byla na začátku ve sladké nevědomosti a jela jsem si podle intuice, jak mě vedli ti nahoře, tak to bylo mnohem lepší.

 Najednou jsem nevěděla, jaká vlastně mám být.

Jak jste k té situaci tedy přistoupila?

Další fáze byla přijetí toho, že mám svoje chyby. Že jsem léčitelka, která i občas onemocní. Že jsem kartářka, která občas neposlechne intuici. Dělám chyby a ty chyby musím mít, abych se mohla učit a posouvat dál. Že nejsem žádná dokonalá bytost. Nejsem žádný Bůh, protože ani nechci konkurovat něčemu tak mocnému a velkému! Jsem člověk, který má dar a tím sdílím a provázím lidi kolem sebe. Řídím se pravidlem „nedělej lidem to, co nechceš, aby dělali tobě“. Snažím se žít a být člověkem. Nic víc. Nejsem Bůh. A když někdo chce uctívat modlu, říkám jdi, máš svobodné rozhodnutí.

Taky jím maso a piju víno a necítím se o to horší lektorkou jógy. (smích) Je mi v tom dobře a vnitřně jsem se zklidnila, když jsem si to v sobě přijala.
Povězte mi ještě o vaší metodě Tvarová symbolika. V čem spočívá?

Je to moje miminko. Přičichla jsem si ještě tehdy v práci k různým technikám. A když nastala fáze karet a vnímání energií, tak mi v tom něco chybělo. Vzniklo to z potřeby vytvořit něco, co bude uchopitelné pro lidi. Karty vám ukážou pohled na situaci, kterou nyní zažíváte, příčiny a důsledky. Nerada používám pro karty slovo věštba. Prostě ukazují důsledky našich činů. Nic víc. Jsou lidé, kteří, aby se posunuli, tak potřebují něco víc, než že jim to jen řeknu. Jinak to odmítnou, protože se jim to „nehodí“.  Šprajcnou se. Chtěla jsem dělat něco, aby se mohli posouvat; nebýt pasivní. Na koučink vzpomínám ráda. Jen si myslím, že ne každý člověk je koučovatelný.  Tak co s tím? Díky kartám jsem zjistila sílu vizualizace. Že lidi potřebují projektovat, protože v obraze lépe pochopí souvislosti. Co si vyberu za karty, není samozřejmě náhoda. Obrazy z karet mají svůj smysl. Proto vznikla Tvarová symbolika. Na základě mých zkušeností s terapiemi, hlavně z Gestalt terapie, z koučinku a z faktu, že 90 % obyvatel funguje vizualizačně.

Nerada používám pro karty slovo věštba.

Jak to tedy probíhá při sezení?

Klient si zvolí téma, cíl, co by chtěl během našeho sezení zvládnout. Vyndá si intuitivně deset karet, které si otočí a pracuje s obrázky a sestavuje si určitý tvar ze symbolů. Proto Tvarová symbolika. Na základě toho tvaru poznám, co je to za člověka, jak přemýšlí, jak se k té situaci staví atd. To vše dokážu vyčíst z toho, jak klade karty a kam je dává. Klient si takto projektuje téma. Nehledáme jen příčinu, ale i kroky, jak z toho ven. Sepisuju pak i zápis, takže člověk pak ode mě dostane zpětnou vazbu. Postupně vznikla i sebereflexní Tvarová symbolika. Co je důležité zmínit, že Tvarová symbolika je něco jiného než výklad karet. Naopak je to přesně pro lidi, kteří nemusejí nebo se bojí karet a esoteriky vůbec.

K čemu tedy ta metoda primárně slouží?

Jediné, co v životě musíme, je rozhodovat se. Nic jiného. A je jedno, jestli dobře nebo špatně. To hodnotí rozum. Takže jsem vytvořila jednoduchý tvar pro sebereflexní druh této metody, který by mohli zvládnout všichni. Člověku to pomůže vyřešit problém, pokud stojí na nějaké životní křižovatce a nedokáže se rozhodnout. Někdy je to o tom, když se pohltíme problémem, zapomínáme si vytvářet koalice, vyhledat pomoc z okolí. Najednou se cítíme sami. Ale nikdy nejsme sami.

Jediné, co v životě musíme, je rozhodovat se. Nic jiného. A je jedno, jestli dobře nebo špatně. To hodnotí rozum.

Kolikrát se potřebujeme rozhodnout a je nám už jedno jak, hlavně, ať už nám to nebere sílu. Přijde mi, že přítele na telefonu máme sami v sobě a ty karty nám to jen odrazí navenek.

Přesně tak. Razím heslo, že každý z nás je svým nejlepším psychologem. Samozřejmě tím si nechci brát práci (smích), ale je to o tom, že si dokážeme poradit, ale musíme chtít vidět pravdu. A to někdy strašně bolí. Je přirozené a lidské, že hledáme to nejlehčí řešení. Takže klienty uklidňuju, že se nemají obviňovat za to, co dělají. Důležité je, uvědomit si to a poděkovat si. To je to největší.

Celodenní seminář v Maitrei se jmenuje hezky „Tvé rozhodnutí, tvá budoucnost“…

Je zaměřený na sebekoučovací - sebereflexní metodu Tvarové symboliky. Budu s lidmi pracovat na tom, aby pochopili, jak funguje podvědomí, vysvětlím principy metody, vše si vyzkouší a naučí se – a za den se to dá naučit úplně v pohodě. Metoda se dá i urychlit, když se potřebujeme okamžitě rozhodnout. Je to naše projekce. Mimochodem karty používal i C. G. Jung.

Jak vnímáte karmu?

Možná řeknu něco, co se spoustě lidem nebude líbit. Karma je, existuje, ale není to alibi. Každý z nás máme nějakou povahu. Jsme jedineční v tom, co jsme. Když každý v sobě objevíme naše vnitřní bohatství, tak s tím dokáže pracovat. Karma je sice zátěž, čistíme to mnoha životy. Na druhou stranu cítím, že nemá cenu jít skrze zeď, pokud ta zeď je pevná a nedá se prolézt. Mnoho lidí se snaží prorazit něco, co není možné. Oni neuklízí, ale proráží. To už je ego. Karma nás formuje. Sbíráme zkušenosti. Máme v tomto životě příležitost být lepšími lidmi. Takže to dělejme. Nepitvejte minulost a minulé životy, ale soustřeďte se na přítomnost. Tady a teď má smysl být lepšími lidmi.

Kontakt: http://www.vrytmuduse.cz/

Karolina Kučerová v Maitrei:
24.05.2016   Tvé rozhodnutí - tvá budoucnost
08.06.2016   Léčebné meditační večery pro každého - V rytmu šamanských bubnů
17.06.2016   Setkání s vlastní intuicí - ochutnávka kurzu Cikánských karet
30.08.2016   Léčebné meditační večery pro každého - harmonizace čaker

 

 

Autor článku: Bára Pečová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku