Ne každý si troufne uposlechnout svého „volání“...

26. prosince 2012

„Pro mě to byla naprosto přirozená cesta, příliš jsem se nerozmýšlela,“ říká Jana Šimonová o svém rozhodnutí změnit směr života a vydat se cestou srdce. „A také jsem tohoto kroku nelitovala. Cítím, že jsem našla smysl života. Když ale lidem občas svůj příběh vyprávím, jsou tím často zaskočeni a diví se, že dělám to, co mě baví.“ A tím jsou ájurvédské masáže...

Co je vaší původní profesí?

Předtím, než došlo v roce 2009 k mému setkání s ájurvédským lékařem Georgem Easseyem, jsem vystudovala podnikatelskou fakultu na VUT v Brně a posléze jsem se zabývala projekty  pro evropské vzdělávací programy v rámci neziskové organizace.

Jak došlo k vašim prvním cestám do Indie?

Indie mě vždycky velmi lákala. Přestože jsem procestovala řadu zemí, podvědomě jsem cítila, že mě ta pravá osudová cesta teprve čeká. Když jsem se setkala po dlouhé době s kamarádkou z dětství Hanou, která v tu dobu na tom byla podobně, vyrazily jsme si splnit své sny. Bez jediného zaváhání jsme hodily ruksaky na záda a vydaly se za velkým dobrodružstvím. To jsem ještě neměla tušení, že tento výlet převrátí můj dosavadní život naruby. Byla to jedna z mých nejkrásnějších a nejinspirativnějších cest…

Váš nápad pomáhat lidem i jinak než poradenstvím v oblasti financí a vzdělávání vznikl v Indii?

Ano. V Indii mě zaujala především jóga a ájurvéda, po návratu jsem absolvovala řadu masérských kurzů a uvědomila si, že tato cesta je pro mě ta pravá.

Následovalo několik dlouhodobých cest do Indie a studijních pobytů na tamních ájurvédských klinikách. Každoročně navštěvuji s pacienty tuto pro mě tak inspirativní zemi.

Díky svému učiteli Georgi Easseyovi se učím a poznávám hloubku a moudrost ájurvédy a jejího významu pro lidské zdraví. Potenciál východního učení pro západního člověka a náš životní styl je téma, které bych ráda i do budoucna rozvíjela nejen v pražském Domě osobního rozvoje MAITREA, kde poskytuji indické léčivé procedury a masáže, ale také v Shanti Studiu v Českých Budějovicích, kde vedu samostatné ájurvedské centrum s nabídkou procedur.

Co tedy nabízíte v Domě osobního rozvoje MAITREA?

Ájurvédské  masáže a procedury, masáže lávovými kameny, ale také klasické zdravotní masáže, aromaterapii a jednu ze svých nejoblíbenějších technik – shirodharu.

Co je shirodhara?

Je to procedura, při které se lije tenký pramínek teplého léčivého oleje na čelo. „Shiro“ znamená v překladu hlava a „dhara“ znamená tok. Shirodhara je nejen relaxační, ale i léčebná procedura, při které dochází k hlubokému uvolnění nervového systému. Zatímco ostatní masáže působí na fyzický a energetický obal těla, tato metoda léčí obal mentální. Přeprogramovává mentální vzorce a podporuje nás v cestě ke zdraví a duchovnímu růstu. Je to opravdu krásná relaxační procedura, která např. léčí migrény, nervové poruchy, poruchy s koncentrací, bolesti krční páteře apod.

Zatímco ostatní masáže působí na fyzický a energetický obal těla, tato metoda léčí obal mentální.

Olej se lije na místo tzv. třetího oka?

Ano. S tím, jak je olej naléván na čelo, se nervová soustava do hloubky uklidňuje a mozkové vlny se zpomalují…Tato procedura se v Indii používá v rámci detoxikační terapie – panchakarmy, která se provádí na klinikách. Ta se skládá z pěti očistných a pročišťujících technik, mezi které patří terapeutické zvracení, projímání, klystýr, čistění nosních dutin a pouštění krve žilou nebo pijavice.

Shirodhara a různé typy ájurvédských masáží jsou nedílnou součástí panchakarmy. Díky těmto masážím se toxiny, nečistoty uložené hluboko v buněčných strukturách, změkčí, uvolní a pomocí některé z technik panchakarmy odvedou z těla ven. To je ale téma na delší povídání. 

Shirodhara a ájurvédské masáže, které poskytuji v Domě osobního rozvoje MAITREA, mohou být samozřejmě prováděny i samostatně mimo rámec panchakarmy.

Řekla jste, že období očisty v Indii probíhá na klinikách.

Ano, na ájurvédských klinikách. Záleží samozřejmě na zdravotních problémech klienta, ale většinou se doporučuje pobyt alespoň tři týdny. Očista s následnou léčbou může také trvat až dva až tři měsíce se specifickými masážemi každý den.

Může si běžný Ind takový pobyt finančně dovolit?

Tak jako kdekoliv jinde i ájurvédské kliniky v Indii mají různou úroveň. Jsou vybudovány kliniky určené turistům, většinou u moře, kde ale prostředí kliniky postrádá léčebný účinek, jsou kliniky pro místní obyvatele, kliniky královské… Pokud by se člověk rozhodl odjet na očistnou a léčebnou kůru do Indie, měl by výběr místa nejprve konzultovat s ájurvedským lékařem, protože každá klinika je specializovaná na určité zdravotní problémy. Každopádně jde o léčebná zařízení, kde se „dějí zázraky“...

Vy jste na ájurvédských klinikách byla?

Jezdím tam každý rok a měla jsem to štěstí, že jsem své praktické školení získávala a dodnes získávám na různých místech Indie. Byla jsem tedy obdařena možností širokého pohledu na ájurvédské masážní techniky a procedury, které se v různých místech mírně liší. Snažím se vybírat z těchto darů ájurvédské léčebné moudrosti to nejlepší a to také klientům poskytovat.

Snažím se vybírat z těchto darů ájurvédské léčebné moudrosti to nejlepší a to také klientům poskytovat.

Prošla jste i vy sama očistou?

Samozřejmě. Aby tyto techniky člověk mohl poskytovat lidem, je důležité, aby je zažil na vlastní kůži. Moc bych přála každému člověku, aby si očistu mohl dopřát. Vždyť my se například vzorně staráme o svoje auta, každý rok je dáváme do servisu, ale pro své tělo neděláme většinou nic – začneme, až když už je pozdě...

Každý z nás ale přece nepojede do Indie...

Nabídka ájurvédských masáží, procedur a očistných technik je dostupná i u nás, ale myslím si, že komplexní detoxikaci těla při vážnějších zdravotních problémech je vhodnější podstoupit na specializované klinice, kde je člověk izolován od stresových faktorů a léčba tak může proběhnout úspěšně.

V čem spočívá princip ájurvédské masáže?

Jak už jsem se zmínila, ájurvédská masáž je na jednu stranu přípravný proces pro panchakarmu, ale je velice účinná i samostatně nebo v sérii. Záleží i na tom, jaké se používají bylinné teplé oleje, které se vybírají podle konstituce a zdravotních problémů člověka. Masáž nás zklidňuje, v těle dochází k omlazujícím procesům, je to masáž velice relaxační, regenerační. Stimuluje cévní a lymfatický oběh, zlepšuje přísun výživných látek do buněk a v neposlední řadě odstraňuje energetické bloky.

Často používám olej sezamový, ten je vhodný prakticky pro každého, v letním období kokosový, který ochlazuje, oblíbený je i olej mandlový a ricinový. Do olejů přidávám různé bylinky a esenciální olejíčky.

Jak dlouho už se vlastně ájurvédou, ájurvédskými procedurami a masážemi zabýváte?

Od roku 2006, s tím že od počátku roku 2012 působím i v Domě osobního rozvoje MAITREA a jsem šťastná, že MAITREA poskytla své nádherné prostory i pro ájurvédu a já mohu  společně s významným ájurvédským indickým lékařem, který žije v Čechách, rozvíjet své aktivity a poskytovat služby.

Můžu se zeptat, jak reagovala vaše rodina, když dcera – vystudovaná  inženýrka - odjela do Indie a po návratu se začala zabývat ájurvédskými procedurami?

Upřímně řečeno, úplně jednoduché to nebylo. Přestože jsem už od mládí intenzivně cestovala, až cesta do Indie znamenala skutečnou změnu ve vnímání např. životosprávy, ale i duchovních hodnot. Rodina přes prvotní „překvapení“ ale začala postupně přijímat nové impulzy, které z mé strany přicházely, a dnes mě už se zájmem a pochopením všichni na mé cestě podporují  . Jistě k tomu napomohlo i několik příběhů konkrétních osob z blízkého okolí o mé úspěšné pomoci.

Jaké bylo to rozhodování pro vás?

Nedá se říct, že by šlo přímo o rozhodování. Pro mě to byla naprosto přirozená cesta, příliš jsem se nerozmýšlela. A také jsem tohoto kroku nelitovala. Cítím, že jsem našla smysl života. Když ale lidem občas svůj příběh vyprávím, jsou tím často zaskočeni a diví se, že dělám to, co mě baví. Také proto si uvědomuji, že to pro každého není úplně samozřejmé.

Pro mě to byla naprosto přirozená cesta, příliš jsem se nerozmýšlela.

Já mám pocit, že tuto možnost má asi každý člověk, ne každý si ale troufne uposlechnout tohoto „volání“...

Myslím, že máte pravdu. Když si na toto téma s lidmi povídám, často se setkávám s tím, že ani nevědí, co by vlastně smyslem jejich života mělo nebo mohlo být.

Co byste takovým lidem chtěla říct?

Aby otevřeli svá srdce, poznali sami sebe a našli v sobě dostatek odvahy ke hledání toho, po čem ve svém životě opravdu touží.  A aby šli svou vlastní cestou a byli šťastní.

Autor článku: Helena Chvátalová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku