O medicíně s ženským principem

11. července 2011

S indickou společností Organic India jste se nejspíš už setkali, u nás jsou známé např. její bylinné čaje Tulsi. U zrodu této společnosti stál právě Prashanti de Jager, stejně jako u řady projektů na ekologickou udržitelnost ve světě. Jedním z nich je i ten s názvem DunaGiri podporující výstavbu kliniky přírodní medicíny v Himalájích. A tam jsme začali naše povídání.

Prashanti, jaký bude cíl této kliniky? Léčit nemocné? Nebo vzdělávat ty, kdo chtějí léčit druhé?

Úplně prvním cílem je uchovat všechny ty nádherné a léčivé byliny rostoucí v Himalájích, protože jsou v současnosti ohroženy „vyhubením“. Tyto byliny jsou totiž tzv. endemické, čili díky klimatickým podmínkách potřebným k životu nerostou nikde jinde na světě. Druhým cílem je pak snaha uchovat léčitelskou moudrost starou přes deset tisíc let a kterou si lidé dosud uchovávali jenom ústně. Ale ti pomalu odcházejí a s nimi odchází i to vědění.

Takže i když se zdá, že klinika v první řadě podporuje harmonii jednotlivce, ve skutečnosti podporuje i harmonii celého světa. Protože když se nebudeme starat o planetu, o její „zdraví“ a nebudeme chránit tuto starodávnou moudrost, nebude na tom zdravotně dobře ani jednotlivec. Nejdříve je tedy třeba se postarat o ni a její léčivé tradice, abychom mohli pomáhat jedinci.

Takže to je tak, že byliny chrání nás a zároveň i ony potřebují naši ochranu...

Ano a když je chceme chránit, uděláme to v takových oblastech na světě, kde na co nejmenším území roste co nejvíc druhů endemických bylin. A tato místa s největší diverzitou jsou jenom dvě na celé planetě, v Himalájích a Amazonii.

Kdokoliv z celého světa, kdo bude chtít záchranu bylin a starého vědění podpořit, přijede tedy na kliniku? Nebo to jde i jinak?

Existuje spousta způsobů, jak projektu na výstavbu kliniky pomoci. Přijet do oblasti jako ekoturista a přispět tak svými prostředky k dalšímu rozvoji. Přijet a nechat se na klinice léčit. Zvyšovat informovanost mezi lidmi, vytvářet www stránky a odkazy.

V dnešní době díky vyspělé informační technologii je možné vysílat z kliniky online kurzy do celého světa.

A v dnešní době díky vyspělé informační technologii je také možné vysílat z kliniky online kurzy do celého světa. Zapojit se tedy může kdokoliv, protože každý má svůj jedinečný dar a dovednosti, které v projektu najdou své místo a kterými do něj může přispět.

Trvalá udržitelnost, jak se o ni snažíme, ale nikdy nebude trvalá, pokud nebude motivována trhem, zvlášť tady na Západě. Takže jde o to, aby tento projekt lidé podporovali, ať už tím, že si budou tyto byliny kupovat nebo tím, že se do tamní oblasti rovnou vydají léčit.

Západní svět dokáže přírodní medicínu na jedné straně silně podpořit třeba právě takto, na straně druhé ale existují snahy v podobě nejrůznějších restrikcí ji z trhu vytlačit. Jak se takovým snahám, ať za nimi stojí kdokoliv, bránit?

To nejlepší, co v takovém okamžiku můžeme udělat, je pěstovat si vlastní bylinky a léčivky a sdílet je mezi sebou. Mít společné komunitní zahrady a starat se o ně, ať už jako jednotlivec, celá rodina nebo komunita. A také k tomu vést a vychovávat děti, aby přírodní medicína pro ně byla první možnost výběru. K tomu výběru: Velmi důležité a efektivní je si uvědomit, jakou moc mají peníze a jací my jsme s jejich pomocí voliči. Čemu je věnujeme a co tím pádem v tomto světě přežije. Máme to vlastně ve svých rukách, protože sami rozhodujeme o tom, co si za peníze koupíme. A když něco nechceme podporovat, tak to jednoduše nebudeme kupovat.

Zároveň také vidím velké spojení mezi podporováním přírodní medicíny a bylin a podporováním ženského principu. Tendence a energie mužského principu naopak utlačovat ten ženský je naprosto stejný jako utlačování přírodní medicíny. Tím, že tedy budeme podporovat bylinky a přírodní medicínu, budeme současně podporovat i ženy jako takové, ženskou moudrost.

Proč jsou podle vás bylinky spojené právě s ženským principem?

O zemi se mluví jako o matce a bylinky pocházejí ze země, tedy z matky. Proto je přírodní léčení pomocí bylin spojováno právě s ženami. Mužské pojetí medicíny je v první řadě zaměřeno na vydělání peněz, ženské pojetí medicíny daleko víc směřuje ke skutečnému léčení. Mužské pojetí medicíny je založené na existenci virů a přesvědčení, že to jsou oni, kdo způsobuje v těle nemoc. Cílem této medicíny je tedy pokud možno tyto malé tvorečky od sebe co možná nejvíc separovat, vyhubit je, koneckonců od toho jsou antibiotika. „Anti-bio“, proti životu. Tématem ženského pojetí je daleko víc přizpůsobení se svému prostředí, tedy ne se z něj vydělovat, ale naopak se snaží najít způsoby, jak se mu přizpůsobit a integrovat ho do sebe.

Jak dlouho je podle vás tento mužský princip přístupu k medicíně udržitelný?

Dlouho ne, pomalu, ale jistě začíná  odumírat, protože lidé po celém světě toho už mají dost, už se jim nelíbí, jak je západní medicína ve svých mužských principech nezdravá. Zároveň je ale velmi důležité vědět, že neexistuje žádný dobrý nebo špatný léčebný systém. Každý z nich má svůj čas a své místo, ale musíme vědět, kdy který využít.

Zároveň je důležité vědět, že neexistuje žádný dobrý nebo špatný léčebný systém. Každý z nich má svůj čas a své místo.

Přeříznu-li si tepnu, půjdu rovnou k chirurgovi. Budu-li mít potíže s játry, půjdu nejdřív k bylinkáři. A i tohle samotné je spíše ženštější přístup, tedy ne si vybrat jenom jedno a jedině to brát jako jediné správné, ale spíš zůstat otevřený. Osobně proti alopatické medicíně tedy nic nemám, koneckonců jsem zaškolený v záchranářství a dlouho jsem pracoval v záchranné službě. Potřebuji jenom vidět, že je všechno na svém místě a ve správný čas.

Co třeba otázka nádorů a rakoviny – je to stav, kdy už je na bylinnou medicínu pozdě a měla být použita spíš preventivně, nebo ji lze ještě úspěšně použít?

V bylinné medicíně existuje spousta bylin, které obsahují celou řadu mechanismů pracujících proti nádorům. Mohou je neutralizovat, nedovolit jim, aby se rozrůstaly nebo mohou dávat rakovinným buňkám signál, aby odumíraly. Existují také tzv. cytotoxické byliny obsahující látky, které nejsou toxické pro naše tělo, ale jsou toxické pro nádorové buňky. Jiné byliny zase nepoškozují naši DNA, ale jsou schopné doslova rozplést DNA nádorových buněk. To je nádherné! Existuje tedy celá řada bylin s protirakovinnými účinky, například Tulsi nebo Turmeric (u nás známá jako kurkuma, pozn.aut.), které působí preventivně a mohou se brát každý den, ale zároveň existují i byliny s mnohem silnějšími účinky. Ty se užívají už ve fázi onemocnění nádorem.

Vždycky když slyším, že neexistují žádné byliny nebo jiné přírodní preparáty na AIDS nebo rakovinu, tak si rvu vlasy, protože to vůbec není pravda! Právě naopak! Existuje spousta léčivých silných a účinných bylin, ale bohužel jsou endemické a v současné době ohrožené. Takže když se vrátíme zpátky ke klinice, měla by vzniknou hlavně kvůli tomu.

Pro lepší představivost: V jaké podobě budou bylinné přípravky na klinice podávány? Jako čaje? Tabletky? Matečné tinktury? Homeopatika?

V tom je ajurvéda krásná a jedinečná, že v ní existuje obrovská škála možností, jak léčivé přípravky podávat. V podobě čaje, pudru, esenciálních olejů, krému, tinktur, past, bylinných vín, kouře ... Existuje tolik tradičních způsobů, jak dostat medicínu k tomu, kdo ji potřebuje! Samotných léčebných produktů může být sto, ale můžeme dostat až tisíc vzájemných kombinací.

Na každé přírodní medicíně je důležité si uvědomit, že každý krok celého procesu vedoucího od životadárné půdy plné síly, ve které rostliny vyrůstají, přes prostředí, ve kterém se zpracovávají, včetně lidí, kteří na jejich zpracování pracují, až po výlohu obchodů, do kterých se potom produkt přírodní medicíny dostane, musí být čistý. Žádný krok v celém řetězci nesmí být jakkoliv zneužíván. Taková medicína je potom daleko silnější a účinnější. Jakmile se ale v řetězci objeví jedna jediná jakkoliv zneužívaná část, už to nemůže být medicína. A to platí globálně.

Nejlepší, co můžete udělat, je vrátit se ke svým vlastním bylinám.

Z toho mi vychází, že v ideálním případě by měl být tento řetězec co nejkratší. A to nás zase vrací na začátek, kdy jsme mluvili o sdílení bylinek mezi svými blízkými a přáteli.

Ano, to je přesně ten důvod, proč se k tomuto způsobu pěstování a výroby vrátit zpátky! Na svých seminářích po celém světě přednáším o indických léčivých bylinách, ale zároveň posluchačům říkám: Nejlepší, co můžete udělat, je vrátit se ke svým vlastním bylinám. Podívejte se, co kolem vás roste, a to pěstujte. A to také učte své děti.

Druhým krokem může být odpovědně a správným způsobem sbírat byliny v divoké přírodě. Skutečně zodpovědně, vědět, jak na to. Úžasné je, když s sebou vezmete svoje děti – bude to pro ně zábava a zároveň si tím už od mala vypěstují pozitivní vztah k přírodě. Další možností, jak pěstovat byliny, je takzvanou divokou kultivací: Jednoduše přinesete do lesa bylinky, které si z něj odnášíte, a necháte je tam růst. A za rok, za dva přijdete a můžete je posbírat. Vtip je tedy v tom, že opouštíte les, ve kterém zůstane víc bylin, než si odnesete. Můžeme tedy říct, že komunity lidí posilují a chrání komunity bylin a komunity bylin zase posilují a chrání komunity lidí. (usmívá se)

Co když nemám nikoho, kdo by mi tohle všechno ukázal a naučil?

Hledej svého průvodce, hledej moudré ženy. A když nikoho skutečně nenajdeš, tak si o bylinkách přečti v knihách a pak za nimi vyraž sama! Prostě jdi a konej! Mít průvodce, který ti to všechno ukáže a provede tě, je perfektní Neexistuje ale žádný lepší učitel než tvoje vlastní zkušenost. Existuje ajurvédské přísloví, které říká: Obrázkem ohně si čaj neuvaříš. (ze stolu bere do ruky reklamu na horkou čokoládu a snaží se uchopit obrázek šálku) Nejde to! Prostě to nejde! (směje se) Bez té zkušenosti to prostě nepůjde, stejně jako si neuvařím čaj bez ohně. Obrázek ohně v tobě může probudit touhu ho zažít, ale důležitá je vlastní zkušenost! Prostě jdi ven! (usmívá se)

Je toho tolik, co znát, a pořád je co se učit, až si říkám, že snad ani není v lidských silách to za jeden život všechno pojmout a předat ostatním ...

Když budeš mít jednu místnost o teplotě deset stupňů, druhou dvacet stupňů a otevřeš mezi nimi dveře, ta teplejší místnost ohřeje tu chladnější. A když tam bude ještě třetí místnost, ve které bude třicet stupňů, a otevřeš dveře mezi ní a místností, kde je těch dvacet, také ji ohřeje. Takže když svými zkušenostmi budeš připomínat místnost s dvaceti stupni, pořád jimi můžeš zahřát spoustu lidí, které jsou v místnosti, kde je jenom deset stupňů... Abys je zahřála, nepotřebuješ mít sto stupňů, stačí, že máš těch dvacet.

Je to podobné jako s naší odpovědností. Znalosti, vědomosti a zkušenosti nás posilují a s touto „silou“ roste i naše odpovědnost. Vědomosti rovná se síla a to se rovná zodpovědnost, která se manifestuje ve sdílení svých vědomostí. A sdílení je také zároveň radost.

Autor článku: Rina Komorádová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021