Od grafiky k thajské masáži

15. května 2009

"Někdo se cítí po masáži lehký, uvolněný, energeticky nabuzený až euforický, někdo jiný přesto, že se cítí uvolněně, je zároveň unavený a má pocit, že by si ještě potřeboval lehnout. V tom případě je dobré poslechnout své tělo a nechat masáž v klidu ,dojít´," říká v rozhovoru Vladislav Horecký. Víte, jak poznat, že thajská masáž je léčebná metoda skutečně komplexní? Přečtěte si....

Jak jste se dostal k thajské masáži?

Jsem původní profesí grafik a k masážím jsem se dostal díky vlastním zdravotním problémům. Od mládí jsem hrál závodně hokej a měl jsem z toho dost poničená záda. A pak jako grafik ,,na volné noze“ jsem tomu dlouhodobým sezením u počítače a stresem spojeným s podnikáním samozřejmě ještě přidal. Hledal jsem různé způsoby, jak si pomoci a jezdil jsem tehdy za známou ostravskou léčitelkou Milotou. Jednou když jsem ji přijel navštívit, zrovna vybalovala tašku s nákupem, vytáhla knihu o thajské masáži a řekla: „Teď jsem byla v knihkupectví a ani nevím proč, koupila jsem tam tuhle knížku - nechceš se na ni podívat?“ A tím to vlastně začalo.

Už předtím jsem se zajímal o východní filozofie a nejbližší z nich mi byl buddhismus, s nímž je thajská masáž úzce spojená. Ta kniha mě okamžitě oslovila a při první příležitosti, když jsem měl cestu do Prahy, jsem vyhledal MUDr. Pleskota, který ji přeložil a objednal jsem se k němu na svoji první thajskou masáž. Měl jsem z masáže úžasný zážitek lehkosti, prosvětlení, vnitřního míru, bezpodmínečné lásky...no prostě krása.

To se při několika dalších masážích opakovalo, a vždy to ve mě zároveň vzbuzovalo touhu podělit se o tu krásu a naučit se předávat ji dál. Řekl jsem to doktoru Pleskotovi a možná, že i to přispělo k tomu, že začal thajskou masáž vyučovat a já se tak mohl stát jedním z jeho prvních žáků. (Na tom kurzu mu tenkrát pomáhala učit i Míša Mazáčová, má nynější kolegyně zde v MAITREI.

 Jak dlouho už masírujete?

Asi sedm let. Začínal jsem přirozeně, jako asi většina masérů, masážemi rodinných příslušníků a přátel. Pak přišli přátelé přátel a pak jejich známí… a tak se postupně klientela rozrůstala až převážila masérská práce nad grafikou. I když jsem původně grafik, dodnes nemám ani vizitku :) a lidé přicházejí na doporučení. Jsem za to velmi vděčný, protože tento způsob s sebou nese určitý prvek důvěry, s kterou člověk přichází a to je u masáže velmi důležité.

A byl jste někdy v Thajsku?

Hned zpočátku své masérské práce jsem toužil poznat život v zemích, kde thajská masáž vznikala a něco se tam přiučit. Tato masáž se sice nazývá „thajská“, ale její počátky spadají do Indie z doby Buddhovy. Navštívil jsem několikrát Indii i Thajsko a kdybych spočítal délku všech pobytů dohromady, bylo by to už téměř rok. V Thajsku jsem se učil především v Ancient Thai Masaage School v Chiang Mai u Wandee Boonsai. Z indických učitelů moji práci velmi významně ovlivnil jógačarja Dr. Mukund Bhole.

Co je principem thajské masáže?

Tato forma masáží vychází z léčivých principů indické ájurvédy, jógy a meditace. Po celá staletí se předávala z učitele na žáka v nepřerušeném řetězci. Je syntézou akupresury, práce na energetických drahách a pasivních protažení. Někdy se jí také říká jógová masáž.

Považuji thajskou masáž za velmi vyváženou komplexní proceduru, při které dojde k ošetření těla jak zvenku tak zevnitř.

Při tradiční thajské masáži se nepoužívají masážní oleje a místo masážního stolu se pracuje na matraci položené přímo na podlaze, což umožňuje zaujímat pozice, které by se na stole nedaly provést, a zároveň je to mnohem šetrnější k tělu maséra, protože může mít při práci rovná záda a využívat svého těžiště.

Osobně považuji thajskou masáž za velmi vyváženou komplexní proceduru, při které dojde k ošetření těla jak zvenku tak zevnitř - přes energetické dráhy a body masáž povzbudí činnost vnitřních orgánů (což klient bezprostředně pozná podle zvuků vycházejících z dutiny břišní). Postupně přes běh vnitřní energie a přes protažení, které následuje, se uvolní šlachy, klouby, zatuhlé svaly, obhospodaří se i lymfatický a imunitní systém, prokrví se tkáně, posílí nervový systém… Je to opravdu ucelená procedura, která má hluboký a dlouhotrvající relaxační, revitalizační i regenerační účinek nejen na tělo ale i na psychiku.

Když jste mi nabídl thajskou masáž, dal jste mi pohodlné široké kalhoty a triko, abych se do nich převlékla - proč?

Thajská masáž vznikla z buddhistické tradice, původně se vyučovala jenom v klášterech a tam se masírovalo v oblečení. To se při tradičním způsobu masáže zachovává do dneška. Když se masíruje bez oleje, není ani potřeba, aby byl klient svlečený. Setkal jsem se i s olejovou a bylinnou thajskou masáží, ale i zde se části těla, které zrovna nejsou masírovány, přikrývají látkou. Moji klienti si nosí převlečení s sebou. Vám jsem převlečení nabídnul, protože masírovat v punčochách a sukni by bylo pro nás oba dost nepohodlné.

Pracoval jste se mnou 3,5 hodiny, což je pro mě velmi překvapující - myslím, že ještě nikdy se mi žádný terapeut tak dlouho v kuse nevěnoval. Je to obvyklá délka masáže?

S klientem se před masáží dohodneme na délce masáže, většinou je to 2 - 3 hodiny. Nám to trvalo déle možná i proto, že jsme přitom povídali. Thajská masáž by měla mít své tempo a rytmus podle typu člověka a jeho momentálních potřeb. Masáž celého těla zabere svůj čas a nedá se uspěchat. Částečným masážím se vyhýbám, protože mám pocit (a klienti mi to potvrzují), že té nenamasírované části těla je to pak nějak ,,líto“, ty doteky jí prostě chybějí a místo toho, aby bylo tělo harmonizováno, vzniká tím další dysharmonie a to je proti smyslu mé práce.

Když máme dostatek času, mohu v případě potřeby s klientem probrat vhodné techniky, kterými by si mohl pomáhat sám doma, nebo doplnit masáž jinou technikou – například srovnání délky nohou Dornovou metodou, což je celkem častý případ a samotná thajská masáž toto neřeší apod.

Když jste mě masíroval, měla jsem pocit, že máte úplně horké prsty, ale když jsem si po masáži sáhla na vaše ruce, zjistila jsem, že jsou spíše chladné - jak je to možné?

Nevím. Když začnu masírovat, ruce mi zteplají. Zřejmě vás hřála energie, která při masáži proudila.

Bezprostředně po masáži jsem měla zvláštní pocit, že jsem jakoby lépe „usazená“ ve svém těle. Jaké pocity vám sdělují vaši klienti?

Někdo se cítí po masáži lehký, uvolněný, energeticky nabuzený až euforický, má pocit, že by mohl létat, jiný přesto, že se cítí uvolněně, je zároveň unavený a má pocit, že by si ještě potřeboval lehnout. V tom případě je dobré poslechnout své tělo a nechat masáž v klidu ,,dojít“. Ta únava bývá důsledkem toho, že masáž v těle spustí čistící proces, při kterém se uvolňují nahromaděné toxiny. Projevuje se to například tím, že je člověku chvilku horko, chvilku zima, zpotí se, spustí se mu z nosu, jakoby měl rýmu a za hodinku či dvě to zase přejde… Když si jde brzy lehnout, často spí tvrdě až do rána a to i člověk, který třeba normálně bez prášků na spaní neusne. Druhý den pak přichází veliká úleva.

A co se týče vašeho pocitu „usazení v těle“ - charakter doteků může mít kvality pěti elementů tak, jak to vychází z ájurvédské tradice – kvality země, vody, ohně, vzduchu, éteru. Při thajské masáži převažuje zemitý typ doteků, a ty přivádějí člověka k uvědomování a pociťování sebe sama právě přes vědomí těla.

Nemoc je z tohoto pohledu jen projevem určitého energetického vychýlení z harmonie.

Je principem toho, co se v těle děje, uvolňování energetických bloků?

Ano, určitě se uvolňují energetické bloky. Západní zdravotní systém s energetickou složkou člověka zatím nepracuje, ale ve východních systémech je energetická harmonie alfou a omegou zdraví. Nemoc je z tohoto pohledu jen projevem určitého energetického vychýlení z této harmonie a myslím, že všechny východní terapeutické techniky směřují k jedinému cíli – jak dostat energie zpět do rovnováhy. Pokud se to podaří, projevy nemoci jakoby zázrakem mizí.

Vnášíte do thajské masáže i jiné prvky?

Ano. Moje thajská učitelka s oblibou říkala: ,,Thajská masáž nemá limity.“ Technika je samozřejmě velice důležitá, a to hlavně na začátku. Když už ale člověk nějakou dobu masíruje, cítí, že by někdy bylo potřeba udělat něco jiného než naučený postup. Poslouchám to, co cítím, a klidně během thajské masáže použiji něco z jiné techniky nebo jdu tam, kam mě ruce vedou a nechám je jen tak spočívat na tom místě. Přesto, že se navenek nic neděje, řekl bych, že to jsou nejsilnější okamžiky celé masáže. Mohu pozorovat jak klient ,,taje“, jak mu začíná obličej zářit a i všechno kolem jako by se prosvětlilo. Vnímám to propojení a naplňuje mě to štěstím, vděkem, láskou…

Kromě thajské masáže jsem se průběžně učil i dalším technikám. Mám za sebou několik kurzů International School of Healing - ZenTouch Shiatsu, kurzy Spirální stabilizace páteře, kurz Dornovy metody, kurz Reflexní masáže, kurzy Tantrické masáže, kurzy Densterapie, kurz AFS, kurz EFT… Všechny ty techniky jsou výborné a v případě potřeby je používám, ale základem mé práce pořád zůstává thajská masáž.

Když jsou energetické dráhy na těle bolestivé, znamená to, že na orgánech s nimi spojených jsou problémy?

Může být problém na příslušném orgánu, ale může také být jen energetické přepětí nebo deficit na té dráze nebo je někde na dráze určitý blok. Když na drahách nebo bolestivých bodech pracuji, většinou je velmi záhy cítit uvolnění, bolest ustupuje, energie může volně proudit a tělo pak může lépe fungovat. To se týká jak tělesné, tak psychické stránky.

Existují také nějaké kontraindikace?

Ano, nemělo by se masírovat při akutní nemoci, při revmatoidní artritidě, při hemofilii, při kožních onemocněních velkého rozsahu, bezprostředně po extrémní námaze, po konzumaci alkoholu… Ve většině případů je ale možno thajskou masáž přizpůsobit aktuálnímu zdravotnímu, tělesnému i psychickému stavu klienta. Například u těhotných žen se neprovádějí obrácené polohy, polohy na břichu, vynechávají se všechny manipulace, kde by docházelo ke stlačení dělohy a vyhýbáme se i dlouhému ležení na zádech. Nebo při křečových žílách se vyhýbáme přímému tlaku na postiženou žílu.

Nemělo by se masírovat ihned po vydatném jídle a také není dobré se těsně po masáži hodně najíst, protože energie, která se v těle rozproudí, se ihned zase spotřebuje na trávení. Je ale vhodné po masáži hodně pít, aby se napomohlo vyplavování uvolněných toxinů.

Nabízíte thajskou masáž nejen v Domě osobního rozvoje MAITREA v Praze, ale zároveň působíte jako externí masér v lázních Teplice nad Bečvou. Jak jste se do těchto lázní dostal a jaký je tam zájem o thajskou masáž?

To jsou věci, které člověk nevymyslí. Do Teplic jsem se dostal přes Indii. Před několika lety jsem při pouti po Himalájích po náročném horském cestování dal masáž paní, která - jak jsem se později dověděl - pracovala v té době v lázních jako tisková mluvčí. Vzpomněla si na mě, když v lázních pořádali pro své klienty „Exotické dny“, což byl lázeňský pobyt zpestřený thajskou kuchyní, španělskými tanci apod. Oslovila mě s tím, že by program rádi obohatili i o nějaké netradiční procedury a jestli bych byl ochoten přijet a po dobu dvou týdnů trvání této akce dávat klientům thajskou masáž.

Zpočátku jsem váhal, protože už když jsem se učil masírovat, věděl jsem, že rozhodně nechci dělat masáže ,,jako na běžícím páse“, jak to bývá ve zdravotnických zařízeních zvykem. V lázních ale vyšli vstříc mým představám, takže jsem nakonec nabídku přijal a thajské masáže tam pak měly tak velký úspěch, že jsem nestačil pokrýt poptávku. Postupně jsme s vedením lázní prodlužovali můj pobyt o další a další týdny, až jsem nakonec podepsal smlouvu a jsem tam již třetím rokem.

Dá se shrnout, jací lidé vás vyhledávají?

To je velice různé. V lázních jsou to lázeňští hosté, ale i zaměstnanci lázní a také lidé z širokého okolí. Všeobecně více přicházejí ženy. Věkově se to nedá nějak vymezit, přichází lidé mladí i starší. Nejstarší klientce bylo 91 let.

Mám pocit, že mnozí lidé vnímají thajskou masáž jako masáž erotickou, se sexuálním podtextem... Nebo se pletu?

Moc se s tím nesetkávám. Ale je fakt, že někdy mají lidé zkreslenou představu. Thajská masáž se totiž proslavila v době vietnamské války, kdy se s ní poprvé setkali američtí vojáci, kteří měli v Thajsku základny a ozdravná sanatoria. Ti zjistili, že thajská masáž je úžasná, ale protože si s Thajkami užívali nejen masáže, dostala se tato metoda do západního světa trochu zdiskreditovaná... V tomto duchu pak začali do Thajska proudit turisté a místní trh se samozřejmě přizpůsobil poptávce. Takže dnes tam najdete obojí. Thajci radši nazývají tradiční způsob masáže Nuad Boran – starobylá masáž.

S jakým očekáváním, s jakým „zadáním“ k vám klienti přicházejí?

I to je velmi různé. Lidé poprvé často přijdou ze zvědavosti, protože o thajské masáži slyšeli např. v médiích nebo od známých, a chtějí to zkusit. V lázních pak si chtějí zvláště klienti, kteří přijeli na relaxační pobyt, užít všechno, co lázně nabízejí. A také přicházejí klienti, kteří mají nějaký zdravotní problém a doufají, že jim ho thajská masáž pomůže řešit.

Máte nějaké zpětné vazby? Dozvíte se, zda dotyčnému člověku masáž pomohla?

Jak kdy. Od lázeňských hostů mám zpětnou vazbu sporadicky, v lázních se lidé hodně střídají, ale pravidelní hosté přichází znovu i na masáž a většinou si pochvalují, jak dlouho jim bylo po masáži fajn. Zrovna předevčírem volala paní, že u mě byla před rokem, že jí po masáži přestala bolet ruka, se kterou měla letitý problém, celou dobu prý měla pokoj, teď ale že o sobě problém zase dává vědět a že by ráda přijela znovu. Mám ale i dost pravidelných klientů, a s některými jsem v emailovém spojení.

Psala mi paní, jak po masáži spala celou noc bez prášku a jak má teď pořád dobrou náladu, že kolegyně v práci se ptají, jestli není zamilovaná.

Když namátkou mrknu do mailu, tak tady třeba paní píše, jak jí po ztrátě milovaného manžela pomohla thajská masáž ,,dát duši a tělo do rovnováhy“, a tady další paní, jak se po masáži cítila napřed unavená, ale jak pak spala celou noc bez prášku jako mimino a jak má teď pořád dobrou náladu a cítí se tak nabitá energií, že kolegyně v práci se ptají, jestli není zamilovaná … Negativní ohlasy jsem díkybohu zatím nezaznamenal.

Jaké máte další plány?

Zatím budu stále působit jak v lázních Teplice, tak v Domě osobního rozvoje MAITREA a chystáme také s kolegyní Míšou Mazáčovou kurzy Tradiční thajské masáže. Účastníci kurzů si osvojí dovednost poskytnout kvalitní 1,5 - 2hodinovou thajskou masáž. A zdůrazňuji, že není potřeba předchozí masérské či zdravotnické vzdělání. Jeden kurz se uskuteční koncem září 2009 na řeckém ostrově Korfu a druhý v říjná v Domě osobního rozvoje MAITREA.

Autor článku: Helena Chvátalová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021