Omlazovací cvičení čínských císařů Návrat k jaru - nejen na jaře

15. května 2013

Připomíná čchi-kung - a není to čchi-kung. Připomín tai-či - a není to tai-či. Seznamte se: Chuej-čchun-kung, omlazovací cvičení čínských císařů. Co nám prozradí o nás samých a jaký má vliv na naše zdraví? Proč se na okamžik stát Plovoucí žábou nebo jak dlouho trvá, než přestanete užívat růžové tabletky proti bolesti? Zeptali jsme se Jarmily Riegerové, bývalé aktivní sportovkyně a dlouholeté lektorky tohoto cvičení.

Jak byste toto Omlazovací cvičení čínských císařů popsala někomu, kdo o něm nikdy neslyšel?

Nejdříve bych asi řekla, že z pohledu moderního přístupu je to především cvičení, které splňuje hlavní nároky na zdraví lidského těla. Podobně jako jóga nebo čchi-kung totiž obsahuje prvky zvyšující flexibilitu a obratnost kloubů a také prvky posilující svaly, a to především svaly nohou, což má významnou funkci pro oběh lymfy v těle a posílení žilních stěn.

Toto cvičení zároveň představuje skvělé cvičení i pro mysl, protože je nutné sladit odlišný pohyb rukou a nohou, čímž se velmi výrazně zlepšuje koordinace těla. To ocení obzvlášťě starší lidé. Jenom pro zajímavost, nejstarším cvičenkám, které ke mně chodí, je přes osmdesát let.

Zmínila jste podobnost s čchi-kungem...

Ano, podobně jako v čchi-kungu, i zde se pracuje s vedením energie; odtahujeme ji od sebe nebo naopak přitahujeme. Zároveň v sobě ale také obsahuje prvky, které můžeme nalézt i u tai-či. Každý prvek tedy nese určité jméno, napřikladLetící jeřáb, Plovoucí žába, Fénix roztahuje křídla nebo Želva zatahuje hlavu, a uvolňuje, posiluje a odblokovává energetické dráhy v těle. Což se projeví tak, že i když na cvičení přicházíme naprosto vyčerpaní po celodenním pracovním shonu, tak z nás veškrá únava spadne už po půl hodině cvičení. A protože součástí cvičení jsou také dechové prvky, vydržíme cvičit celkem pětačtyřicet minut. A to jsme stále na nohou! V sestavě totiž nejsou žádné lehy nebo sedy.

Jak vypadá cvičení Chuej-čchun-kung prakticky?

Je to soustava jednotlivých prvků, které se postupně učíme a spojujeme do jednoho celku. První tři cviky jsou vždy dány, ale jak si nakombinujeme zbytek, závisí čistě na nás, jak chceme ovlivnit proudění energie ve svém těle. Zda chceme a potřebujeme zrovna posílit jinovou složku energie nebo jangovou. Protože některé prvky cvičení jsou vyloženě jinové a jiné jangové.

Necvičíme švihem, ale dáváme si dostatek času na uvědomění a procítění celého pohybu, jako ve zpomaleném filmu... Součástí sestavy je i cvik na uvolnění vaziva s názvem Návrat jara, který spočívá v jemném vytřesení úponového vaziva, aby došlo k co největší detoxikaci těla. Obecně platí, že bychom měli cvičit každý den alespoň tři cviky z celé sestavy, přičemž tento detoxikační cvik by měl být jedním z nich.

Může si je každý vybrat sám, nebo je lepší, když mu takovou malou sestavu denního cvičení vytvoří cvičitelka?

Vždycky svým cvičencům říkám, protože to tak sama vnímám a praktikuji, že je dobré si zacvičit ty cviky, ve kterých se mi nejobtížněji drží rovnováha. Protože to už ukazuje na určité oslabení, například dolních končetin nebo celkové stability. (odmlčí se) Ono se to nezdá, ale je to docela náročné cvičení. Často jsme na konci hodiny úplně propocení... (usmívá se)

Je dobré si zacvičit ty cviky, ve kterých se mi nejobtížněji drží rovnováha.

Cvičení pochází z východní tradice, předpokládám tedy, že kromě fyzických aspektů má i aspekt duchovní. Jak se projevuje?

Důležitou složkou je také naladění na vnitřní a vnější úsměv, protože, jak ve své knize Návrat k jaru píše Monnica Hacklová, která toto cvičení do Evropy přinesla, základní stavební kámen cvičení je imaginace. Monnica doslova říká: „Představte si sami sebe v době, kdy jste sobě nejvíc líbili. A nyní si tuto svou představu postavte před sebe, usmívejte se na ni, ona vám bude úsměv vracet a pod touto představou cvičte...“ Celou dobu tedy cvičíme s úsměvem, a pokud se někdo tváří zarputile, je mu jemně připomínáno „Úsměv, úsměv... Nesnažíme se, ale usmíváme se...“  (směje se)

Představte si sami sebe v době, kdy jste sobě nejvíc líbili. A na tuto představu se usmívejte a pod ní cvičte.

To mi připomíná meditaci, o které se také říká „Hlavně bez úsilí, hlavně bez úsilí....“

Ano! Jakmile se totiž člověk naučí koordinaci jednotlivých cviků a začne je prožívat, stává se cvičení meditací v pohybu... A právě toto je duchovní aspekt cvičení, na který jste se ptala.

Má cvičení nějaká pravidla?

Některá jsem už zmínila během našeho povídání; mluvila jsem o úsměvu, o zpomalených pohybech a neusilování. Důležité také je samozřejmě přirozené dýchání a po vlastním cvičení alespoň deset, ale ideálně dvacet minut setrvat v poklidu mysli i těla. Tedy neskočit ihned do vleku povinností, jak mají současné české ženy ve zvyku, ale pohybovat se uvolněně a pomalu. Díky tomuto cvičení se také učíme nespěchat, ale být plně v přítomnosti.

Protože to je meditace v pohybu, je zapotřebí dotáhnout každý pohyb do konce, nijak ho nezkracovat. A pokud cvičíme venku, protože cvičit se dá skutečně téměř kdekoliv, nemělo by být větrné počasí, protože vítr by mohl rozfoukat čchi. Pravidlem číslo jedna je ale mít ze cvičení radost. (usmívá se) Na co je vám cvičení, když se při něm trápíte?

Pravidlem číslo jedna je mít ze cvičení radost. Na co je vám cvičení, když se při něm trápíte?

Už několikrát jste zmínila ženy, cvičenky. Chodí k vám tedy cvičit pouze ženy?

Ano, muži velmi zřídka, pravidelně vlastně jen jeden; je po operaci ploténky a cvičení mu dělá velmi dobře. Jinak mám takovou zkušenost, a to i z dob cvičení na Fakultě tělesné kultury (Univerzity Palackého v Olomouci, pozn.red.), že muži cvičit nechodili. Co se týkalo teorie, tam bylo na přednáškách plno, jakmile ale přišla ke slovu praxe, rázem se všichni někam ztratili... (usmívá se)

Jak jste se k tomuto cvičení Návrat jara vlastně dostala?

Přes knihu Monnicy Hacklové Návrat k jaru, která v českém vydání vyšla v roce 1992. Naprosto mě nadchnula! Spolu s dalšími třemi nadšenci jsme začali cvičit a navzájem si ukazovat cviky a opravovat nesprávné provedení. Pak se mi naskytlo odjet na měsíc do Číny na univerzitu v Čengdu, kde jsem měla možnost si zacvičit s ostatními rodilými cvičenci. To bylo velmi přínosné, protože jsem se ocitla přímo u zdroje cvičení!

Po návratu jsem zavedla toto cvičení na Fakultu tělesné kultury v rámci Univerzity třetího věku, kterou jsem tehdy garantovala. Nesmírně mě to zajímalo, takže se nám podařilo získat dva granty, díky kterým jsme mohli po dobu šesti let sledovat toto cvičení z pohledu zdravotního přínosu na svalový aparát člověka.

Co jste zjistili?

Že se svalové a kloubní nevyváženosti, ohebnost kloubů, stav plosky chodidel a zakřivení páteře působením cvičení Chuej-čchun-kung skutečně mění! Bylo to krásné sledovat! Že ke změně docházelo vždy, když ženy opravdu poctivě cvičily. Jakmile ale nastala přestávka, například o letních prázdninách, původní svalová disbalance se vrátila to původního stavu. Vyjeté koleje jsou příliš hluboké... Proto říkám „alespoň tři cviky denně“.

Dokud je člověk mladý a ještě jakž takž ohebný, je to dobré. Jakmile ale začne tělo stárnout, je zapotřebí mu poskytovat čím dál tím pravidelnější péči, alespoň minimum, které potřebuje. A tělo se nám odvděčí tím, že přestane bolet. Chodily ke mně ženy, které si před cvičením musely brát tabletku proti bolesti, aby se vůbec ohnuly. Po třech měsících cvičení mi sdělovaly, že už nic takového polykat nemusí...

Chodily ke mně ženy, které si před cvičením musely brát tabletku proti bolesti. Po třech měsících už je polykat nemusely...

Co toto cvičení dalo vám osobně?

(zamyslí se) Podrželo mě, když jsem měla jakékoliv problémy s tělem. Například po operaci kolena jsem začala velmi brzy cvičit a díky tomu teď vůbec chodím... Právě díky tomu, že toto cvičení velmi výrazně posiluje svaly nohou. Zlepšilo mi stabilitu a koordinaci pohybů. Také mi vždycky zlepší náladu, protože jako každé cvičení vyplavuje endorfiny. A i když jsem si myslela, že se při něm dá zhubnout, tak to se jaksi nepodařilo... (směje se)

Omlazovací cvičení čínských císařů má dlouholetou tradici. Přesto má nám, lidem žijícím v 21. století, stále co říct...

Protože je v něm zakotvena hluboká moudrost. Odráží se v něm fakt, že je nutné na sobě pracovat sám, každý za sebe. Že mi nepomůže žádná tabletka, že bez pohybu nemůže existovat žádný život, a že chceme-li být pohybliví a harmoničtí i ve vyšším věku, je nutné si vnést harmonii mezi naší psychiku, pohyb a stravu. Protože nám dává pocítit, že skutečně disponujeme energetickým potenciálem, že jsme otevřený energetický systém, který získává energii nejrůznějším způsobem, a že se s ní také můžeme naučit hospodařit tak, aby byla naším životabudičem.

Pokud to ale neděláme, protože to třeba neumíme, jsme unavení a ve stresu. Únava nebo pocit nespokojenosti dostihne každého z nás, ale když víme, jak to odstranit, například si zacvičit nebo zameditovat, hned tím získáme obrovský transformační nástroj pro svůj život! A právě v tom je obsažena hluboká moudrost těchto prastarých cvičení..

Náš tip

Zaujalo Vás Omlazovací cvičení čínských císařů Návrat k jaru? Zajděte do olomouckého Centra vitality a zacvičte si pod vedením lektorky Jarmily Riegerové, bývalé dlouholeté aktivní sportovkyně. Jaké další procedury a léčebné postupy nabízí, se můžete podívat přímo na jejích webových stránkách.

A jedna perlička pro milovníky příběhů a legend na závěr: Zajímá Vás, jak Omlazovací cvičení čínských císařů na svět přišlo? Přečtěte si...

Autor článku: Rina Komorádová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku