Polibkem zvířete přijmout sám sebe

12. ledna 2012

Přijmout svůj vlastní stín není jednoduché, ale v procesu sebepoznávání nevyhnutelné. Jde o to přestat ho vnímat jako negativní, ale „jako něco, co je součástí našeho života, podáme mu ruku, políbíme a bereme ho jako něco běžného. Jakmile to uděláme, ze zvířete se stane krásný princ, tedy přijmeme se takoví, jací doopravdy jsme,“ říká Tanja Micić.

Tanjo, jeden z vašich seminářů se věnuje vnitřnímu světlu a stínu. O co jde, když se řekne „přijmout svůj vlastní stín?“

Jak jste sama řekla, učíme se přijmout stín. Vnitřní světlo totiž přijímat nemusíme, to je něco, co je přirozené, je v nás, s čím žijeme a co odhaluje jádro naší bytosti. Někdy tomu úplně nerozumíme a nevíme přesně, jak toto svoje vnitřní světlo využít nejlépe. Tomu jsme se právě věnovali na prvním semináři v MAITREI. Protože s vlastním světlem to je obecně jednodušší.

Přijmout stín ale většinou bývá náročnější a někdy to vypadá až nemožně, protože přijmout ho nechce nikdo. Pojem stín pochází z jungiánské psychologie, v astrologii mu odpovídá Saturn, a označuje něco, co máme přijmout, co je negativní nebo tmavé. Nebo to je neznámá stránka naší osobnosti, která ale sama o sobě možná ani tak tmavá není. Pro nás ale je nějakým způsobem nepřijatelná.

Váš seminář se jmenuje Kráska a zvíře. Odkazujete tím na naše vnitřní světlo a stín?

Ano, přesně. Kráska v nás je naše světlo, je to něco, co zde bylo za nejrůznějších podmínek a s čím se lehce identifikujeme. Zvíře naopak symbolizuje naši tmavou stránku, kterou přijmout nechceme. Pohádka Kráska a zvíře vlastně na tento fenomén velmi srozumitelně odkazuje a vysvětluje ho.

V  pohádce bylo zvíře zbaveno svého prokletí tím, že ho Kráska políbila...

Ano, protože to zvíře a Kráska v podstatě představují jednu osobu. (směje se) Je to proces sebepoznání. Tato pohádka nám říká, že když Kráska s láskou - to je ten polibek – přijala to, čeho se bála – to je to zvíře, změnilo se zvíře v krásného prince. Díky tomu, že ho Kráska milovala pro jeho samotného, pro to, jaké je.

V psychologii a astropsychologii tento princip funguje tak, že vědomě uznáme své negativní vlastnosti, které vlastně potom už jako negativní ani nepovažujeme. Vnímáme je jako něco, co je součástí našeho života, podáme jim ruku, políbíme je (usměje se), seznámíme se s nimi, prostě je bereme jako něco běžného. Jakmile to uděláme, ze zvířete se stane krásný princ, což je jenom symbolické vyjádření toho, že se přijmeme takoví, jací doopravdy jsme. V procesu sebepoznání to je velmi nutné.

Přijmout stín je úkol obecný, dejme tomu stejný všem lidem.  Hrají nějakou roli v tomto procesu přijímání postavení planet v okamžiku našeho narození, které jsou na druhou stranu velmi individuální?

Ano a vychází to právě z postavení Saturnu v natální kartě každého z nás. Tím se dají odkrýt omezení nebo místa, okamžiky či témata, ve kterých bývá daný člověk zklamaný nebo ve kterých naráží na překážky. Stín v tomto smyslu znamená překážku, problém. A každý má Saturn v jiném znamení, v jiném astronomickém domě, takže stín prožívá každý svým vlastním způsobem. Je to archetyp, je vlastní každému, ale každý ho prožívá jinak a každého se dotkne v jiné životní oblasti.

Proč chtít vůbec poznat a přijmout svůj stín? Setkání s ním nebývá příjemné, proč si tedy život dobrovolně znepříjemňovat?

Přijmout vlastní stín vlastně znamená uvědomit si své negativní vlastnosti a všechno, co v sobě odmítáme. A tím pomáháme i druhým, protože to negativní, co nechceme vidět, často projektujeme na druhé. Vlastně bychom měli i všem těm, kteří nám náš život znepříjemňují nebo nás zvlášť štvou, poděkovat. Protože když nás naštvou, tak pracujeme se svým stínem.

Když nás někdo irituje a ještě ke všemu neustále ve stejných situacích, tak nám to hodně říká o nás samotných.

Když nijak nereagujeme, když jsme vůči tomu indiferentní, tak to s námi nic společného nemá. Ale když nás někdo pořádně irituje a ještě ke všemu neustále ve stejných situacích, tak nám to už hodně říká o nás samotných. A my se skrze tyto lidi učíme, co je to negativní v nás, co musíme do sebe integrovat.

Vaše semináře jsou známé tím, že každý jeho návštěvník  má možnost zadat své údaje narození, kterým vy se potom věnujete na individuálnější rovině. Platí to i pro tento seminář Kráska a Zvíře?

Ano a platí to pro všechny semináře, které máme v MAITREI naplánované na každý měsíc tohoto roku. Na každém semináři se budeme věnovat aktuálním tématům, se kterými potom s klienty pracuji na osobních konzultacích. Témata například partnerství, rodiče a děti, vztahy, krize čtyřicítky... to všechno teprve bude. (směje se)

Semináře mají vždy dvě části, v první pracujeme s mytologickými souvislostmi a archetypy, podíváme  se na to, jak je chápal Jung a jak se odrážejí v lidovém folkloru, to jsou ty pohádky a povídky, a ve druhé části pracujeme individuálně.

Každý se tedy dozví, kde ve svém horoskopu má své slabé místo, ale samozřejmě nebudeme řešit nějaké nepříjemnosti. Spíš se zasmějeme.... Jestli tedy někomu bude do smíchu... (naoko vážně, pak se rozesměje) Ale je pravda, že pro někoho bývá těžké přijmout své negativní stránky, protože to bere jako morální problém. Ale na cestě sebepoznání a sebenalezení to je nezbytné. A stojí to za to.

Autor článku: Rina Komorádová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021