Pravdivě syrové, až surové karty Osho Zen Tarot

15. dubna 2015

Začalo to celkem nevině: jedno skype zavolání, sdílení příběhu, který znám už téměř nazpamět, několik málo přesně mířených otázek od ženy na „druhé straně drátu“ a pět vyložených karet.... Teď, sotva pár desítek hodin poté, mám pocit, že jsem na Zem spadla odněkud z Vesmíru a vůbec netuším, která bije. Naprostý rozklad dosavadního – aby se mohlo složit nové.

Samandra mi byla doporučena; a jsem za to ráda, protože sama bych na výklad Osho Zen Tarotu asi jen tak nešla. Samandra je mladá žena s neuvěřitelně hlubokým vnitřním rezervoárem prožitků a ne zrovna lehkých životních zkušeností, díky kterým dokáže velmi dobře vycítit, co se v klientovi odehrává. Samandra je pohodářka, která se často a ráda směje; tedy žádná do černého sametu oblečená Lady Magie s křišťálovou koulí v dlani a černou kočkou za krkem. Samandra našla svou cestu terapeutické podpory klientů v Osho Zen Tarotu. A je v tom fakt dobrá.

Zacyklení

Páteční podvečer a téměř dvě stovky kilometrů dělících dvě města se proměňují na blikající obrazovky skype v našich pokojích. Vyprávím zas a znovu ten stejný příběh, který mi nedá spát a ani pořádně bdít a kvalitně žít během dne, znám ho už téměř nazpaměť, točím se v kruhu, něco mi pořád uniká, něco nevidím... Je vám to povědomé? Máte také takový svůj příběh?
„Asi i vím, proč to všechno je. Zajímá mě ale, jak z toho ven,“ uvádím Samandru do obrazu.

„Jasně, taková otázka je dobrá! Ideální je, když klient přijde s nějakým tématem, které nedokáže rozklíčovat. Výborně se k tomu hodí otázka ,proč´: Proč se mi nedaří v práci. Proč potkávám pořád ty samé typy partnerů. Proč pořád nemám žádnou partnerku.... No a vždycky tak trochu zbystřím, když mi klient řekne, že ví, proč se mu to děje...,“ uvádí zase Samandra do obrazu mě a pokračuje: „To totiž značí, že to má sice všechno hezky srovnané na mentální rovině, ale naprosto se odříznul od svých emocí. A v takovém případě se nemůže dostat hlouběji do sebe – tam, kde najde všechny odpovědi.. ale také bolest, na kterou téměř vždy narazíme.“

V pokoji se najednou udělalo horko. Mrknu na regulační knoflík u topení; je sotva na jedničce. Všichni víme, jak to s tou pravdou našeho těla a jeho signálů je, že...
„A je to právě tahle bolest, která naprosto mění naše vnímání reality. Díky tomu se pak můžeme hnout z místa. A nemusí to být žádné drama; stačí, když bolest v danou chvíli přijmeme... Pojďme se tedy podívat na to, co se skutečně skrývá za tím, že jste se ocitla v situaci takové frustrace a téměř rozervanosti,“ pozývá mě Samandra na cestu. A protože některá pozvání zkrátka nelze odmítnout, odřezávám kotvy své „bezpečně srovnané mentální roviny“ a společně vyplouváme...

Vše je vítáno, vše je dovoleno

Pět vytažených karet, pět aspektů počáteční otázky, se kterou jsme se spolu se Samandrou vydaly na cestu nalezení klíče, pět minipříběhů vyprávěných v symbolech na kartách. Naslouchám Samandřinu výkladu, všechno do sebe perfektně zapadá - i to, že pevné obrysy obrazu o možném řešení zacyklené situace se najednou začínají rozpadat. S každou Samandřinou větou se řítí k zemi stejně jako ochranné valy kolem mého srdce, až se nakonec dostaneme k samému jádru... Hlas se mi zadrhne, do očí se navalí slzy.

„Konečně je to venku... Vše je vítáno, vše je dovoleno...,“ jemně mě povzbuzuje Samandra a zároveň se zhluboka nadechne a vydechne. Jak mi později řekne, práce s tělem k ní a k její cestě patří stejně neoddělitelně jako vibrační esence volně žijících zvířat.

Pláču, třesu se, absolutně si nevím rady, co mám najednou dělat se svou křehkostí, zranitelností a soucitem, kterým najednou nahlížím do tváře tak zblízka, až mě to děsí. No co bych s nimi asi tak dělala – nic! Další dílky zapadají, až teď mi plně dochází význam předešlých karet... a začínám se smát. Úlevný smích Blázna, který uviděl, jak moc se ve svých představách mýlil... a jak moc sám sebe trýznil tlakem nutnosti volby.

„Pokud pro nás obě varianty nejsou na stejné úrovni, pokud si nejsou rovny, nevychází toto rozhodování z Pravdy, ale z ega,“ přináší Samandra naprosto přesně mířený vhled. „Pokud jednu variantu chápeme jako ,dobrou´a druhou jako ,špatnou´, v tu chvíli se nerozhodujeme z Pravdy, ale ze svého ega. Protože Vesmír žádné ,dobře´a nebo ,špatně´ nemá ve svém repertoáru,“ směje se. Věta, kterou můžeme slyšet stokrát, ale až po sto prvé zapadne přesně na to místo, kam má, aby se ozubená kola uvnitř nás posunula zase o kousek dál.

Dobrou svačinu a pevné boty

Blížíme se ke konci. Na závěr přichází překvapení v podobě karet esencí volně žijících zvířat, „které používám na podporu celého procesu“, jak se dozvídám později. Víc o tomto ojedinělém zvyku si přečtete v rozhovoru se Samandrou v samém závěru článku.

Jsem na cestě - jako každý z vás. Můj příběh je naprosto jiný, než jsou ty vaše, a přesto se v těch nejhlubších hlubinách od těch vašich neliší ani v tom nejmenším; každý toužíme žít šťastný naplněný život, každý toužíme milovat a být milován.

„Je to Cesta,“ komentuje jednu z pěti vytažených karet Samandra. Její výklad ale dalece přesahuje osobní rovinu mého příběhu, proto se o něj s vámi ráda podělím: „Na kartě je vysokánská hora a nad ní jemně zamlžené slunce. Na vrchol hory vedou různé cestičky. A na samém úpatí hory je úplně malilinkatý človíček, to jsme my. Víme, kam máme jít; cílem je vrchol hory a slunce nad ním. Jenže je to tak daleko... Z tohoto úhlu pohledu se nám zdá, že ho nemůžeme nikdy dosáhnout. A on v tuhle chvíli skutečně je nedosažitelný,“ vykládá minipříběh karty Cesta Samandra. Co s tím?

„Přestat se dívat na vzdálený vrchol hory, podívat se přímo pod nohy.... a najít místo, kam udělám první krok. A potom druhý. A třetí... A šlapu. A najednou jsem v polovině cesty! A tady je hezká vyhlídka, tady se zastavím a dám si svačinu....,“ usmívá se Samandra. „A takhle pořád dál... Ale v okamžiku, kdy se budeme pořád dívat na vrchol před sebou, začnou nás stíhat termíny a ,správná´ rozhodnutí, tak nás to vyděsí k smrti – a nikdy se nepohneme z místa... Takže šup, zpátky se dívat pod nohy a začít pěkně šlapat, krok za krokem... A jedu. A hodně pití, dobrou svačinu a pevné boty,“ dodává s lehkým humorem.

Je vám to povědomé? Doba zraje čím dál tím rychleji a každý nějakou takovou „cestu“ určitě má.
Tak šťastnou cestu všem!


ROZHOVOR se Samandrou, průvodkyní po cestě za pomoci Osho Zen tarotových karet

Co nám metoda Osho Zen Tarot nabízí?

Odpověď je už obsažená v jejím názvu: zen odkazuje na práci s přítomností. Pomáhá nám nahlédnout na situaci, ve které se klient aktuálně nachází, a pomáhá mu pochopit, proč se v ní nachází. Vždycky klientům říkám, že u mě rozhodně nenajdou výklad budoucnosti. To je pro mě jako brát lidem volbu. Protože ono stačí, když se z podvědomí vytáhne něco, co u klienta vyvolá důležitý aha-moment. Tehdy se totiž může sám rozhodnout, jestli bude v současném způsobu chování nebo přemýšlení dál pokračovat, nebo jestli udělá změnu. A tato změna pro něj představuje obrovskou výhybku a jeho život se začne ubírat úplně jiným směrem! A právě k tomuto aha-momentu zrovna já používám zrovna Osho Zen Tarot. (usmívá se)

Proč právě Osho Zen Tarot a ne jiné karty?

Líbí se mi, jak v naprosté jednoduchosti a praktičnosti dokáží vystihnout hloubku, která se za daným symbolem skrývá. Každá karta je vlastně příběh sám o sobě, který je velmi jasný a snadno uchopitelný a pochopitelný! Také díky tomu, že jsou velmi jednoduše a zároveň naprosto výstižně pojmenované. Protože tak vytáhnou z nevědomí přesně to, o co skutečně jde.

A tak i ten, kdo sice přišel s tím, že „chce vidět“, ale ve skutečnosti „nechce“, nemá někdy na výběr; třeba karta Lpění na minulosti ... Ať chcete, jak chcete, z toho prostě nic jiného neuděláte. To je zpráva, kterou nelze dál přehlížet: „Hele, tohle už fakt smrdí... A ty to pořád nosíš v kabelce... Vyhoď to!“ (směje se) Někdy říkám, že v tomhle jsou karty Oshova Zen Tarotu syrové, až surové.

Lpění na minulosti ... To je zpráva, kterou nelze dál přehlížet: „Hele, tohle už fakt smrdí... A ty to pořád nosíš v kabelce... Vyhoď to!“

Co třeba Crowleyho tarot?

Také jsem se s ním potkala, ale musím říct, že jsem mu prostě nerozuměla. (směje se) Na mě tam bylo příliš mnoho symbolů a navíc to kombinuje s astrologií, do které nevidím a ani nechci. Když jsem se v jednom Oshově centru tady v Čechách poprvé setkala s kartami Osho Zen Tarot, samy si mě přitáhly a naprosto mě uchvátily. Začala jsem se o ně zajímat, přihlásila se na semináře Osho Zen Tarotu, postupně si je nastudovala a pořád vidím, že je kam jít, ještě hlouběji a dál. V tuhle chvíli tedy nemám žádný důvod studovat jiný systém jiných karet. Jediné karty, které ještě k výkladu používám, jsou karty esencí volně žijících zvířat.

Ano, ty mě během našeho sezení zaujaly – a překvapily. O co jde?

V touze nastudovat něco o totemových zvířatech se mi do rukou dostala kniha a karty Do srdce divočiny. Záhy jsem zjistila, že se jedná o systém vibračních esencí, které podporují, léčí, transformují různá témata. Naprosto mě uchvátily!

Začala jsem je tedy zkoušet nejdřív na sobě, různě si tahala karty a postupně si objednávala jednotlivé esence... a co mě naprosto fascinuje a vyloženě mi bere dech, je to, jak tyto esence s Osho Zen Tarotem ladí! Karta zvířete vytažená klientem na závěr výkladu neuvěřitelně koresponduje s probíraným tématem a celý proces integrace a transformace výrazně podporuje. Dnes to vypadá tak, že vlastním zhruba sedmdesát koncentrátů vibračních esencí divokých zvířat a rovnou je klientovi namíchám, pokud má zájem.

Proč je podle vás právě tento nástroj, tedy karty, nástrojem osobního rozvoje?

Nikdy by mě nenapadlo, že budu vykládat karty. Prostě se objevily se v mém životě a ukázaly se jako velmi efektivní, což respektuji, a proto je také používám. Karty jako každý jiný energetický nástroj míjí mentální koncepty a umožňují ukázat naši skutečnou aktuální pravdu, odhalují iluze, domněnky a vzorce přesvědčení, které nás omezují. Díky tomu  umožňují lidem odhalit v sobě místa skryté, nevědomé, někdy i nepřiznané bolesti, kteráé nás blokují od prožívání svého života naplno!

Také vedu kurzy, jak tyto karty používat, a to byste neřekla, kolik předsudků a mýtů kolem vykládání karet je: jestli mohu vykládat sobě – nebo nemohu, kolikrát zamíchat, jakou rukou tahat...

Karty jako každý jiný energetický nástroj míjí mentální koncepty a umožňují ukázat naši skutečnou aktuální pravdu.

Všimla jsem si, že jste během sezení dost pracovala s tělem: ať už pomocí dechu nebo dotazy, jak se cítím, kterými jste mě neustále vracela do těla...

Ano, protože je to naše tělo, které nám dává vědět, když se něco děje a že se něco děje. A dává nám to na vědomí prostřednictvím emocí – nebo naopak tím, že jsme od svých emocí odstřiženi. Kdysi v minulosti se nám totiž stalo něco tak bolestivého, že jsme se svou duší uzavřeli smlouvu: „Tohle už nikdy nedovolíme!“ Což v důsledku znamená odříznout se od svých emocí, a tím i od svého zdroje síly, radosti a naplnění -  tedy od toho, po čem paradoxně všichni toužíme.

Samandro, jak vypadala vaše cesta, po které jste se dostala tam, kde právě jste?

(směje se) Nejsem ten typ, který „od dětství jsem věděla, že...“ nebo „vždycky jsem tíhla k...“ Nic takového. Když mi bylo šestadvacet, nastal v mém životě obrovský emoční zásek úmrtím blízkého člena rodiny. To byla obrovská rána, která na druhé straně způsobila, že jsem se začala zajímat o oblast osobního rozvoje, prošla řadou terapeutických seminářů a „čistila a čistila“, až jsem se dostala tam, kde jsem. (usmívá se) Myslím si, že jenom díky tomuhle se dokážu klientům tak přiblížit; protože když vypráví o pocitech bezmoci nebo šílené paniky, které cítí, vím moc dobře, o čem mluví. Protože vím moc dobře, jaké to je cítit naprostou bezmoc nebo paniku...

Náš tip:

Samandru najdete primárně v Brně, kde Osho Zen Tarot nejenom vykládá, ale také vede kurzy, jak s ním pracovat. Výhodou její práce je i možnost výkladu přes skype – a skutečně to funguje! Více informací najdete přímo na Samandřiných stránkách Samandra.cz

Autor článku: Rina Komorádová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021