Proč je dobré vyznat se v pentagramu?

20. ledna 2016

„Pentagram, zjednodušeně řečeno, se dá použít i jako navigace pro naše tělo. Když si jej „přiložíme“ na tělo a vidíme zátěž na nějakém orgánu, tak se podíváme, který jiný orgán nám tam má energii dodávat? Kam se energie nedostane? Co nám to může ovlivnit a čím si můžeme vypomoct? Je to stejné, jako když se podívám ven: je tam zima, tak si vezmu svetr, protože potřebuju vyvážit“, prozrazuje v rozhovoru pro Magazín Maitrea Soňa Štrupová, poradkyně v oblasti bylin na principech tradiční čínské medicíny.

Mě by zajímalo, jak jste se vůbec dostala k tradiční čínské medicíně (TČM)? Jaký životní obrat vás k tomu přivedl?

Přesně jak říkáte, byl to obrat. Měla jsem rekondiční studio pro ženy, kde cvičily na speciálních strojích. A měly spoustu potíží. Chodily cvičit, protože je bolela záda a měly různá omezení. Začaly jsme si vzájemně radit a hlouběji jsem se začala zajímat o bylinky a o to, co lidem pomáhá a doslova mě to uchvátilo.

A jak je to už dlouho?

Dvanáct let. Rekondiční stoly postupně mizely, ale klientela, která se chodila ptát, jak odstranit nemoci a neduhy, ta zůstala. Už se věnuju jen bylinám a celostnímu, čínskému přístupu k nahlížení na tělo.

Kdo vás na vaší cestě ovlivnil nejvíc?

Úplně nejvíc mě ovlivnilo to, že to funguje. Ale asi největší ikonou je MUDr. Jozef Lucký, který je hlavním lektorem TCM Institutu a umí to úžasně vysvětlit.

Pentagram

A když se řekne tradiční čínská medicína, co vám hned naskočí?

Dneska už asi věci, které by běžně nic lidem neřekly. Co by ale lidem mělo naskočit, tak je hlavně akupunktura, bylinná fytoterapie, dietetika, tuina a qigong, tedy škola pěti dovedností. TČM je geniální v tom, že vás uchopí a doslova přeloží. Zjistí, kolik je ve vás chladu, horka, sucha... a dokáže to vyvážit podle vaší konstituce. Každá bylina má svůj tropismus. Jde do určitých orgánů a tam tu energii zvedá, nebo snižuje. Když například dostanete úpal, tak horko prolezlo skrz vaše hranice a tam páchá škody. Když se ale rozčílíte, tak si to horko vyrobíte sami a taky v těle páchá škody. A když to hodně odlehčím, tak obojí končí hadrem na hlavě. Zkrátka vychladit. Antibiotika taky ochlazují, proto se používají na záněty, druhá věc je, že je to chemie, ale z pohledu TČM dokáží tzv. chladit.

Je něco, k čemu jsme my Češi více náchylnější?

Obecně je největším problémem špatná výživa. Je alfa omega všeho. Všechno, co jíme, jde buď do plusu, nebo do mínusu. Všechno něco dělá. I ty neutrální potraviny – buď zahřívají, nebo ochlazují. V momentě, kdy tam není výživová hodnota; kdy lidi nerespektují, jakou mají krevní skupinu, jaké mají zatížení, tak to s naším organismem něco udělá.

Obecně je největším problémem špatná výživa. Je alfa omega všeho. 

Nikdy dříve to nebylo, abychom šli do restaurace a říkali si: „Dneska si dáme lososa. Nebo radši biftek.“ Ale dříve to bylo tak, že jsme jedli, co bylo „doma“, co se urodilo, sezónní plodiny. Dnes dovážíme spousty potravin, u kterých vůbec nevíme, co s námi dělají. Takže když se zeptáte, co nás nejvíc ohrožuje, tak jsem přesvědčená, že je to strava a stres. Pak máme genetické zatížení, nervy v práci, návyky, jednostranné fyzické zatížení. Když se to děje roky, tak lidi přijdou: „Nikdy jsem s tím neměl potíže a teď mi je pořád takhle?“ A chtějí od svého těla, aby dál zvládalo tu nastavenou nerovnováhu, která pro něj není přirozená. Roky se to snažilo zvládnout. Lidi si často myslí: „Uzdravte mě a já se tak budu chovat dál.“ Roky své tělo dostávali do průšvihu a pak chtějí za 3 neděle výsledky! Ti neuvědomělí za 3 dny! (smích)

Umlátit tělo práškem na spaní je jednoduché, ale přijít na to, proč moje tělo nespí? Co se v něm děje? Čím jej vyrovnat? To už vyžaduje více trpělivosti a luštění. Dokud to lidi nepochopí, že je to tlačí právě k tomu, aby se nad sebou zamysleli, tak se budou pořád motat dokola.

Stává se vám, že když k vám někdo přijde, už podle fyziognomie poznáte, co mu je? 

Samozřejmě. Někdy je to vidět už od dveří. (smích) Často mě překvapuje, že někdo takový vejde, vidím u něj úplně jasné symptomy, ale on vlastně nepřichází kvůli sobě. Chce dát dohromady rodinu, děti, manžela, protože by sami nepřišli. To je pak na dlouhé vysvětlování, že musí začít sami u sebe. A navíc – příklady táhnou. Když se začne vylepšovat v rodině jeden, všimnou si toho i další.

Pentagram je taková mapa, rovnice, symbolismus, který naznačuje pohyb a věci, jak se dějí. Jednotlivé elementy něco symbolizují. A my se přes tuto mapu pentagramu můžeme podívat na jakékoliv dění.

Pojďme trochu blíže představit pentagram. Jak funguje?

Pentagram navazuje na dávné filozoficko-náboženské směry. Je to taková mapa, rovnice, symbolismus, který naznačuje pohyb a věci, jak se dějí. Jednotlivé elementy něco symbolizují. A my se přes tuto mapu pentagramu můžeme podívat na jakékoliv dění.

Pentagram je univerzální matrice.

Když se například podíváme na průběh dne a nasadíme tam pentagramovou mapu, tak vidíme, že někde u elementu vody pentagram vlastně končí a začíná. Tam je svítání. Jak se probouzí den z klidu a začíná stoupat jangová energie, začíná ruch na ulicích a začínáme se dostávat do tempa. Už jsme v elementu dřeva. Díky vodě roste dřevo, to má tendenci růst, jít nahoru. Pak se to začíná pomalinku zklidňovat, nastává oběd, element ohně, kulminace dne. Dřevo podporuje oheň. Vše musí být vyrovnané. Když je vody málo, tak dřevo neroste, nemá sílu, a když je vody moc, tak uhnívá.

Voda rodí dřevo – dřevo rodí oheň. Tak vzniká element země. Je tak trochu vytažená ze středu pentagramu, protože původně byly elementy čtyři a země byla uprostřed. (To byl statický pentagram a ten se už dnes nepoužívá.) Po poledni začíná klid po jídle, jsme zpomalenější, přemítáme, jde to víc do klidu. Země pak rodí kov. To jsou hlavně minerály. Je v něm řád. Už je tam prožitá informace a moudrost daného dne. Podvečer jako období zhodnocení. Kov rodí vodu. Je to složité si to umět představit, ale představte si třeba opar na skalách. Voda se znovu dostává do řádu a koloběhu. Jdeme do noci.
 

Jako když si připíjíte na Silvestra a najednou je Nový rok. Nic se nezměnilo a přitom všechno.

Když se na to podíváte z pohledu lidského života: z miminka do dětství – puberta – mateřství – zralost – stáří. Proto se říkává, že malé děti a staří lidi toho mají hodně společného, protože se potkávají v bodě elementu vody. Je tam taková tenká, neviditelná linie. Jako když si připíjíte na Silvestra a najednou je Nový rok. Nic se nezměnilo a přitom všechno. Tento moment prožíváme každý den, každý život, každou situaci. A ty pentagramy se různě v našem životě překrývají. Pořád ty procesy běží:

A jak to vztáhnout na naše tělo?

Každý element je harmonický s určitými orgány a energetickou dráhou v těle. Víme, že od ledvin (voda) jde energie do jater (dřevo), ty to pošlou k srdci (oheň), jde to do sleziny (země) a plic (kov) a zpátky se to vrací (voda)... A ještě se to vzájemně provazuje. Když vezmeme ten klasický okruh, tak je to klasické: jedno rodí druhé. Když se podíváte blíže, každý má kontakt se zbylými čtyřmi. 

A jak?

Například „rodič“ dřevo bere od „matky“ vody, posílá „dítěti“ ohni, dřevo ovlivňuje také „vnuka“ zemi. Dřevo zemi proroste a tím ji zpevní. Kov je schopný rozřezat dřevo, takže ho hlídá. Když se ta šipka otočí, začne to jít proti řádu. Vnuk nemůže přeci diktovat, co má dělat děda. V těle začnou být problémy. Játra usměrňují slezinu a žaludek a najednou by se to otočilo?

Koloběh energie v našem těle.

Je to jako konstelace! Když proměníte role, tak se to rozladí.

Ano, Takto to funguje u všeho. Pokud chcete po sklu, aby mělo vlastnosti jak železobeton, udělá to nerovnováhu. A v životě je to taky tak. Až se lidi naučí dívat, co co způsobuje a čím se to dá ovlivňovat, tak si lidi můžou v životě dost pomoct. Když si tam dosadíte místo prvků emoce, pak víte, že strach rodí hněv apod., tak si ty naše pocity dokážeme lépe vypolohovat, dorovnat, abychom někde ubrali a jinde přidali. Když mám vztek, co mě může zase vyladit? Kov. Ale nesmí se to přepálit. V pentagramu se dá najít skutečně všechno!

Okolo pentagramu se však drží i spousta mýtů...

Hm. Je mi líto, že si ho lidi pletou z nějakých hororů ze satanistickým symbolem. (Ten je obrácený špičkou dolů – pozn. red.) Pentagram má obrovskou harmonizační, léčivou sílu.
 

Jak se budete cítit a jak budete smýšlet, tak se bude dít. To je pravda našeho Vesmíru.

Používá se i jako ochrana proti černé magii.

Jasně. Protože všechny živly stojí při vás. Ale vše je o pocitech. Jak se budete cítit a jak budete smýšlet, tak se bude dít. To je pravda našeho Vesmíru. Člověk vedle nás bude mít zase svou pravdu a svůj Vesmír. A všichni jsme nějakým způsobem provázaní. Jsme Jedno. Jakmile na jednom místě zatlačím, tak se mi to jinde vrátí.

Na co si dát při orientaci v pentagramu pozor?

Že nelze srovnávat prvky mezi sebou. Každý má svou důležitost, ale harmonii dávají jako celek. Např. voda a oheň. Voda, to jsou emoce jako strach. A strachem můžete zabít emocí ohně – radost. To je o zástavu srdce!

A teď se zeptám mimo pentagram. Jaká rada vám v životě hodně pomohla?

Snažila jsem se vždy v sobě potlačit chlapa, aby vylezla ta moje ženská. Hloupost, kterou možná dělá hodně lidí. Dostala jsem radu od jednoho Rakušana. Je to prý, jako kdybyste chtěla dát důraz na chutný čaj, a nalijete ho do obyčejné sklenice, aby ten hrnek nestahoval pozornost na sebe. Ale to jen stahujete pocitově kvalitu dolů! Naopak, když ten čaj nalijeme do krásného hrnku, chuť čaje podtrhneme. Takže od té doby vím, že když něco budu potlačovat, tak to druhé nevyleze. Přes to, co umím, se projeví i to ostatní. A život je o tom: Kdy -  co - jak - udělat? A jak s tím rezonuju já?

 

Kontakt a více info o působení pentagramu:
Soňa Štrupová
http://klubpraha.cz/pentagram/


 

Autor článku: Bára Pečová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021