Proč mít doma tibetskou mísu?

9. listopadu 2016

S Františkem Horváthem jsem si povídala o jeho fascinaci tibetskými mísami. Prozradil mi, co mísy dokáží s naším tělem, emocemi i duší.

Zaposlouchala jsem se do ukázky hudby na vašich stránkách a hned bych šla spát. (smích) 

Koncert tibetských mís je asi jediný koncert, u kterého nevadí, když usnete. (směje se)

Co vás na tom naplňuje?

K tibetským mísám jsem se dostal přes meditaci. V roce 2006 jsem zkoumal různé meditační směry. Zkoušel jsem všechno možné: mantry, dýchání… prostě jsem hledal. Chtěl jsem změnit svět k lepšímu a začínalo mi být jasné, že změnit svět nejde tím, že budu někomu říkat, co má jak dělat nebo nedělat. Jediné, co můžu změnit, je, že změním sám sebe.

Jednou jsem u kamarádky viděl misku. Řekla mi: „To tady má spolubydlící, ona si na to cinká.“ “Na to se cinká?”, opáčil jsem. Tak jsem si taky zacinkal a v tu chvíli jsem byl tím nástrojem dočista uhranutý. Tak malý předmět a tak úžasné zvuky vydává! Tehdy jsem se rozhodl, že si také pořídím svoji misku a od té doby jsem ji už z ruky nedal. Zvuk byl (a stále je) mojí cestou.

A jak jste se sžíval se zvukem mísy?

Stal se mi takový nevšední zážitek. Jednou jsem seděl v meditaci a rozezníval si misku a asi po patnácti minutách jsem zažil pocit, že jsem se „propadl“ do misky. Zpětně jsem viděl, že nebyl rozdíl mezi mnou, miskou a zvukem. Nastalo zvláštní splynutí. Vůbec jsem to nečekal, tak mě to i trochu vystrašilo. Neměl jsem totiž žádný koncept pro to, co se stalo. Každopádně to bylo něco nového a miska mi to zprostředkovala. Zaujalo mě to natolik, že jsem tento fenomén začal studovat do hloubky. Přečetl jsem veškerou dostupnou literaturu o tibetských mísách, která v té době v češtině i angličtině byla. A stále jsem pátral.

Kam vás to až zaválo?

Až na opačnou stranu planety. (směje se) Byl jsem v Anglii u Simona Heathera, zakladatele College of Soundhealing. Ale on se věnuje spíš práci s hlasem. Nebyl to učitel pro mě. Tak jsem se rozhodl, že pojedu hledat přímo ke zdroji, do oblasti Himalájí. Měl jsem z Anglie kontakt naléčitele v Nepálu, kteří s mísami pracují. Začal jsem v Indii, že si ji procestuji. Po dvou měsících mě však na jihu Indie, deset minut před odjezdem mého vlaku, na nádraží okradli – vzali mi z kupé můj velký batoh, ve kterém jsem měl připravené věci do Nepálu: teplý spacák, teplou bundu, termoprádlo…

František Horváth

To se asi v tom horku divili, co získali? (smích)

Ti museli koukat! (směje se) Každopádně mě tato událost úplně přesměrovala. Nepál jsem vyškrtnul z cestovního plánu. Nechal jsem batoh batohem a nastoupil do vlaku směr Díllí. Během cesty jsem se seznámil s Australany, kteří měli namířeno do Rišikeše. Byl jsem v té chvíli bez cíle, tak jsem jel s nimi. Přes Rišikeš jsem dostal další směrovku, a to do Dharamsaly, kde sídlí tibetská exilová vláda. Zamiloval jsem si to tam. Bydlel jsem v malé vesničce v horách, kam se nedostala ani auta, v pokojíku s podlahou z udusané hlíny a výhledem do údolí. Asi po dvou týdnech jsem objevil „Institut tibetské masáže“. Říkal jsem si: „Mísy nevyšly, zkusím aspoň masáže.“ Učil nás Dr. Lobsang Dhondup Tsang, pán, který pracoval i pro dalajlámova doktora. A zjistil jsem, že při práci na masáži také užívá léčení tibetskými mísami. Hned jsem pookřál. (usmívá se) Nebylo povolanějšího učitele.

Ale nebylo to jednoduché a stálo nás to, studenty, hodně přemlouvání. Pak nám to vysvětloval. Práce se zvukem je totiž velice intenzivní a nechce to učit jen tak někoho, kdo by to „odfláknul“ a mohl lidem ublížit. Potřeboval si nás zkrátka oťuknout.

Dalším mým učitelem byl mistr zvuku Kalyan Krishna Tamrakar z Nepálu, který už přes třicet let pracuje s mísami přímo v Káthmándú. Sám je také vyrábí a provozuje továrnu na výrobu terapeutických mís. Je to takový továrník - léčitel s duší jogína. Velmi unikátní bytost.

A z čeho se tibetské mísy vyrábějí? Z jakého kovu?

To je vám romantický příběh! Říká se, že se mísy tradičně vyrábějí ze sedmi kovů (zlato = slunce, stříbro = měsíc, rtuť = Merkur…). Zkoumal jsem to dlouho, protože jsem v knihách nacházel několik různých verzí a nedalo mi to spát. A kdo jiný mi může na tuto otázku odpovědět přesněji než výrobci! Alespoň to jsem si  myslel. Odjel jsem se tedy do severní Indie zeptat. Ale i tam mi stroze a stále dokola odpovídali jen “seven metals, seven metals,” tedy sedm kovů. Což mě příliš neuspokojilo. Nebyli vůbec ochotní se o tom se mnou dál bavit.

Fungování vesmíru vnímám tak, že když má člověk upřímnou otázku, na kterou chce poznat odpověď, tak mu jí vesmír rád a často i rychle poskytne. Hned po návratu domů jsem objevil na internetu stránku Josepha Feinsteina, který se od 80. let věnuje obchodu se starožitnými tibetskými mísami a který nechal v Oxfordu testovat na složení “vzorek” 115 starožitných mís. Přišlo se na to, že v žádné z těch 115 testovaných mís nebylo obsaženo sedm kovů. Naopak, ve všech se našlo pouze 23% cínu a 77% mědi, což je speciální druh bronzu nazývaný zvonovina. Najednou to dávalo smysl. Konečně mi přišla odpověď, na kterou jsem čekal. (usmívá se)

Další kovy by kvalitu zvuku znehodnotily, proto jsou rezonanční nástroje jako gongy, zvony a zpívající mísy vyráběny ze zvonoviny. A staří mistři metalurgisti to dobře věděli. Ten příběh o sedmi kovech se ale opakuje tak často, že jej lidé začali považovat za pravdu. A je to příběh tak silný, že se mísy ze sedmi kovů na některých místech dokonce vyrábět začaly.

Každá mísa je unikát, každá zní jinak.

Poznáte rozdíl ve zvuku i podle technologie výroby?

Ano, je velký rozdíl mezi tepanou a odlévanou mísou. Při odlévání slitina jen ztuhne, kdežto u tepání se slitina neustále míchá a utrvrzuje. Tepání je důležitý alchymistický proces, kterým odlévané mísy neprojdou.

Proč vlastně zajít na koncert tibetských mís? Co mi předá? Co s naším tělem jejich zvuk dokáže?

Jejich vliv pociťujeme na fyzickém těle i v mentální rovině. Živé tkáně mají schopnost přebírat frekvenci, které jsou po nějakou dobu vystaveny.

Skrze vodu v těle?

Skrze tkáně obecně. Ale jsme přes 70% voda, takže ano i přes vodu. Voda přebírá a nese informaci, viz práce Masaru Emota. Mezi tkáněmi jsou poukládány různé toxiny. Když přiložím mísu na tělo a rozezvučím ji, tak se tkáň jemně rozechvěje. Tímto jemným způsobem se provádí masáž tkání. Princip je takový, že toxiny, jakožto neživé prvky, nejsou schopné se přizpůsobit rezonanci. Živé systémy to umí. Takže najednou se živá tkáň pohybuje v nové frekvenci a ta neživá jednotka se jednoduše pustí, vytřese.

Odplaví se?

Ano, je to skoro, jako když vyklepete deku od prachu.

A jak působí mísy na naši mentální rovinu?

Zvuky tibetských mís působí na naše mentální vzorce tak, že rozpouštějí energetické „uzlíky“. Hlavně ty ztuhlé, které nám překážejí ve vyjádření našeho plného potenciálu a ve spokojenosti vůbec. Zvuk tibetské mísy dokáže tuto ztuhlou energii rozpustit. Svou frekvencí ji nabourá, rozmělní a následně uvolní ze systému.

Kolikrát se stane, že po masáži zvukem procházejí lidé dost silným emočním procesem. Je velmi efektivní si takovouto procedurou projít a něco si rozpustit. Pak už je samozřejmě na člověku, jestli se do toho vzorce vrátí, nebo ne. K tomu už je potřeba určitá disciplína.

Pak je tady ještě jedna úroveň. Tu nazývám duševní. V tomto případě lze zvuk tibetské mísy použít jako nástroj na cestě k osvícení, k probuzení se z klamu materiální skutečnosti do reality toho, co skutečně jsme. Přivede nás do prožití naší podstaty, našeho skutečného Já – Buddhy, Krista, ať si to každý nazve, jak chce.

Není to zaručený systém tří kroků, který vás tam dostane. Je to jedna z možností, která může člověku umožnit nazřít Pravdu. 
Zvuk tibetské mísy funguje jako jakási mantra, kterou nemusíme odříkávat, ale stejně se na ni soustředíme. Mantra pracuje na principu koncentrace při odříkávání. Abych z koncentrace přešel do meditace, potřebuji pustit i mantru. Odevzdat se a být v meditaci. Zvuk mísy je navíc ještě abstraktnější než mantra. Ta má určitou formu, slova, význam. Zvuk mísy naši mysl zaujme a mysl se postupně zklidní. Nakonec zvuk krásně odezní do ticha.

Zvuk mísy dokáže myšlenkové formy (stejně jako toxiny) vymést. Pak dochází k uvědomění, že i bez myšlenek jsem. Myšlenky mě neidentifikují.

Pokud je žák trpělivý, tak jednoho dne může přijít chvíle, kdy v tom tichu zůstane a probuzení/osvícení, které je beztak přítomno na všech místech pořád, se projeví. Člověk pozná, že je Buddha, že už je dávno osvícený a nikdy nebyl jiný. Je to naše přirozenost. Jen formy, kterými se necháváme stále tak fascinovat, odpadnou.

Zvukem se projeví to, co nás neustále obklopuje za horizontem běžné reality. Je to krásné, že to můžeme skrze smysly navnímat.

Ano, stačí jen zachytit tu připomínku.

Často lidem doporučuji, aby se naladili na zvuk mísy. Když si pořídí svou osobní mísu, ideální je si s ní i zpívat její táhlý tón. Prostě se naučit se svou mísou souznít. A pak se dějí krásné věci.

A jak si svou osobní mísu vybrat?

Zásadní při výběru je, abyste byli dobře naladění. (usmívá se) Stejně tak to platí pro výběr čakrových mís – tedy mís, které umějí zharmonizovat energetická centra. (Tón G pro krční čakru, tón F – pro srdeční apod.) Samozřejmě účinek mísy zase umocňuje to, když si s ní zpívám.

Takže mísa je taková optimální matrice, ke které se můžu vždycky vrátit?

Ano.

Základ všeho je meditační praxe.

Zmínil jste se mi, že jezdíte pracovat do Anglie s tělesně postiženými. Jaká je tato práce?

Pracuji s vozíčkáři, kvadruplegiky. Jedná se o postižení vyšší části páteře (od ramenou níž). Tahle práce mě hodně uzemňuje. Když jsem v Čechách, dělám koncerty, masáže, workshopy a je to hodně povznášející a léčivé. Práce s vozíčkáři mi pak neustále připomíná, že život se může změnit každou chvíli. Takže díky tomu nezůstávám na nějakém “spirituálním” obláčku. Práce s mísami je důležitá, ale nemůžu ignorovat i to ostatní. Pokora a služba. Je to hodně dobré na zklidnění ega. (směje se) Krásně se mi tyto dva světy vyrovnávají.

Kde vás můžeme vidět v Čechách?

V prosinci budu otvírat svůj vlastní terapeutický prostor v Praze-Nuslích v Sekaninově ulici. Chystám i showroom s tibetskými mísami (Zpívající obchod), kam lidé budou moct přijít posedět, dát si čaj, v klidu si mísu vybrat, poslouchat…
Na mých stránkách najdete seznam všech akcí, které pořádám.

 

Kontakt:
http://www.kouzlozvuku.cz/
http://www.zpivajiciobchod.cz

 

 

 

Autor článku: Bára Pečová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku