Šamanismus každodenního života

21. května 2018

Veronika Živa je tanečnice, lektorka, organizátorka a zakladatelka projektu Dansea. Sešla se se mnou, abychom si popovídaly o knize, kterou nakladatelství Maitrea právě vydalo, a která se bude zanedlouho i křtít. Jak mi Veronika prozradila, autor Ya'Acov Darling Khan rozhodně nemá rád strnulé oficiality, můžeme se tedy těšit na nevšední zážitkový večer.

Nakladatelství Maitrea čerstvě vydalo knihu Jaguár v těle, motýl v srdci. Přiblížila bys mi o čem kniha je?

Je to autobiografická kniha o životě autora Ya’Acova Darling Khan.

Ya’Acov byl v prvním učitelském výcviku tance 5Rytmů, který, pod vedením zakladatelky tance 5Rytmů Gabriely Roth, proběhl v Evropě. Spolu se svou ženou Susannah Darling Khan se stali nejenom lektory 5Rytmů, ale i Gabrielinými blízkými spolupracovníky. Po zhruba 20 letech spolupráce se oddělili a vytvořili svoji školu Movement Medicine. Ya’Acov byl také, jako jeden z mála lidí západního světa, uznán původními šamanskými stařešiny jako praktikující šaman.

V čem se Movement Medicine liší od 5Rytmů?

Veronika Živa

5Rytmů jsem intenzivně tančila poměrně dlouho a řekla bych, že je strukturovanější a silovější než Movement Medicine, kde se pracuje spíše s konkrétními elementy a odevzdáváním se “vnitřnímu tanečníkovi” - síle, která nás zevnitř oživuje. Pro mě je Movement Medicine rozšířením 5Rytmů o techniky a praktiky, které jsou aktuální a zásadní pro člověka dnešní doby. Je to jako vstoupit do živé řeky.

Na Movement Medicine mi přijde nejvíce přitažlivý a zajímavý prožitek, který nás vede přímo do těla, díky čemuž opouštíme svůj zvyk žít neustále v hlavě. Prožitek v těle je nesrovnatelně silnější, než když jsme pouze v hlavě. Cílem Movement Medicine je pak fungovat na každodenní bázi v propojení srdce, mysli a těla, nabízet své dary, a vše, co nás potká, brát jako příležitost k léčení a růstu do našeho plného potenciálu. Tímto tématem se více zabývá první kniha Ya’Acova a Susannah Léčení pohybem, kterou Maitrea vydala již před několika lety. 

V Jaguárovi se Ya’Acov zaměřuje spíše na šamanismus a šamanskou cestu.

Šamanská cesta? Co si pod tím mám přestavit?

Je to vlastně cestování do šamanských světů – spodního, středního či horního. Cestuje se za účelem propojení s průvodci a získání informací či vedení. Prakticky to probíhá tak, že šaman či lektor bubnuje a na základě beatu se člověk dostává do změněného stavu vědomí.

Už Gabriela Roth hodně propojovala tanec a šamanismus, říkalo se jí městská šamanka. A Ya’Acov se svojí ženou Susannah v tom pokračují. Zaměřují se ale na hodně uzemněný šamanismus, protože sám Ya’Acov říká, že tradiční šamanismus (tj. vize a vjemy, které člověka vedou hodně nahoru – do transu) je určen pro lidi, kteří jsou opravdu fyzicky zapojeni v každodenním životě – pracují na poli, žijí v pralese a jsou hodně v těle. Ale my, díky našemu západnímu způsobu života, se nejdříve potřebujeme dostat do těla a až z toho může vycházet nějaká další práce.

Koho by zajímaly další podrobnosti, v květnovém čísle časopisu Fénix vyšel s Ya'Acovem několikastránkový rozhovor.

Jaguár v těle probouzí syrovou, vtělenou sílu naší skutečné a divoké přirozenosti a přírody samotné. Jaguár divoce chrání, co miluje. Motýl v srdci probouzí zářivou a prchavou krásu, jejíž záblesky u sebe vzájemně zachytíme, cítíme-li se dost bezpečně na to, abychom viděli a dali se vidět. Motýl je zázrak transformace, který se nás dotýká svými tichými a měkkými křídly. (úryvek z knihy)

Ya’Acov bude v Praze knihu i křtít, že?

Ano, křest proběhne 31.5.2018 ve Vnitroblocku (pozn. podrobnosti o akci najdete zde) a všichni jsou srdečně zváni.

Nebude to ale klasická oficiální událost, na jakou jsme u křestu knih zvyklí, Ya’Acov má v plánu spíše zážitkový večer, jehož součástí má být právě i šamanská cesta. Na křest potom navazuje i třídenní workshop, více informací najdete na webu www.dansea.cz

 

Autor článku: Petra Zemanová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021