Slovanská Tara - léčivá síla Čech a Himalájí

7. února 2012

Kamilu Brenkovou znáte z našich rozhovorů s Prashantim, kterého k nám do České republiky „přivedla“. Tentokrát jsme se sešly samy dvě a povídaly si tom, čemu se Kamila věnuje. "Byla bych ráda, kdyby si klienti s olejíčky sami pohráli a sami si vyzkoušeli, co jim dělá dobře,“ říká Kamila o svých olejíčcích, které sama připravuje z léčivých bylin.

 Jak ses dostala k olejíčkům?

(přemýšlí) Asi proto, že v mé tělesné konstituci je predominantní prvek váta, étericko-větrný princip (jedna ze tří dóš, které v ájurvédě určují konstituci člověka a z ní vyplývající jeho charakteristické vlastnosti, pozn.red.), pro který jednu z nejlepších medicín představuje právě olej. Váta je suchá, pohyblivá a lehká, zatímco olej má opačné vlastnosti, je mastný a těžký. Ale nebylo to tak, že bych si řekla: Jsem váta a olej pro mě bude dobrým lékem, tak se pustím do práce s oleji... Ne; táhlo mě to k nim přirozeně a samo. Mám ráda jejich substanci, je mi moc příjemné mít je na kůži. A protože mám také ráda bylinky, tak jsem požádala ájurvédského gurua Prashantiho, aby nás s bylinkami seznámil, něco nás o nich naučil a ukázal nám, jakým způsobem si můžeme doma vyrábět nejvhodnější medicínu pro nás samotné.

Tak ses dostala k tomu, že si olejíčky vyrábíš sama?

Ano, ale semináře o zpracování bylinek a přípravě olejíčků jsou veřejné. Nazvali jsme je Ájurvédská aromaterapie. Učíme se na nich o himalájských  i místních bylinách, jak je zpracovávat, vaříme a mícháme oleje a zkoušíme je aplikovat na nejrůznějších procedurách.

Z loňského rozhovoru s Prashantim si vzpomínám na jeho apel, abychom poznávali byliny a rostliny ze svého vlastního přírodního prostředí. Tedy ty, které rostou kolem nás. Bylinky v tvých olejíčcích jsou čistě himalájské nebo smíchané s českými?

Smíchané. Většina použitých bylin jsou skutečně himalájské, ale nevyhraňuji se čistě jenom na ně. Mám je ráda, protože jsou silné a účinné, české bylinky jsou oproti nim daleko jemnější. Proto je kombinuji. Základní, nosné oleje v masážních olejích, které používám, jsou vyrobené  z olejnatých semen rostlin, které se pěstují převážně v Evropě. Nejčastěji  používám slunečnicový, mandlový , meruňkový nebo v ájurvédě hodně používaný sezamový olej. A do těchto nosných olejů se pak přidávají byliny a také esenciální oleje vyráběné destilací z  aromatických léčivých bylin.

K čemu všemu vlastně olejíčky používáš?

Záleží, s čím za mnou klient nebo klientka přijde, většinou to bývá masáž, ať už celého těla nebo jenom lokální, časté jsou také vlasové zábaly, balzámy pro uvolnění nebo i kvůli nějakým zdravotním potížím, třeba alergiím nebo nachlazení. Zároveň mám ale ráda, že se dají použít univerzálněji.

Ájurvéda je ale přístup na jedné straně komplexní a zároveň na straně druhé velmi individuální. Oleje pro klienty tedy připravuješ speciálně jim „na míru“?

Ano a roli v tom hraje několik faktorů: jaký je klient dóšický typ nebo jaký je účel použití olejíčku, jak jsme o tom mluvily. Obecně mě dost zajímá téma výživy kůže, protože přes kůži se do celého našeho systému dostává řada živin, ale nejenom jich, samozřejmě. A čím jsou oleje a olejíčky, které aplikujeme na svou kůži, posílenější a čistější, čili jak byliny, tak éterické i nosné oleje v bio kvalitě, tím víc jsme schopni se vyživit zevnitř. Také proto je důležitý individuální přístup ke každému klientovi. Postupně se ale na mě začali klienti obracet, že by rádi olejíčky používali i doma, tak jsem je začala vyrábět i pro domácí použití.

V ruce držím jeden z tvých olejů, konkrétně vlasový olej s příhodným názvem Král vlasů. Kdybys nás s ním měla seznámit, co bys o něm řekla, jaké jsou jeho nejvýraznější charakteristiky?

(přemýšlí) Hlavní ingrediencí je bylina Bhringraj (čti bringrádž, pozn.red.) a ta v překladu skutečně znamená král vlasů. Je to bylina posilující růst vlasů a která zároveň pomáhá s šedinami. Říká se, že pro intenzivnější účinek je třeba tuto bylinku užívat dva až tři měsíce. Ve směsi jsou i další bylinky, např. Santal, Gotu Kola a jiné a všechny mají více méně zklidňující, chladivé účinky na mysl a některé navíc vyživující a posilující  účinky na nervovou soustavu. Ájurvéda upozorňuje na to, že základem našeho zdraví je chladná hlava a oheň v břiše, tedy mít správné trávení, a klid v mysli.

Vlasový olejíček Bhringraj

Podobné přísloví máme i v češtině: dělat něco s chladnou hlavou, tedy že se nám v hlavě nehoní příliš rozohněných myšlenek najednou. Praxe moderní společnosti a uspěchaného životního stylu je ale častoopačná...... V hlavě máme horko tím, jak neustále přemýšlíme, a v našem solaru (oblast solar plexus, pozn.red.) bývá často chlad, také proto, že se nejí pravidelně  v poledne a vynechává se teplá strava.

I když se tento olejíček nazývá Král vlasů, od tebe vím, že je možné si jím jemně promasírovat spánky při bolestech hlavy...

Pro mě je těžké říct, že když vyrábím nějaký olejíček nebo balzám, tak je lze aplikovat jenom do vlasů nebo jenom na rty. Jsem schopná je použít na cokoliv, na suché konečky vlasů, kůži kolem nehtů... prostě na všechno. Byla bych ráda, kdyby si s nimi klienti sami pohráli a sami si vyzkoušeli, co všechno jim dělá dobře. A co se týká bolesti hlavy, ty zmírňuje mezi jinými i bylinka Jatamansi. Tato krásná léčivka, která byla oblíbenou bylinou Kleopatry,nejenom uvolňuje, ale hodí se také na stavy meditace, a proto ji doporučuji nanášet na čelo do oblasti třetího oka. Je to posvátná bylina Moudrosti.

A mimochodem, o Jatamansi se také zmiňuje Bible v obraze, ve kterém Máří Magdalena omývá Ježíši nohy právě olejem z této byliny... I to je znamení, že jde o jedinečnou léčivku.... Výjevy bylin v posvátných textech se zabývá etnofarmakologie a náš učitel Prashanti de Jager je mimo jiné i etnofarmakolog. Je to fascinující obor.

 Vyrábíš si nejenom vlastní olejíčky, ale navrhla sis pro ně také vlastní etiketu. Proč právě obrázek ženy sedící na lipovém listu v pozici lotosového květu?

Od začátku jsem věděla, že chci v sobě nějakým způsobem propojit české kořeny s východní filosofií, ke které mám velmi úzký vztah. Myslím, že v symbolu etikety, kterou jsem navrhla a namalovala ji Veronika Krásová, se to podařilo. Má představovat hlubokou čistotu, jemnost a současně moudrost, kterou pro mě reprezentuje archetyp slovanské ženy. Slovanství symbolizuje také list lípy, našeho národního stromu, a také šňůrka v barvách naší trikolóry.

Ručně malovaná etiketa

Zároveň  jsem ale obraz slovanské ženy chtěla propojit s velkou silou, energií, velkolepostí, kreativitou s  tím nejvyšším, co reprezentují Himaláje. Proto sedí v pozici lotosového květu, symbolizuje tím tibetskou Taru, která se jí stala jakýmsi předobrazem. V klasické mandale sedí Tara na lotosovém květu, prsty má v mudře a kolem ní ovívají šály. Tato slovanská Tara (směje se a ukazuje na etiketu) sedí v lotosové pozici na lipovém listě, kolem ní také povívají šály v barvách národní trikolóry a v prstech, které drží před srdcem v pozici jedné z muder, drží lipový květ....

Před naším rozhovorem jsi naznačovala, že značka tvých olejíčků, Medica Bohemica, a vůbec celý její koncept, jak ho teď popisuješ, je vlastně medicínou pro léčení tvého vztahu k Čechám...

(přemýšlí) Asi cítím, že v Čechách máme sice dobré a zdravé kořeny, krásný a pevný základ, ale to zdravé duchovno se odsud dost vytratilo. S učeními se teď' roztrhl pytel a najednou tady máme k dispozici tolik různých zvláštních směrů.... Cítím, že to je reakce na potlačené duchovno, kterézde bylotolik let, a takécítím, že se to všechno vyrovnává a my se navracíme k tomu opravdovému a, troufám si říci, normálnímu duchaplnému zdravému, kvalitnímu životu na všechúrovních našíBytosti. Jsem vděčná za to, že máme  tudíž k dispozici tisícelet staré vznešené Védské vědy jako je ájurvéda. Takže možná, že tohle všechno (ukáže rukou na olejíček a etiketu na stole) je jenom projevem mojí touhy upozornit a upamatovat se toho ryzího duchovna, o kterém učení v dnešní době přichází, právě z  východu, které v našich srdcích ještě pořád reprezentuje Tibet.

Od února u nás v MAITREI vedeš pravidelné hodiny jógy zvané jógový rituál. Proč právě rituál?

Podle mě je to právě rituál, pomocí kterého se můžeme naladit na svou krásnou vlnu a energii, čili na ten tón, jak říká Prashanti, kterým chceme žít náš život. (o sladění naší vlastní písně s písní Vesmíru jste si mohli přečíst v prosincovém čísle našeho magazínu, pozn.red.) Tohle je tedy pro mě rituál.  Něco co děláme pravidelně a dlouhodobě.  A tudíž se tím stáváme.....A pak je jedno, jestli se mu oddáme ve formě meditace, cvičení ásán, tanci, zpěvu nebo výroby medicíny. Prostě tomu, co je nám blízké . V seminářích jógového rituálu se tak snažím lidem pomoci najít jejich vlastní způsob, jak se na svou vlnu naladit. Zároveň k tomu používáme byliny na provonění místnosti, abychom plně vnímali přítomnost jejich léčivých esencí a Bohyni v každé z nich. Věnujeme také  čas zpěvu posvátných védských manter, a to právě Bohyni. Uctíváme tak život v celé jeho plnosti.....

A co se týká jógy samotné, ráda si hraji s okamžikem a nechám se vést tím, co zrovna potřebuje daná skupina, která se sejde. Zajímám se o různé styly jógy a poslední dobou mě zaujala dynamická jóga, která klade důraz na zapojení celého těla a intimitu dechu a těla na těch jemnohmotných sférách. Při jógovém rituálu tedy zbystřujeme svou pozornost, protože vnímáme nejenom svůj dech, ale také co se děje v našem těle. Celkově to je velmi jemné a pomalé  otevírání sfér naší bytosti....Nikde nic nenatahujeme velkými svaly našeho těla, ale naopak se protahujeme zevnitř za pomoci těch úplně nejjemnějších a nejhlubších svalů. Pročistíme  se společným zpěvem manter a závěrečných patnáct minut věnujeme opravdu hlubokému odpočinku, jogínskému spánku a relaxaci.

Co tobě osobně toto cvičení dalo?

(přemýšlí) Cítím sama na sobě, že se touto praxí učím fungovat v životě daleko jemněji. Ne ve smyslu citlivá - přecitlivělá, ale ve smyslu vnímavější-jemnější a zároveň pevná a posílená. Metodu dynamické jógy vyvinuli Godfrey a Olivia Devereux a jde vlastně o to nacvičovat tyto jemné pohyby a stavy vnitřního protažení a posílení  dostatečně dlouho na to, aby se naše tělo a nejen to rozvinulo do své celistvosti a rovnováhy..... Cviky jsou ze začátku snadné a stále se opakují, vyžaduje to hodně trpělivosti ....... (směje se) Odměnou ale je, že se nám všechna trpělivost a vytrvalost po čase mnohonásobně vrátí do našeho každodenního života.

To mluvíš z vlastní zkušenosti...

Ano! Vnímám na sobě daleko víc trpělivosti, jemnosti a zklidnění. Protože celá cesta k tomu byl a stále je proces. Život rovná se Pohyb, rovná se Bohyně. Jako když se rozvíjí květ... (otočí dlaní jemně kolem osy a při tom rozevře prsty jako okvětní plátky)

NÁŠ TIP

Jestli Vás zaujalo, čemu se Kamila věnuje, podívejte se na její www stránky. Tady také naleznete další tipy na použití himalájských bylinek a produktů z nich vyrobených.

Autor článku: Rina Komorádová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021