Smyslnost se skrývá i v jídle

19. prosince 2018

Ma Diva Lavanya spojila to nejlepší ze základních směrů východní filozofie, jimiž jsou ženské Tao a tantrické učení. Přidala své odborné znalosti z oboru ženská sestra/porodní asistentka a vytvořila tak unikátní program pro ženy v oblasti ženského zdraví, komunikace a práce s tělem, rozšiřování intuitivních schopností, ženské sexuality a duchovního rozvoje. Sama říká, že předává jen to, co sama ve svém životě běžně využívá.

Lavanyo, co ti dělá  radost?

Baví mě pobývat mezi ženami. S tím souvisí akce, semináře a ženské kruhy. Myslím si, že setkávání žen není nikdy dost. Je to jiné setkávání než na pracovišti, v metru či v rodině. Můžou spočinout a uvolnit se. Načerpat síly a inspiraci.

 Co tě přivedlo mezi ženy?

To já vůbec nevím. V 18 letech jsem se rozhodla být porodní asistentkou. Jako malá jsem chtěla být doktorka, vůbec mě ale nezajímalo, čeho budu doktorka. Posledních 15 let jsem si říkala, že jsem se dokulila úplně jinam. Teď už mi to dochází.

 Potřebuji léčit samu sebe a pomáhat léčit zranění i ostatním ženám. Ale laskavě! Aby byl život báječný pro každou z nás.

Jaká setkání se ženami pořádáš? Jde o ženské kruhy, které jsou v poslední době tolik populární?

Nedělám jen ženské kruhy, ale i ženské semináře a soustředím se nejvíc na ženskou tantru. Je to cesta meditací, práce s tělem a práce s potěšením. Protože potěšení máme pořád málo. (Smích)

Máme. To je velké téma, dovolit si plně prožívat sexualitu. Pořád se toho bojíme.

Když se bavíme o sexualitě, napadá tě, že můžeš být sexuální i se svým jídlem, vůněmi nebo  v přírodě?

Mám zkušenost ze semináře, kde jedna dáma tvrdila, že dosahuje orgasmu s Mléčnou dráhou. Přiznám se, že jsme tam všichni trochu zpozorněli. Ale chápu, že k podobným zážitkům lze dojít, když se dokážeš dobře naladit na sebe. Běžně si jídlo a sexualitu taky nespojuji. Tedy pokud se nejedná o bramboračku v Mincovně. To je zcela jiný případ. 

Ano. Všichni jsme v prožívání stále hodně na začátku. 

Když se řekne Tantra, lidé se často zarazí. Nechci říkat, že to vzbuzuje podezření, ale vnímám hodně rozporuplných reakcí. Jak to vidíš ty?

Potěšení máme stále málo.

Jsem ráda, že o tom mluvíš. Já jsem dlouho zvažovala, jestli vůbec budu mít v názvu seminářů slovo Tantra. Nakonec jsem se rozhodla, že ano. Je nejvyšší čas, aby nejen ženy, ale i muži věděli,  že jde o něco jiného než jen o pouhé erotické vzrušení. Sexualita není jen vzrušení pohlavních orgánů.

Sexu a smrti se bojíme.

Bohužel Tantra v západním světě i u nás se k tomu hodně přiklonila a její vnímání není zcela příznivé. Ale proč? Spousta lidí pod slovem Tantra schovává sexuální masáže. Je to škoda. Proč nenazvou svojí masáž Sexuální? Ať každý ví, na co se nachystat. Na druhou stranu lidi tam chodí a schovávají se za to, že je to duchovní. Ačkoliv to,co souvisí s tělem, je stejně duchovní všechno.  Je dobré správně a jasně komunikovat s klientem. I já sama chci vědět, co se se mnou bude dít, když někam jdu.

Mám seminář na krásná a zdravá prsa. Když ženy používají moje techniky, začnou se lépe cítit a jejich prsa se vrátí do přirozeného tvaru, přestanou být povadlá. Nabízela jsem to jednomu středisku mimo Prahu a tam mi řekli, že to je nepřijatelné. Sem nám chodí maminky s dětma a vedle toho prsa a ženská sexualita? To nejde dohromady.

Všichni jsme sexuální, je to naše tvořivá energie, ale sexu a smrti se bojíme. Protože to úzce souvisí. Všichni to děláme, ale všichni říkáme, že ne. Že se to nedělá. Výchova? Náboženství?

Neodbytně mi to připomíná scénu z Pelíšků, kdy Jaroslav Dušek promlouvá ke svému synovi a říká: „Onanoval každý, a kdo říká, že ne, ten to dělá dodnes."

Každý máme jiné důvody, ale je načase otevřít dveře dokořán. Mimochodem Tantra je nauka o spojování protikladů. Muž a žena, když se vědomě  spojí, mohou být skvělým tantrickým párem. Žádné dobře a špatně. Jde o to, přijímat stav bytí, užívat si ho. Třeba slovo smyslnost má spousta žen spojeno s kurtizánami. Ale pojďme být smyslné!

To je zajímavé, já slovo smyslnost vůbec nemám spojené takhle negativně. Smyslnost je pro mě velice vyživující.

Ano, a to je super!

Když se snažíš tuhle energii tutlat, tak to stejně nevědomky emanuje a člověk se ocitá v divných situacích, ačkoliv má dojem, že pro to nic sám neudělal. Kam tuhle energii směřovat?

Potěšení máme stále málo.

Sobě, směrem dovnitř. Pokud dáváme smyslnost samy sobě, užíváme si jí. Vybublává z nás. Ale není to tak, že by to bouchlo jako v případě, že ji tutláš. Můžu tady s tebou sedět a přitom si samu sebe obrovsky užívám. Užívám si tebe, komunikaci, za chvilku si budu užívat čaj. (Smích)

Když se užíváme, uvolňujeme se a zklidňujeme. To je alfa a omega, zpomalit se. V životě hodně spěcháme a nevšímáme si, že nás potřebují děti a partner. Vůbec si nevšímáme, že potřebujeme samy sebe.

Co je tedy pro tebe smyslnost?

Je to něco jako dávat si sama sebe, otevřít všechny brány a vnímat vše, co je mi příjemné. Když je tam něco nepříjemného, tak si to prožít. To nás otevírá životu. V neposlední řadě nás to otevírá sexuálnímu životu ať už v páru, nebo se sebou samým.

Slovo smyslnost pokračuje dál. Já si dopřávám potěšení.

Jsme naučené dávat. Hlavně my, mámy. Je dobré naučit děti, že také potřebujeme. Holky, proboha, hlavně to nedělejte jako já! 

Když jsem si konečně začala kupovat věci také jen sama pro sebe, synovi bylo 18, zeptal se mě, co to dělám, kde mám i pro něj. Je třeba ukázat, že také potřebujeme cosi jen pro sebe. Ať je to čas či drobnost, co nám udělá radost. Potěšení je naučit se věci přijímat. O to víc pak můžeme dávat.

Pořád se bavíme o ženské sexualitě?

Samozřejmě, zatím jsme z ní ani na chvilku nevystoupily. Sex jako takový je až třešinka na dortu. 

Sexu a smrti se bojíme.

Když jsi tady zmínila, že ženy často vidí smyslnost jako něco, co patří ke kurtizáně, jak vnímáš termíny jako věrná a nevěrná?

Pojďme si to svléknout. (Smích) Jde o to, být věrná především sama sobě. V nějaké části svého života, můžu mít víc otevřené vztahy, v jiné si to zase můžu zavřít. Můžu v tom plout, jak chci. Když se pro monogamii rozhodnu, je to fajn, ale často je za tím rozhodnutím strach. Strach ze ztráty partnera. Možná je dobré, otevřít strachy na obou stranách a mluvit o tom. Partneři se spolu noří hodně hluboko.

A to může vyděsit, viď? 

To teda! 

Akce lektorky v Maitrei:
https://seminare.maitrea.cz/lavanya

Osobní web lektorky:
www.alchymiesrdce.cz/lavanya/

 

Autor článku: Barbora Jirsová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku