Šťastně se seznámit, dlouho se milovat

11. března 2015

Kateřina a Jan Komedovi jsou spolu osmnáctým rokem, mají tři děti a podnikání, kde tráví většinu svého času. A současně už pár let kráčí po cestě vědomého partnerství a milování a své zkušenosti předávají ve Škole Umění milování, kterou založili. Vlastním příkladem nám tak ukazují, že „to je možné“ - ale co vlastně? A hlavně JAK?

Katko, Honzo, založili jste Školu Umění milování. Jak byste ji představili?

Honza (H): Řekl bych, že společným jmenovatelem všech našich seminářů je nabídnout lidem dovednosti, jak prožívat společnou intimitu, společnou blízkost. Při tom ale nejde jenom o fyzickou rovinu - být si s někým intimně blízko nemusí znamenat hned sexuálně. Daleko víc jde o to, jak ve vztahu fungovat a komunikovat spolu, jak se vypořádávat s energiemi, které jsou uvnitř nás a které se prostřednictvím našeho partnerského vztahu objevují. Jak řešit konflikty nebo téma osobního prostoru. Jak to udělat, když se pohádáme, abychom mezi sebou nestavěli zeď, byť k tomu používáme jednání, o kterém se domníváme, že je správné, ale naopak tuto energii přeměnili v láskyplnou vášeň.

Třeba v nejvyhrocenějším okamžiku konfliktu z něj úmyslně odejít a „dát si čas, abychom se pod emocionálním tlakem neunáhlili“ a druhého slovně nezranili? Tuhle techniku znám dobře, ale je pravda, že v konečném důsledku moc nepomohla.

H: Ano, to je technika „útěku“. Pokud se s ní ale nepracuje dál, může partnery od sebe začít vzdalovat a zeď, která mezi nimi začne vznikat, bude růst a sílit, až oba dva dojdou do bodu, kdy už nebudou mít sílu ani vůli ji zbořit. V tu chvíli se jejich vztah rozpadne a oni do dalšího vstoupí s rozhodnutím že „příště to udělají jinak“.

Katka (K): Jenže jak, když jinou techniku neznají? Když nemají jinou dovednost, kterou by v podobném okamžiku konfliktu mohli použít?! Právě to se snažíme na svých kurzech lidem předat: praktické dovednosti (zdůrazní), kterými mohou svůj vztah neustále posouvat dál a dostávat se k sobě navzájem blíž. Je nádherné a dojemné a současně velmi silné, když k vám na  seminář přijde pár po patnácti letech soužití a který je v předrozvodovém stavu, vy jim předáte pár základních technik...

H: … zadáte „domácí úkoly“ (s úsměvem)

K: ... a po několika seminářích je vidíte rozzářené, jak se slzami v očích vyprávějí, že prožívají druhé líbánky! To jsou pro mě nezapomenutelné chvíle. Nebo pár, kterému se čerstvě narodilo miminko, což je velmi výrazný zásah do jejich partnerského vztahu. Partnerka třeba prožívá po porodu bolestivě milování nebo už necítí touho tak jako dříve. Ale i to jde poměrně rychle „přeléčit“. Jde o jednoduché a účinné techniky, nic složitého. (usmívá se) Myslíme si, že by měly patřit k základnímu vzdělávání dospělého nebo i dospívajícího člověka.

Tyto techniky by měly patřit k základnímu vzdělávání dospělého nebo i dospívajícího člověka.

S jakými technikami tedy pracujete. Podělíte se s námi alespoň o některé?

H: Jednou z nich je rozhodně práce s dechem. Cílené vedení dechu je velmi mocnou technikou, stejně jako vědomý dotek. Nabízíme lidem tipy na jednoduché masážní techniky a  doteky, které tělu přinášejí potěšení a také hlubokou relaxaci. Často masírujeme nebo se dotýkáme pouze takhle velké části svalu (přirovnává k nehtu na svém ukazováku), ale nemáme ani tušení, že onen sval pokračuje ještě dál a hlouběji v těle. (ukáže na celý prst) A že dotýkání se ho přináší velmi silné a většinou do té doby nepoznané prožitky, jedno, jestli jsme muž nebo žena.

Vědomý dotek, masáže hluboce uložených svalů v intimních partiích těla, práce s dechem... to jsme u tantry, ne?

H: Ano, na svých seminářích čerpáme z tanry, ale také z Quodoushky (učení „šamanské“ nagualské tradice. Pro bližší seznámení doporučuji knihu Sexuální praktiky Quodoushka, pozn.red.) Další techniky jsou ty, které pracují s naší životní energií projevenou v podobě emocí. Tohle je další velké téma: naučit se ji projevit, ať má jakoukoliv podobu, nic v sobě nepotlačovat, ale, když to řeknu z pohledu muže, ustát vlny, které se na něj od ženy v tom okamžiku valí.

Naučit se svou životní energii projevit, ať má jakoukoliv podobu, nic v sobě nepotlačovat.

Hravá a zároveň důležitá technika je jin-jang hra, ve které nejde o kompromisy, ale o vzájemné obohacování se díky různosti obou partnerů. Tedy konkrétně: Žena chce jít do divadla, muž se chce dívat na fotbal. Cesta kompromisu by byla, že půjdou do kina, což si ve výsledku neužije ani jeden. Jin-jang hra partnery naopak povzbuzuje k tomu, aby se vzájemně obohacovali: Jednou půjdou spolu do divadla, podruhé se spolu podívají doma na fotbal. Jednou se budou milovat jemně a něžně, příště divoce a vášnivě. Síla této „hry“ spočívá v tom, že jeden partner dává a druhý přijímá – a pak si role otočí.

(odmlčí se) Techniky samy o sobě jsou celkem jednoduché, ale zatímco někdo si je může užívat s hravostí, pro jiného představují velkou výzvu. Protože díky nim najednou velmi jasně uvidí své stíny. Také proto se poměrně hodně věnujeme technikám vztahujícím se ke zvládání konfliktu, ať už s někým jiným nebo sami se sebou: Řada z nás v sobě uchovává spoustu potlačené energie, kterou z nejrůznějších důvodů nevyjadřujeme. O tomhle tématu by se ale dalo mluvit dlouho, proto ho máme jako samostatné téma jedné z „dovedností šťastného vztahu“. Podstata těchto technik je naučit se vyjadřovat „vhodnou formou“ to, co bychom dřív v sobě potlačovali - a možná jsme ani nevěděli, že to potlačujeme.

Všemi technikami, které na seminářích používáme, jsme sami s Káťou prošli. Doslova znovunastartovaly náš vztah! A jako dovednosti se je snažíme předávat dál nejenom proto, že nám dávají smysl a jsou jednoduché a hravé, ale hlavně proto, že nám pomohly v našich vlastních procesech.

K: Jsme spolu … letos to bude osmnáct let? A můžu vám říct, kdybychom se před lety nedostali k tantře a nenastoupili tuto cestu vědomého přístupu k partnerství a k milování, kdo ví, jestli bychom ještě byli spolu. Nebylo to vždycky lehké, to netvrdím. Když si vzpomenu, čemu všemu jsem čelila, než jsem se tím vším prokousala... Celou dobu mě ale drželo jediné: na vlastní oči jsem viděla, co všechno mi to dává! Kolik krásného a do té doby nepoznaného jsem začala se svým mužem prožívat! Víte, jak moc se mi změnil můj intimní život? (potutelně se usměje)

Celou dobu mě ale drželo jediné: na vlastní oči jsem viděla, co všechno mi to dává!

V první chvíli, kdy přišlo první nádherné tantrické milování s Honzou, mi vlastně přišlo líto, že jsem to poprvé prožila „až tak pozdě“. (směje se) Do té doby jsem o podobných nádherných prožitcích během milování jenom četla v knihách o tantře a myslela si: „Jo, to jsou krásné pohádky... možná tak pro někoho, pro nějaké jogíny, ale ne pro mě...“ Jenže vtip je v tom, že to je opravdu tak jednoduché, že to může prožívat skutečně každý!

Nevyřčeným principem vaší Školy Umění milování vlastně je, že milování je potřeba se naučit.

K: Lidé se na nás občas zlobí, když to, co učíme, nazýváme „dovednost“. I já jsem se na začátku zlobila. Ale ona to skutečně je (zdůrazní) dovednost: Když chcete hrát perfektně golf nebo tenis, tak také na hřišti strávíte obrovské množství času. Když chcete být skvělým milencem nebo milenkou, umět druhému dát pocit hluboké blízkosti a plné spojení tady (ukáže do míst, kde je srdce), tak je to také dovednost. Ne vždy to jde jednoduše. Ale jde to!

Když chcete být skvělým milencem a umět druhému dát pocit hluboké blízkosti, je to také dovednost.

H: Když jsme se začali zajímat o cestu vědomé sexuality a chodili jsme na nejrůznější kurzy, viděli jsme, že kurzy tohoto tématu často vedou učitelé jednotlivci – sám muž nebo sama žena, ale ne jako pár, který to, co učí, také prožívá. Nebo partnerské kurzy vedou lidé, kteří s nikým v žádném vztahu nejsou. A pak učí nějakou teorii, kterou sami nežijí. Jednoho zahraničního lektora jsem se kdysi zeptal na otázku týkající se monogamního vztahu, ale protože on žije v polyamorii (více intimních vztahů přiznaných současně, pozn.red.), odpověděl mi řešením, které je možné udělat v polyamorii, ale ne v monogamním vztahu. Tehdy jsme začali mít pocit, že nám v takových seminářích něco schází...

Za nedlouho začnete další pětidílný cyklus večerních kurzů Štěstí ve vztahu – 16 dovedností. Je možné přijít na každý večer zvlášť?

K: Po předchozích zkušenostech je možné začít pouze prvním nebo druhým večerem, od třetího se skupina uzavře. Každý večer se budeme věnovat jednomu tématu a několika dovednostem. Mezi jednotlivými večery obdrží účastníci „domácí úkoly“, kterým se věnují následujících čtrnáct dní a které na dalším večeru společně rozebereme... a pak budeme pokračovat dalším tématem, dalšími dovednostmi. Jen konkrétní akcí můžeme něco ve svém životě zlepšit. Vyslechnutím teorie či jen absolvováním workshopu se nám život nezlepší.

Večerní tříhodinové kurzy jsme udělali pro ty, kdo z nejrůznějších důvodů nemohou přijet na kurzy víkendové. Ty se také věnují jednotlivým tématům, ale intenzivněji a více do hloubky.

Náš tip:
Nelze žít ve funkčním partnerském vztahu, dokud neznáme sami sebe. A současně je to partnerský vztah, díky kterému se poznáváme nejintenzivněji... Co s tím? Nefilosofovat – ale žít to!

Seznamkou to začíná, v podání Katky a Honzy „tak trochu jinak“ - a pak plnou parou vpřed do šťastného vztahu: pětidílný cyklus „Šestnácti dovedností šťastného vztahu“. A dál? Tip na další akce najdete na stránkách Umění milování.cz.

Autor článku: Rina Komorádová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021