Tady na Zemi si hraju svýho avatara...

27. dubna 2016

„Zkoušel jsem si třeba dát deset dní půst, nebo jít na čtyři dny do tmy a podobný věci, které jsou skvělé. Mají společné to, že člověka dostane do bodu nula, kde je najednou bez myšlenek a začne si uvědomovat, že život si tvoří sám a je na něm, jestli se věnuje tomu negativnímu nebo pozitivnímu. Začal jsem si tvořit život do pozitivna, protože je to v pohodě. Základem člověka je se dobře najíst, dobře se napít a občas se pomilovat", vypráví se smíchem rapper Neny. Pro magazín Maitrea jsem ho zpovídala spolu s bubeníkem Lukášem Vincourem.

Mě hodně potěšil váš song AVATAR.  Jak vás zrovna tohle téma napadlo? Jak přišla ta potřeba k vyjádření?

Neny: To si pamatuju naprosto přesně. Měl jsem už téměř hotové album a chtěl jsem album dokončit něčím zklidňujícím, jako poděkování. V den, kdy jsem si našel klidnější beat pro píseň a přemýšlel jsem o tématu, tak mi přišlo parte, že můj kamarád skočil pod vlak, protože měl problémy a topil se v nich. Pocítil jsem, že chci napsat song, který člověka obejme, když mu není úplně nejlíp.
Často posluchači, a většinou jsou to děcka, když nejsou obklopeni kamarády a mají horší vztahy v rodině, jsou kolikrát odkázáni na interpreta, kterého poslouchají. Častokrát je interpret ten poslední člověk, na kterého se s nadějí obracejí.

VIDEOKLIP

My hodně komunikujeme s dětmi, s mladými, ale už je toho tolik, že se nedá odepisovat všem, to by člověk jenom seděl a řešil s nimi jejich problémy. Proto jsem to chtěl udělat víc komplexněji. Poslechnou a mají to.

A že zrovna napadla avatar?

Neny: To šlo tak speciálně… Já se při psaní dostanu do takového stavu…až do transu, ve kterém píšu texty. Tento text jsem měl napsaný asi za čtyři minuty. Během toho psaní mi proběhlo hlavou, že si tady hraju svýho avatara. Jako kdyby se člověk odpojil od těla, tady je to figurka, se kterou si skáče, jak potřebuje, a to vědomí že je úplně někde jinde. Takže bylo jasné, že avatar se bude jmenovat i song. (smích) Slovenskou část textu napsal a zpívá Suvereno - pozn.red.

Záběr z klipu Avatar. Zdroj: YouTube

A už máte ohlasy?

Neny: Úplně super ohlasy!

Lukáš: Na óčku nás hrají, na Mixéru, na Seznamu. Do rádií se to teprve dostává, takže uvidíme.

Neny: Má to trošku pomalejší rozjezd, protože jsme teprve teď zakládali nový youtube kanál Neny / MUSIC. Hodně se k nám naštěstí staví média kladně, takže věříme, že se to k těm správným lidem dostane.

Myslela jsem i ohlasy od lidí, že jim to něco dalo, že si něco uvědomili.

Neny: Spousta! Desítky děkovných zpráv, že tohle zrovna potřebovali slyšet. I hodně psali, že se jim uvolňují nějaké bloky, slzy tečou… Hodně lidí si u toho poplakalo.

Aby strom dosáhl svou korunou do nebes, tak jeho kořeny musejí sahat až do pekel.

Mě třeba překvapuje, pozitivně, že na svůj věk dokážete dát do jedné písně, o čem to vše je…

Neny: Nezáleží úplně tak na věku. Já jsem si za ten svůj život odžil tolik sraček, jak normální člověk za třicet životů, takže jsem si šáhl na dno. Četl jsem teď skvělou větu: „Aby strom dosáhl svou korunou do nebes, tak jeho kořeny musejí sahat až do pekel.“ Tím, že člověk zažije nějaké „sračky“, horší události, dá mu to hloubku a má zažitou tu moudrost.

A co se vlastně přihodilo, že tě to hodilo dolů.

Neny: Jednak to bylo paradoxně i moje okolí, do toho mi zemřel otec, nešťastná láska, stresy, tak jsem začal dělat kraviny – lítal jsem po diskotékách, žil jsem v dluzích, skoro mě to smetlo, chtěl jsem tu misi tady i ukončit, ale zrovna žádný vlak nejel. (smích) Tak jsem začal rapovat. Měl jsem i období, kdy jsem musel odejít jinam, jinak bych se z těch dluhů nevyhrabal. Jako fotbalista jsem byl zvyklý žít si na vysoké noze a najednou příjmy vyschly. Odjel jsem do Anglie. Začátky byly drsné, ale pak nás zachránili jedni Poláci. Dostal jsem práci. Byl jsem šťastný, že můžu chodit do práce. Bral jsem desítky-dvanáctky směny rok v kuse, abych vydělal peníze a zalepil jsem dluhy. Natočil jsem klip, ten se chytl, dostal se do televize a pak už začala hudební kariéra vzkvétat.

A co ti vlastně pomohlo dostat se z těch událostí ven? Co bylo to nejsilnější.

Neny: Asi hudba. A touha přežít.  Chtěl jsem se k něčemu upnout. Někdy to bylo možná až fanaticky k tý hudbě, protože jsem maximalista a jedu až do padnutí. Přitom jsem pracoval na sobě. Teď jsem dodělal album, takové ohlédnutí za životem, kde jsem popsal příběhy, které jsem si skutečně prožil. Byl to takový očistec. Kolikrát jsem i slzičku pustil. (smích)

Lukáš a Neny

To jsou ty naše povolené drogy, které bychom měly používat. (smích)

Neny: No jasně! (smích)

Jak vás nabíjejí fanoušci?

Lukáš: My teď teprve začínáme společně hrát koncerty. Neny koncertoval před dvěma lety a teď je to pro nás úplně nová věc. Děláme spolu ještě přednášky pro děti na základních a středních školách.

O čem jsou?

Lukáš: Jsou motivační, o našich příbězích. Jmenuje se to „Najdi si svou cestu“. Z toho máme úžasnou zpětnou vazbu, kdy nám píšou děcka, když mají problém, a snaží se to s námi řešit.

Neny: Je zajímavé, že se nás učitelé dívají trochu přes prsty, že jsme potetování, žvýkáme, občas se striktněji vyjadřujeme, ale nakonec to překousnou s ohledem na reakce dětí. My jsme jim věkově blíž, skoro vrstevníci pro středoškoláky, takže nás berou jinak než učitele, kteří jim něco přikazujou. My je nejdeme něco učit, nebo jim něco přikazovat. My jdeme říct vlastní zkušenost a oni si z toho můžou vzít, co chtějí. Pro děcka je to dobré v tom, že vidí, že něco jde, když si za tím svým snem jdou. Na přednášce se málokdo svěří, ale online pak řešíme takové problémy, až to občas mrazí.

Když vidíš, že ta tvoje pomoc zlepšila člověku život, tak to je pro tebe nejvíc. Nabije tě to a máš chuť dál pokračovat.

A jak to zvládáte při tom velkém počtu? Nevysává vás to?

Lukáš: Jak kdy. Hned po přednášce se děcka hned přisají. Snažíme se to ukočírovat. Jdeme s nimi pak třeba ještě do čajovny a pět hodin tam vydržíme. (smích) Ale nabíjí mě ta snaha pomoct.

Neny: Když vidíš, že ta tvoje pomoc zlepšila člověku život, tak to je pro tebe nejvíc. Nabije tě to a máš chuť dál pokračovat.

Lukáš se zajímá o zdravou stravu a máte šanci ho potkat i v restauraci Maitrea ;-)

Paradoxně to dělá člověk víc pro sebe…

Neny: Jo, jasně. Všechno. Člověk dělá všechno pro sebe. A kdo říká, že nedělá, tak je magor. Vysává se. Každý. I když jsou dva spolu, kteří se milují. Když budeme spolu, tak já budu s tebou kvůli sobě, protože tě miluju, ne protože mě miluješ ty. (smích)

A přemýšlel jsi rapovat i v angličtině?

Neny: To ne. Rap je hlavně o textu. Pokud člověk nemá tu řeč absolutně zažitou, tak to působí strašně ploše. V češtině se hodně babrám, od malička mě baví dělat slovní přesmyčky. Ale doteď ji nemám zmáknutou. Pořád nacházím nová slova. Teď třeba jsem našel slovo bakšiš. Moc se mi to líbí. V nejbližším songu to použiju. (smích)

Je fakt, že nedávno jsem četla synovi Dášeňku od Karla Čapka a byla jsem nadšená z té úžasné práce se slovy. Člověku to chybí.

Neny: Je fakt, že jde i o kontext. Když by byla celá píseň s těmito slovy, lidi by dnes moc nechápali, ale když vypíchnu jen něco, lidi si to spíš zapamatují a slovo má šanci se obnovit. Lidi kolikrát deformují slova, dávají jinou nálepku, než jakou to má hodnotu. Třeba když někdo řekne: „Ty jsi ubožák.“ Jsi u boha. Tak co to je za nadávku? (smích) 

VIDEOKLIP

Kontakt:
http://nenymusic.com/
https://www.facebook.com/Nenymusic/

Autor článku: Bára Pečová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021