Tibetská masáž jako recept na zdravý a spokojený život

19. června 2013

Asi častěji se setkáme se spojením tibetská buddhistická meditace nežli tibetská masáž. O tom, že si buddhismus a lékařství nejsou vzdálené, mě přesvědčil Jiří Klozar sympatický fyzioterapeut působící v Maitrei. Jiří nejen medituje, ale také se věnuje velmi tradiční tibetské masáži, která má řadu pozitivních účinků na naše tělo.

V Maitrei nabízíte velmi tradiční tibetskou techniku, masáž kunye. O co jde?

Je to normální masáž, není exotická. Je to velmi přístupná metoda a současně má přesah, pracuje na hlubokých úrovních. Pracuje se třemi šťávami, jejichž stav určuje naše psychické i fyzické zdraví. Tibeťané mají přirovnání, že stejně tak, jako když letí orel a ty nevidíš jeho stín, tak to neznamená, že ten stín neexistuje. Stín spatříme, až když orel dosedne na zem. Stejně tak, když v těle nerovnováha existuje, tak se nemusí ještě projevit na fyzické úrovni jako nemoc či symptom. Kunye masáž je zaměřená na to, aby se rovnováha těchto tří šťáv vyrovnala.

Jakou roli mají v masážích kunye oleje?

Masér olej vybere podle konstitučního typu klienta. Musí se vybrat správný druh oleje. Když budete typ žluč, který má horkou podstatu, tak budu pracovat s olejem, který má ochlazující účinek např. olivový olej. Sezamový olej ohřívá. Přidáním bylinek se ještě může podpořit efekt oleje.

Když budete typ žluč, který má horkou podstatu, tak budu pracovat s olejem, který má ochlazující účinek.

Zmínil jste konstituční typ. Ten je zapotřebí nejprve diagnostikovat. Jak?

Před každou masáží uděláme krátký dotazník. Pomocí cca 20 otázek zjišťuji konkrétní konstituci klienta. Tibetská medicína vychází z filosofie pěti elementů; tyto elementy se na fyziologické úrovni v těle nachází ve třech tzv. šťávách. Tyto tři šťávy se nazývají vítr, žluč a hlen. Názvy těchto šťáv nejsou ekvivalentem pro hlen a žluč v rámci pojmů západní medicíny. Podle výsledků dotazníku se masáž kunye individuálně přizpůsobí tak, aby harmonizovala případnou nerovnováhu.

Před masáží také děláme jednoduché krátké dechové cvičení. Nadechneme se nosem a pusou a ve třech výdeších silně vydechneme. Toto cvičení slouží k relaxaci, protože masáž pracuje s energetickým systémem v těle.

Při masáži kunye se používají různé přírodní předměty - kameny, mušle nebo větvičky. Jak to konkrétně vypadá v praxi?

Například kameny se používají na nahřívání a ochlazování. Pokud tedy například potřebuji ohřát oblast břicha, tak nahřeji kameny a přiložím je na potřebná místa. Kulaté oblázky z pláže ve Španělsku přikládám na oči, jsou propojené s játry. Někdy je ochladím ve studené vodě, někdy je nechám jen tak.

Kameny se tedy přikládají. A když chcete přímo masírovat?

K samotné masáži se používají spíše mušle, kterými se poklepává nebo se používají na hluboké svaly kolem páteře. Tyto svaly mají dlouhý průběh a jsou mohutné. Na jejich protažení jsou mušle vhodnější nežli ruce. Poklepávání je také součástí masáže. Nepoužívá se ani žádný klacek nebo březové větvičky, ale speciální tyčka s váčkem koření na konci. Nebo jsem viděl i dřevěnou paličku. Tím se poklepává na konkrétní body v těle, meridiány nebo akupresurní body.

Setkal jste se s tím, že by klienti zažívali po masáži nepříjemné pocity z toho, že se v nich něco uvolnilo, na psychické či fyzické rovině?

Hodně čtu lidi a sleduji jejich reakce, co se děje fyzicky i pocitově. Například při práci s klouby je třeba přistupovat jemně. Každý má jinou pohyblivost. Nedělám to paušálně. Nebojím se, že by lidé prožívali nějaké drama. Kamarádce se masáží zad spustila bolest břicha, ale uvědomila si, že má nějaký problém, začala cvičit a bolest se jí upravila. Je to relativní.

Tradiční tibetská medicína také pracuje s ochrannými prvky při masáži. Dbá se na to, aby životní energie, která cirkuluje v těle, neunikala z těla ven. Po absolvování kurzu jsme dostali tři ochranné obrázky v červené barvě, dva s vyobrazením štíra a jeden s ochrannou mantrou. Když jsem je přinesl na kliniku, tak to bylo vtipné. Lidi se divili: „Co to tady máte?“ Říkal jsem, to je vstupní brána. Když projdete, tak ty nejhorší věci necháte venku.

To je vstupní brána. Když projdete, tak ty nejhorší věci necháte venku.

Jakým způsobem pracují tibetští lékaři s myslí?

Snažím se pracovat s vlastní myslí. Medituju tak, abych byl užitečný druhým, abych změnil způsob uvažování, tak abych byl sám v pohodě, abych měl nadbytek a mohl dělat něco dobrého, abych byl sám šťastný člověk. Když přijdete ke svému lékaři, který vás od dveří zpraží pohledem, tak jaký tam asi bude terapeutický efekt: Předepíše léky a „na shledanou“. Jaký je stav vaší mysli, ovlivňuje to, co je venku. Proto já medituju. 

Jak se tibetská medicína podobá  čínské nebo indické medicíně?

Masáž kunye je čistě tibetská technika vycházející z tradiční tibetské medicíny. Já mám kontakt s odkazem tibetských lékařů, kteří předávají odkaz tibetského lékaře Jutok Nyintiga. Tento odkaz je předáván právě dr. Nidou Chenagtsangem (který na podzim přijede do České republiky, pozn.red. – viz níže v Našem tipu).

Ajurvéda pochází z Indie a je to indický systém léčení. Osobně se řídím pravidlem držet jednoho odkazu, jedné školy a tu rozvíjet do hloubky. Na kurz kunye s námi například chodil kluk, který se vyznal v čínské medicíně. Během kurzu se několikrát stalo, že řekl: „Přesně tohle se učíme v čínské medicíně, ale je to úplně naopak.“  Například u másla Tibet učí ochlazující efekt zatímco Čína ohřívací. Lektorka k tomu řekla, že to jsou rozdílné systémy, můžete používat ten i ten, ale nikdy je nemíchejte. Když používáte jeden koncept, tak to funguje.

Tibetská medicína víc používá práci se sny a s mantrami. Dá se říct, že má i hlubší terapeutický účinek?

Teď jste vlastně řekla, o čem bude kurz s dr. Nidou Chenagtsangem. Připravujeme dva kurzy, jeden bude o psychologii v tradiční tibetské medicíně a analýze snů. Sny mohou vypovídat o zdravotní stránce i o tom, jak si člověk v životě vede.

Sny mohou hodně vypovědět o zdravotní stránce člověka i  o tom, jak si v životě vede.

Druhým připravovaným kurzem je kurz léčení mantrami, na kterém dr. Nida předá odkaz na sto léčivých manter. To jsou mantry třeba na zdárný průběh operace, aby se člověk dobře hojil, při různých nemocech, symptomech. Naučíme se mantry, vibrace zvuku, které pomáhají. Mantry jsou součástí buddhistické tradice a vlastně všichni doktoři byli praktikující buddhisti.

Co byste rád do budoucna?

Naším cílem je vytvořit platformu, nabízet lidem vzdělávání v tibetské medicíně, v terapiích i v základech. Předávat praktické informace o dietách pro laiky, překládat knížky. Za tím účelem jsme založili Akademii tradiční tibetské medicíny, snažíme se zvát lékaře do Čech. Chtěli bychom umožnit zájemcům studium tradiční tibetské medicíny. Dnes je spoustu míst, kde se mluví o tibetské medicíně a často to nemá s tibetskou medicínou nic společného, je to jen marketingový tah.

Náš tip:

Rádi byste se o tibetské medicíně dozvěděli více? Sledujte náš Kalendář akcí, kde brzy najdete podrobnosti o říjnovém Večeru tradiční tibetské medicíny. Během své vůbec první návštěvy České republiky jej zahájí sám dr, Nida Chenagtsang.Nebo se podívejte přímo na stránky Akademie tradiční tibetské medicíny, kde také najdete termíny kurzů, které Jiří Klozar zmiňuje.

A chcete-li rovnou přijít na tibetskou masáž kunye k nám do Maitrey, můžete se objednat přímo u pana Klozara - klozarjiri@seznam.cz ci 605 936 557.

Autor článku: Eliška Kapounová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021