V rytmu tance dělohy

19. prosince 2012

S Lucií jsme se sešly jeden večer s šálkem čaje a se záměrem představit tanec Loona dance, jehož autorkou Lucie je. Z čajovny jsme toho večera odcházely mezi posledními. Přes přesycenou levou mozkovou hemisféru a hledání a nalézání klíče k seberealizaci jsme se přeci jenom dostaly až k tanci lůna a k ženskému rozkvétání. Jak to tedy s tím Loona dance je?

Jste lektorkou tance s názvem Loona dance. Co si pod tím představit?

Zkráceně řečeno to je tanec dělohy, pro který jsou charakteristické hodně jednoduché opakující se pohyby, takzvané monopohyby. Jedním z nich je například spirálovitý pohyb, který je obzvlášť pro ženy důležitý. Během celého tance se koncentrujeme na dělohu a na nic jiného, zajímá nás pouze tady a teď a naše děloha a možnost se s ní spojit, protože k tomu máme prostor. A také to je taková hříčka (usmívá se), protože název Loona dance odkazuje zároveň na lunu (ukazuje jednou rukou směrem nahoru) i na naše lůno (položí si druhou ruku na podbřišek).

Proč jsou monopohyby tak důležité?

Díky nim se zapojuje pravá mozková hemisféra. Většinu času v našem každodenním životě aktivujeme pouze levou hemisféru, systematizujeme, analyzujeme, třídíme a hodnotíme. Současná doba tomu všemu velmi nahrává. I ženy jsou hodně levohemisférové. (usmívá se)

Pro život je ale důležitá rovnováha, a proto je potřeba rozvíjet a podporovat pravou hemisféru. A to se snažím i v konceptu tanci Loona dance. Když je aktivní pravá mozková hemisféra, jsme více spojeni se svou intuicí; a co se týká tance, nezajímá nás technika, správnost kroků, choreografie nebo jak při tanci vypadáme, ale pohyb samotný. Monopohyby tomu hodně napomáhají.

Tím, že se nesoustředíme na techniku tance nebo choreografii, necháváme svou mysl alespoň na chvíli odpočívat. Připomíná to meditaci...

Ano, Loona dance je skutečně zároveň taneční meditací! Nejenom naše mysl, ale i naše tělo se začne postupně uvolňovat, protože dělá jenom ty pohyby, které mu jsou příjemné. A když se nám podaří najít si svůj rytmus, dokážeme se v něm pohybovat třeba několik hodin.

A teď mi řekněte, Lucie, proč se vůbec se svou dělohou spojovat?

Protože děloha je ženským energetickým centrem, někdy se o ní mluví jako o generátoru energie. (usmívá se) Je centrem kreativity, moudrosti, intuice a vůbec našeho ženství. Je naším zdrojem a základem jakékoliv práce se ženstvím. Například taoismus tvrdí, že děloha je emocionální houbou, která vstřebává všechny naše nezpracované emocionální zážitky, které se týkají partnerského života, sexuality nebo traumatického porodu, ale i vztahu sama k sobě, ke svému ženství.

Při dlouhodobých blokacích emocí v této oblasti vznikají gynekologické potíže jako různé mykózy, záněty, nepravidelná menstruace, menstruační bolesti nebo problémy s otěhotněním. A pokud trvají skutečně dlouho, mohou se rozvinout v rakovinu děložního čípku nebo rakovinu dělohy. Proto se doporučuje dělohu pravidelně očišťovat, preventivně jednou týdně, při potížích i několikrát denně a potom při každém emocionálním výkyvu. Mě samotnou Loona dance naprosto zbavil mnohaletých menstruačních bolestí; právě to mi ukázalo, že to opravdu funguje, že to je něco, co má skutečně smysl.

A co ženy, které mají za sebou hysterektomii?

Ano, to je dobré zmínit, protože to, že žena nemá dělohu, neznamená, že nemá ani své energetické centrum. To není pravda, má ho v sobě stále! A ženy po jakékoliv operaci dělohy by toto místo v sobě měly tím spíš posilovat, vědomě se s ním spojovat, zaktivizovávat ho. Dýchat do něj, používat vizualizaci, tančit nebo třeba pracovat s hlasem. To jsou v podstatě techniky očišťování dělohy, jak jsem zmínila; existuje jich celá řada, ale mně jsou nejbližší právě tanec a hlas, se kterými pracuji  v Loona dance.

Principem těchto technik ale je, aby s nimi žena pracovala pravidelně, například doma...

Z každé hodiny si žena odnáší spoustu inspirace pro práci doma a pro jakékoliv těžké období, do kterého se dostane. Neměly bychom si v sobě nic nechávat, měly bychom se naučit to pouštět. A také se naučit správně hospodařit se svou energií. Například u  mě funguje tak, že když jsem přetížená a vydávám ze sebe víc energie, než mám, moje děloha reaguje. A já už ji dnes cítím a poslouchám, že už opravdu stačí a je potřeba přestat. (usmívá se)

Co se týká energie, tak ještě jedna věc: Dnes už neplatí to, co dřív, že člověk tříští svou energii do několika směrů. Například pracuje v zaměstnání, která ho příliš nenaplňuje, a energii si dobíjí po pracovní době vyřezáváním figurek. V dnešní době je potřeba zaměřit všechnu svou energii na jednu věc, netříštit ji, takže si dodat odvahu a pokud ho vyřezávání figurek naplňuje, tak se do toho vrhnout naplno!

Jak jste se k Loona dance vůbec dostala? Nebo on přišel k vám?

Byla to jako skládanka, která se skládala postupně ... V minulosti jsem pracovala na manažerských pozicích pro nadnárodní společnosti a měla jsem v sobě hodně mužského principu orientovaného na výkon; povaha mé práce si vyžadovala neustále něco kontrolovat a hodnotit, dodržovat termíny.... Tohle všechno jsem také vnášela do svého osobního života, kde se mi po čase vytvořil chaos, ve kterém mi ale nebylo dobře. Tak jsem se rozhodla pro změnu.

A jak to tak bývá, nic se neděje náhodou... Právě v té době jsem potkala svou „koučku“ s kreativním přístupem k seberozvoji Marii Novákovou, která mi pomohla uvědomit si moje vlastní hodnoty v životě a začala se mnou systematicky pracovat na očišťování takzvaných egovzorců, které mi hodně bránily vidět svou cestu.

V tu dobu se současně objevily potíže s děložním čípkem, což považuji za hodně razantní probuzení, protože to nevypadalo vůbec dobře... To mě přivedlo k sobě samotné. V té době jsem se už zajímala o TAO techniky a jeho filosofii, takže jsem už věděla, že naše děloha všechny tyto emoce a zážitky vstřebává a nasává jako houba a že je zdrojem ženství. Tak jsem se sama sebe začala ptát, v čem nejsem žena.

Jakými tanci jste se při tvorbě Loona dance inspirovala?

V Loona dance používám africké a egyptské pohyby a také orient, tedy pohyby vycházející z pánve, protože tenhle druh pohybu je pro ženy hodně léčivý. (usměje se) V době, kdy jsem poznávala, co mě baví a co ne, jsem také chodila na spoustu tanečních kurzů, kde jsme tančily různé choreografie. A mně to vůbec nešlo... A k tomu jsem měla pocit, že všichni kolem tančí naprosto skvěle, ale já to neumím a nemám tam co dělat. Byla jsem z toho špatná, protože uvnitř sebe jsem věděla (zdůrazní), že umím tancovat!

A pak mi to došlo: Já umím tancovat, ale neumím tancovat tohle. A ani takhle nechci (zdůrazní) tancovat; pořád přemýšlet, jak to udělat správně, kam dát nohu a kam ruku, aby to bylo dokonalé... Chci tancovat tak, jak to cítím! Protože v tom je mi dobře a relaxuji. Tak jsem se dostala k tomu, že Loona dance je spíš než tancem s choreografií tancem meditačním.

Uvědomování si své dělohy a vědomá práce s ní se zdá být silným okamžikem jak v životě ženy samotné, tak to má vliv nejspíš i na její vztahy s ostatními....

...a tím nejzásadnějším vztahem je ten, který má sama k sobě. Ráda bych, aby si ženy během tance sáhly na jednotlivé aspekty a archetypy ženství. Protože spousta žen zůstává pouze v jedné energii, třeba v roli matky, a ostatní neprojevují. Současně to rezonuje s dnešní dobou, kdy se mluví o tom, že přecházíme z temné fáze luny do nového začátku, jako je tomu v novoluní. Je to doba, kdy ženy potřebují v sobě objevit svou bohyni, svou jedinečnost, svoje dary a konečně začaly žít své ženství a opět inspirovaly své muže, aby mohli pro nás vytvořit  lepší svět.

A když se to povede, když si ženy zpátky uvědomí svou sebeúctu, sebehodnotu a posvátnost svého ženství, je to nádherný pohled. Ženy se najednou obrovsky uvolní a „rozkvetou“. Což má své pozitivní důsledky také v případech, když žena nemůže otěhotnět nebo ji trápí problémy v sexuálním životě. Zkrátka, uvolní-li se žena, uvolní se i její děloha.

NÁŠ TIP

Ženy, chcete-li procítit svou dělohu, svou zásobárnu energie a zatančit si s ní, podívejte se na www stránky MAITREY a zjistěte si nejbližší termíny Loona dance.

Autor článku: Rina Komorádová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021