Vítej, dobrá duše, a usedni na trůn

8. prosince 2011

S meditací v pohybu jsem se poprvé setkala při tzv. Kundalini meditaci. Jak jsem se teď dozvěděla, s Shaking bioenergetickou meditací třesením má společné jenom slovo "meditace". Jaký potenciál tedy v sobě skrývá tento druh meditace? Co všechno lze ze sebe vytřást a jak je možné "to vydržet" dvě hodiny bez přestávky? Přečtěte si, jak třesením vrátit svou duši tam, kam patří.

Proč se této meditaci říká „shaking“ a „bioenergetická“?

Pavel (P): Protože tento název nejlépe vystihuje podstatu meditace. Shaking odkazuje na pohyb a slovo bioenergetická na to, že se pracuje s vnitřní energií člověka.

Připomíná mi to Oshovu Kundalini meditaci. Jaký je mezi oběma rozdíl?

Renata (R): Kundalini meditace je rozfázovaná a kromě třesení obsahuje i klidovou fázi, kdežto v shaking meditaci se třesete po celou dobu. Třesení se stupňuje a graduje, to ano, ale jinak se třesete pořád. Rozdíl je také v délce. Na retreatech (intenzivních několikadenních meditačních setkání, pozn.red.), na které jezdíme do Říma, trvá standardně dvě hodiny bez přestávky. Třikrát denně. Je to hodně dlouhý pohyb... (oba se smějí)

P:Jezdí na ně ale lidé bez rozdílu věku, takový průřez jsem nikde neviděl... Meditacím se věnuji několik let, tak bych se ještě vrátil k těm rozdílům. Během Kundalini meditace máte zavřené oči, kdežto tady otevřené. A místo obrazu Osha používáme fotografii Ratua v nadživotní velikosti.  (směje se – Ratu Bagus, žijící mistr této meditace, pozn.red.)

Tahle velikost fotografie má nějaký význam?

P:  Ano, má funkci magického zrcadla, díky kterému může člověk nahlédnout sám na sebe. Proto má otevřené oči. Zaměřováním se na fotografii dochází k napojení a přenosu energie, na tohle právě odkazuje slovo bionenergetická v názvu meditace.

R: Že k přenosu energie došlo, poznáte velmi spolehlivě... Je to velmi intenzivní a vlastně nepopsatelný zážitek. Zažili jsme to jak na sobě, tak jsme to i viděli na lidech, kteří si meditaci třeba přišli jenom vyzkoušet...

Jak si tedy průběh celé meditace představit?

 R: Shaking meditace probíhá v závislosti na tom, co se děje v každém účastníkovi, právě díky napojení, o kterém jsme mluvili. Záleží totiž na každém, kdy se v něm zažehne posvátný oheň kundalini. A v ten okamžik se začne potit a také tím, že se vypne mysl, začne jeho tělo fungovat samo jakoby řízené jenom touto energií. Tenhle nástup je samozřejmě velmi individuální a navíc se uvádí, že je k tomu potřeba minimálně hodina. Při dennodenní praxi se z ní ale postupně může stát jenom půlhodina nebo čtvrthodina.

Hromadné třesení zintenzivní účinek meditace.

Čím vás dva oslovila právě shaking meditace?

P: Tím, že je pohybová a dynamická. Takové meditace mám rád, proto jsem se jim několik let věnoval, i v Oshově meditačním centru. Něco mi na nich ale pořád nesedělo. Až u shaking meditace se mi to všechno spojilo dohromady...

R: Kouzlo téhle meditace je také v tom, že ji můžete provádět s hudbou i bez hudby. A v tom mi přijde svobodná a nikoho neomezuje. Navíc když se do té energie dostanete, jste v ní pořád. Třeba i celý den.

Nemusím se ale kvůli tomu celý den třást...

R: Ne, fyzické třesení tuto energii jenom umocňuje a zvyšuje a i když se už fyzicky netřesete, uvnitř vás jako by neustále něco vibrovalo.

Když máte kolem sebe lidi, kteří už v této energii jsou, tak vám stačí velmi málo, abyste se do ní také dostali.

Meditací samotnou totiž všechno teprve začíná, protože jí se spustí důležité procesy. A když máte kolem sebe lidi, kteří už v této energii jsou, tak vám stačí velmi málo, abyste se do ní také dostali. Navíc je tenhle pocit přenosný i mimo meditační setkání, takže celý den pro vás může být jedna velká meditace.

Je tato meditace nějak nebo někým vedená?

P: Spíš ne. Na každém meditačním setkání, která v současnosti pořádáme v Praze a Brně, řekneme novým účastníkům základní instrukce: „Tady je Magické zrcadlo čili fotografie Ratua, zaměř pozornost, tady je mantra, jakýsi PIN kód k energii (směje se), tady je hudba a pohybem je třesení...“ A to je všechno. My meditaci nevedeme, ale sdílíme společný prostor.

R: Sdílení je také na samém konci meditace, kdy každý kdo chce, sdílí s ostatními, co se v něm právě děje. Tahle fáze je velmi silná, protože se mnohdy dotýkáme svých starých bolestí, které v nás stále jsou a vyplavou napovrch. A navíc tím, že si nasloucháme, se od sebe vzájemně učíme. Na několikadenním retreatu se pak ještě na závěr každého dne koná společná meditace v tichu. A protože je ve vás naakumulovaná energie z třesení z celého dne, je tohle ztišení opravdu hluboké... Potkáváte se sami se sebou, a to celkem dost intenzivně.

P: Byl jsem na celkem čtyřech Ratuových retreatech a ani jeden nebyl stejný. Třeba právě na téhle meditaci v tichu Ratu zpočátku zpíval mantry nebo účastníci projevovali to, jak v nich vibrovala energie, nejrůznějšími zvuky, třeba spontánním a někdy opravdu živelným smíchem.

Mluvíte o smíchu, uvolnění, dotýkání se starých bolestí... Jak byste popsali, co se vlastně během téhle meditace děje?

R: Ideální je, když se stanete jakýmsi kanálem pro energii a odevzdáte se Vesmíru, aby se ve vašem těle dělo to, co se dít má a co vy sami si dovolíte, aby se dělo. Reakce jsou hodně individuální, ale často se lidé smějí, protože najednou vidí, jak jsou svým chováním směšní, tím, co vlastně řeší a jak si brání být doopravdy šťastní, protože sami sebe berou moc vážně. Narážejí na své vzorce a na všechno, co převzali od rodičů nebo ze školy.

Třesením se tohle všechno více či méně uvolní a také se můžete dostat do nějakého svého bloku v těle, který je potřeba vyřešit. Je to ale opravdu hodně individuální, takže někdo během třesení nepociťuje nic zvláštního, ale léčivé procesy se mu spustí až po skončení meditace.

P: Během meditace dochází k velkému čištění, a to nejenom duševnímu. Ze zkušeností víme, že jako první se začnou čistit plíce, takže člověk začne smrkat a kašlat, zbavuje se hlenů. Tím si ale postupně zvyšuje kapacitu plic. Tělo se prostě zbavuje všech nečistot na všech úrovních.

Zmiňovali jste, že na retreatech se třesete dvě hodiny bez přestávky. Jak je možné to vydržet?

R: Musíte se tomu odevzdat. Naše mysl má tendenci nám pořád říkat To stačí, už si odpočiň, nepřepínej se tolik... A vzápětí nás třeba začne píchat v boku. Důležité je se nezastavit, ale pokračovat, i když vás bolí celé tělo. Prostě si projít  svými  bloky, protože teprve tehdy vypluje jeho podstata a dostaneme se ke svému nitru, ke svému božskému bytí.

P: Zažil jsem desetidenní meditační setkání. Prvních pět dní jsem si to užíval a dalších pět nastalo to, co nazýváme proces. Dostal jsem se daleko hlouběji, narazil na nejrůznější bloky, tělo bylo rozlámané a v takovém stavu jsem zažil třesení, kdy jsem si říkal, že už toho nechám, už nemůžu, nechci tu být... Ale někde uvnitř jsem věděl, že musím pokračovat.

Tak jsem prosil o podporu, ale ta nepřicházela. A ve chvíli, kdy jsem to vzdal, Tak jo, žádná pomoc nebude.... a pokračoval, tak jsem pocítil lehounké ťuknutí zezadu do zad a obrovskou explozi emocí a zadržené energie. Protože blok není nic jiného než zadržená energie. A tohle ťuknutí nebyl nikdo jiný než Ratu, který věděl, že přesně tohle potřebuji.

Což potvrzuje to, že posun nebo pomoc přichází skutečně až tehdy, když všechno pustíme...

P: Ano a teprve tehdy, když si opravdu projdeme vším...

R: ... a když si uvědomíme, že můžeme přijít o všechno. A odevzdáme se. Pak to přijde...

P: My sami to nemůžeme udělat, prostě se to stane.

Dostali jsme se tedy k otázce, co meditace třesením přináší? Na jakékoliv úrovni, psychické i fyzické...

P: Ratu říká, že touhle meditací zažíváte trénink jak fyzický, tak i emocionální, psychický a spirituálně-duchovní. To je taková kompletní jóga. (směje se) A že to je jiné než fyzické cvičení  v posilovně nebo tělocvičně, dokládá jeden holandský pár z retreatu. Když s meditací začínali, měli oba opravdu velkou nadváhu a jak s námi sdíleli, sami si říkali, že nechápou, jak to zvládnou třást se šest hodin denně deset dní v kuse. A dokázali to. Postupně se dostali na normální váhu a paní z tohoto páru, těžký kuřák, k tomu ještě přestala kouřit. Takhle (luskne prsty) ji to Ratu odnaučil.

Co udělal?

P: Nic, začala před ním kouřit jednu cigaretu, ale ani ji nedokouřila. Zahodila ji a od té doby si nezapálila... Jiný účastník retreatu, který pochází z Izraele a dlouhodobě žije na Bali, se v roce 2006 v průběhu  šesti měsíců kompletně vyléčil z AIDS.... Jak lékaři později zjistili, jeho tělo si vyvinulo nový gen. Nyní spolupracuje s výzkumným ústavem, jezdí dávat krev a lékaři věří, že se jim z ní podaří vyvinout nový lék.

(...) Začala před ním kouřit jednu cigaretu, ale ani ji nedokouřila. Zahodila ji a od té doby si nezapálila...

A jiný muž, lékař z Itálie, měl leukémii. Bral na to řadu léků, pak začal chodit na meditace k Ratuovi, postupně léky vysadil  a po třech letech se na kontrole dozvěděl, že všechny hodnoty kromě jedné má buď stabilizované nebo dokonce zlepšené. Takže třeba tohle přináší meditace třesením...

Už několikrát jste zmiňovali postavu Ratua. Můžete nám ho přiblížit víc?

P: Ratu Bagus je žijící mistr této meditace, který žije na Bali a který vyvinul formu bioenergetické meditace.

Ratu Bagus, mistr meditace

Vyučuje ji ve svém ášrámu  a dvakrát do roka přijíždí na retreat do Itálie, vždy na jaře a na podzim. Cílem téhle meditace, která je především fyzická, je zažehnout v sobě posvátný oheň kundalini, který je přítomný v každém z nás. A právě díky němu  můžeme přetvářet negativní vzpomínky a postoje v pozitivní, a tím žít šťastnější a kreativnější život. Také by šlo Ratua přiblížit jeho krédy, která na retreatech s oblibou používá.

Jaká to jsou?

P: Life is easy, life is beautiful (život je jednoduchý, život je krásný, pozn.red.). A pak také Buďte ve svém životě aktivní, pozitivní, kreativní. Protože nejde jenom o to, a to už říkám já, ne Ratu (směje se), se třást, ale i o to tohle všechno nějak zužitkovat a využít ve svém životě. Třeba někdo, kdo je tvořivý, začne něco psát nebo skládat...

R: Osobně si myslím, že to je díky tomu, že vás meditace dostane do pozitivní energie. Protože když v ní jste každý den, tak všechno, co děláte, děláte ze srdce. A v tom je radost, smích, láska, podpora... Prostě všechno. A také je dobré v tom být nejenom po dobu retreatu, ale nevypadnout z toho ani po návratu domů, do běžného života. Protože podle mě zvládat každodenní život je mnohem těžší, než když jste tam. Tam na sobě intenzivně pracujete, to ano, ale nemáte k tomu všechny ty dennodenní starosti.

Ještě pár slov k magickému zrcadlu a mantře, kterou během meditace používáte...

P: Magickým zrcadlem je Ratuova fotografie. Ti, kteří pracují s energií zosobněnou nějakým mistrem, ať už žijícím nebo nežijícím ve fyzickém těle, tuhle práci s fotografií znají. Skrze ni je možné se napojit na Zdroj, který tento člověk, mistr zosobňuje. Zároveň ale plně pochopit, co to magické zrcadlo je, je neustálý proces, který se utváří i prostřednictvím toho sdílení s ostatními. V tomto zrcadle nahlížíte sami na sebe a poznáváte sami sebe, hry svojí mysli nebo naučené vzorce, jak o nich mluvila Renata. A když se dostanete do tohoto stavu „nad mysl“, kdy všechno vidíte jako na dlani, najednou uvidíte, že je to vlastně legrace. A poznáte, jak je to osvobozující.

A ta mantra?

P: Om Swastiastu Ratu Bagus. Om Swastiastu je něco jako Namaste, Vítej. A Ratu Bagus znamená Dobrý král nebo také Dobrá duše. Neodkazuje ale na osobu Ratua, ale na nás samotné, je to přivítání sebe sama. Pozdrav Vítej, dobrý králi, dobrá duše také odkazuje na to, že na pomyslném trůně, odkud se řídí náš život, nemá sedět naše mysl, i když se o to snaží a jde jí to celkem dobře (směje se), ale právě naše duše. Mantra znamená něco Vrať se, moje duše, a posaď se, prosím, tam, kam patříš...

NÁŠ TIP

Zajímá-li Vás blížeji osoba Ratua Baguse, podívejte se na jeho www stránky.

Autor článku: Rina Komorádová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021