Výlet za čas a prostor

19. září 2018

Vychází ze spirituální tradice, ale opírá se o vědecká fakta. Čiší z ní energie, láska a humor. Z rozjeté umělecké kariéry ji doslova probudila jedna noc, kdy se ocitla mimo své tělo a rozhodla se o této zkušenosti veřejně mluvit. Jade Shaw, průvodkyně astrálním cestováním, od té doby vtipnou formou pomáhá lidem k bezpečným a transformujícím mimotělním zážitkům za účelem sebepoznání a zlepšení kvality života. V říjnu povede seminář i v Praze.

Pamatuješ si tvou úplně první vzpomínku na astrální cestování?

Už jako dítě si vzpomínám na mnoho velice podivných zážitků, které mě v té době upřímně vyděsily. Třeba mi připadalo, že se otřásá celá postel, před očima se mi honila spousta vizuálních představ, slyšela jsem zvláštní zvuky, někdy se mi stávalo, že vidím skrze oční víčka. Tohle se mi dělo po několik let a moje matka už přemýšlela, že mne vezme na vyšetření k psychologovi. Nevěděla, co se se mnou děje a měla obavy, že by mě to mohlo nějak zle ovlivnit do budoucna. Zpětně si uvědomuji, že to byla jistá forma přípravné fáze k mimotělní zkušenosti.

A vzala tě máma k psychologovi?

Ne, ze strachu jsem se rozhodla, že to v sobě utlumím. Zpomalovala jsem dech, což mi pomáhalo, aby ty podivné zážitky pomalu ustupovaly, až odešly úplně. Kdykoli se mi začaly vracet šílené zvuky, třesení postele a podobně, okamžitě jsem zpomalila dech a ten to zastavil. Kdybych tehdy byla pokračovala a věděla, že tyto stavy jsou přípravnou fází pro mimotělní zkušenost, mohla jsem použít takzvanou výstupní techniku. Ta umožňuje vystoupit mimo tělo k astrálnímu cestování. V dětství jsem zažila spoustu podivných stavů, ale až v dospělosti přišla moje první velká mimotělní zkušenost.

Už jako dítě si vzpomínám na mnoho velice podivných zážitků, které mě v té době upřímně vyděsily. Třeba mi připadalo, že se otřásá celá postel, před očima se mi honila spousta vizuálních představ, slyšela jsem zvláštní zvuky, někdy se mi stávalo, že vidím skrze oční víčka.“

Když jsi jako dítě v sobě schopnost astrálně cestovat udusila, jaký byl tvůj život dál? Na co ses orientovala celé dospívání?

Vždy mne provázely lucidní sny. Ty se mnou zůstaly i v době, kdy jsem byla teenager. Díky nim jsem si stále uvědomovala, že je tu něco mnohem většího a mocnějšího než jen tento viditelný svět. Nicméně jak už to tak bývá, v pubertě mě zajímali kluci a párty víc než jakékoli ezoterické věci. Navíc jsem už od dvanácti let měla jasno v kariéře a byla jsem hodně orientovaná na dosažení svých cílů, tudíž duchovní svět šel v té době stranou. Až když jsem dospěla, začal mne přitahovat tibetský buddhismus a jeho praktiky. Rozpomněla jsem se na to, že něco podobného se mi odehrávalo v dětství a že teď k tomu mám před očima návod. Zjistila jsem, že to není žádná uhozená věc, ale zcela praktická a použitelná schopnost pro kohokoli z nás. Nadchlo mě to a zároveň jsem cítila úlevu, že něco takového skutečně existuje.

Jaká byla tvá mimotělní zkušenost v dospělosti, také tě vyděsila jako dítě?

Jade Shaw

Měla jsem pocit, že budu ze střechy domu na všechny křičet: „Wow! Je to všechno pravda. Všechno, co říkají a píší v knížkách je opravdové!“ (směje se). Nebylo to nepříjemné, jen mě to zcela šokovalo. Najednou jsem opravdu zjistila, že ten fyzický svět, který okolo nás vidíme, je pouhou limitovanou hmotou a že existuje něco mnohem víc než jen hmota. Zakusila jsem věci za hranicemi běžného vnímání. Taky jsem si silně uvědomila smrt a to ve smyslu, že mé fyzické tělo jednou odejde, ale vědomí je nekonečné. Způsobilo to absolutní domino efekt v mém životě. Přišla jsem o veškerý strach – to je právě jeden z hlavních zmiňovaných přínosů mimotělní zkušenosti, že vás opustí různé strachy včetně obavy ze smrti. Neskutečně nás taková zkušenost osvobozuje. Přišlo ke mně prozření, o kterém lidé kolem mě ani netušili, a já jsem na to konto už nemohla dál pokračovat v řízení mé společnosti. Najednou jsem nebyla ten samý člověk, měla jsem takzvanou zkušenost probuzení, což je svým způsobem spirituální zkušenost, která změní úhel pohledu na to, kdo vlastně jsme. A když změníme vnímání sebe, nejsme už nikdy stejní. Tudíž nešlo pokračovat v tom, co jsem jako umělkyně choreografka dělala.

Najednou jsem opravdu zjistila, že ten fyzický svět, který okolo nás vidíme, je pouhou limitovanou hmotou a že existuje něco mnohem víc než jen hmota. Zakusila jsem věci za hranicemi běžného vnímání.

Můžeš popsat, co se při tvé mimotělní zkušenosti odehrávalo?

Byla velmi zřetelná a jasná. Splňovala všechny symptomy, které se k ní váží. Stala se asi deset let poté, co jsem se věnovala lucidnímu snění a józe snů. Pořád jsem zpochybňovala, jestli je nějaké astrální cestovní možné a říkala jsem si, zda lidé zkrátka jen nemají lucidní sny. Nicméně experimentovala jsem s různými technikami a jednou v noci, když jsem potřebovala jít na záchod a vrátila se zpátky do postele, zkusila jsem jednu z nich. Najednou se to povedlo. Začala jsem opouštět své tělo, viděla jsem ho na posteli, stoupala jsem k nebi a opouštěla jsem něco, co se zdálo být jako naše dimenze a vstupovala jsem do jiného prostoru. Poté jsem spatřila masivní tunel se světlem na konci a lekla jsem se, což mě vrátilo zpátky do fyzického těla.

Jsou prožitky astrálního cestování u většiny lidí podobné?

Existují tři druhy mimotělních zkušeností - jedna je spontánní, třeba v hluboké meditaci, v relaxaci nebo když upadáme do spánku. Pak je sebeřízená mimotělní zkušenost, což vychází ze šamanství, tibetského buddhismu a dokonce i Dalajlama říká, že můžeme vytrénovat naše vědomí natolik, abychom opustili fyzické tělo. Další jsou nucené, kde hraje roli nějaká nenadálá událost jako autonehoda, po které se ocitnete na operačním stole – to bývá často spojováno se zážitkem blízké smrti.

O které píše například Anita Moorjani, autorka bestselleru Musela jsem zemřít…

Ano, ona opustila tělo nuceným způsobem, když umírala na rakovinu, což je odlišné od mého případu, ale jsou prvky, ve kterých se shoduje mnoho lidí. Zezačátku je to opouštění fyzického těla – může vám připadat, že plujete prostorem nebo že se propadáte a tehdy vystupujete ze svého těla. Tím si projde každý.  Druhá část je sebevnímání – pokud ještě stále cítíme jakýkoli pocit v našem těle, tak nejsme mimo něj. Říkám mým lidem na seminářích, že jestli zažívají lucidní sen, šamanskou cestu, nebo spánkovou obrnu, tak ještě pořád nejsou v mimotělní zkušenosti. Může to však být dobrým odrazovým můstkem k tomu, aby astrálního cestování dosáhli. A pak záleží... mnoho lidí opustí své tělo, ale zůstává v tom samém pokoji, což je taková tradiční zkušenost. Vystoupil jsem ze svého těla, ohlédl se a viděl ho ležící v mém pokoji. To je velmi běžné. Ale můžeme uniknout i dál do jiné dimenze. Anebo můžeme vycestovat v prostoru a čase a objevit se například v 50. letech minulého století v Brazílii. Neexistují žádné limity, žádný omezený čas nebo prostor. Důvodem toho je naše omezenost, protože běžně vnímáme svět okolo sebe skrze našich pět smyslů. Kdežto když vystoupíme z fyzického těla, můžeme zachytit cokoli, co se děje ve stejném prostoru, ve kterém jsme teď, ale zcela jiným způsobem. Můžeme zachytit několik realit najednou. Když se podíváš na všechna ezoterická učení a fyziku také, lidé říkají, že čas neexistuje. Co když se tedy děje vše najednou? Na workshopu budeme mluvit o různých prostředích a realitách, do kterých můžeme v astrálním cestování vstoupit.

Běžně vnímáme svět okolo sebe skrze našich pět smyslů. Kdežto když vystoupíme z fyzického těla, můžeme zachytit cokoli, co se děje ve stejném prostoru, ve kterém jsme teď, ale zcela jiným způsobem. Můžeme zachytit několik realit najednou.

V Praze budeš učit techniky, které vedou k astrálnímu cestování. Vezmou si je účastníci jako domácí úkol domů, nebo je šance, že někdo s tebou mimotělní zkušenost přímo na semináři prožije?

Může být obojí, ale tak jako ve všem jde o praxi. Neříkám, že se to někomu povede hned na poprvé, stejně jako u meditace, lucidního snění nebo jiné aktivity, třeba jógy. Taky nepřijdete na první lekci a hned se nepostavíte na hlavu. Nebo na první lekci piana nezahrajete celý koncert. Chce to čas a píli. Ale nepopírám, že někdo takovou zkušenost mít může a už se mi to stalo. Většinou se jednalo o lidi, kteří se nějakým meditačním praktikám už delší dobu před tím věnovali a měli za sebou základní trénink. Anebo někdo může být zkrátka obdarovaný a povede se mu to. Každopádně učím všechny techniky, které si sebou můžou vzít lidé domů a začít je praktikovat. A taky, abychom byli realističtí, jestli máte doma tři děti a náročnou práci, řekneme si, jak tyto techniky zařadit do běžných dní a nechat je účinkovat.

Napadá mě, jestli se může stát, že doma zažiji mimotělní zkušenost, ale nebudu vědět, jak se z ní vrátit?

Jade Shaw a Charlie Morley

Na to se ptá hodně lidí a já vždy s pobavením říkám, že byste museli být pravděpodobně osvícení, aby se vám něco takového stalo. Většina lidí naopak bojuje s tím, aby mimo tělo chvíli zůstali. Svou první astrální zkušenost mají jen několikasekundovou, protože vystoupí z těla a tak je to překvapí a nadchne, že se myslí vrátí okamžitě zpátky. Nebo mají velmi silnou zkušenost, která může být docela dlouhá, a je velmi transformační. Nicméně průměrná zkušenost lidí je několik sekund. Pokud někdo praktikuje delší dobu, může dosáhnout až dvaceti minut astrálního cestování, ale to už chce praxi. A ještě jedno ujištění – tělo potřebuje jít na velkou, na malou, jíst, pít…takže dřív nebo později by vás stejně probralo. Neexistuje způsob, že byste někde mimo tělo uvízli. Jediné, co se mi občas se studenty stává, je, že by se do astrálního cestování nejraději vrátili napořád. Když se ocitnou zpět ve fyzickém těle, žadoní, aby se zase dostali opět zpátky do jiné dimenze. V takových případech všem připomínám, že astrální cestování není o ignorování těla nebo o útěku z běžného života. Naopak. Díky spojení se s univerzálním vyšším vědomím můžeme načerpat hlubokou moudrost a přinést si ji zpátky sem do běžného života a žít kvalitněji vůči nám i našim rodinám nebo okolí. To je velmi důležité.

Astrální cestování není o ignorování těla nebo o útěku z běžného života. Naopak. Díky spojení se s univerzálním vyšším vědomím můžeme načerpat hlubokou moudrost a přinést si ji zpátky sem do běžného života a žít kvalitněji vůči nám i našim rodinám nebo okolí.

Jaký mělo astrální cestování přínos do tvého života od první zkušenosti až po teď?

Mám mnoho krásných zkušeností, které se mnou zůstaly ještě dlouhé týdny po té, co se mi udály. Pamatuji si na jednu opravdu krásnou. Asi to bude znít dost šíleně, ale vydala jsem se do vesmíru, kde jsem zažila absolutní propojenost se vším.Vnímala jsem, že od sebe nejsme oddělení, ale všichni patříme a jsme součástí jednoho velkého celku, včetně matky země a sebe navzájem. Tento zážitek je pro mne vždy velkou připomínkou a říkám si: „Haló, tohle nejsem jen já, Jade, která si jde svým životem. Kdepak. Jsem součástí toho všeho.“ Některá astrální cestování můžou být i vtipná, jiná ti něco reflektují. Mě to naučilo hodně o mě samotné. Záleží na tom, kam jdu, co to dělám a taky na mém záměru, proč mimo tělo vystupuji.

Můžeš si vybrat, kam půjdeš?

Ano, záleží, na jaké úrovni právě jsi, když opustíš své tělo. Můžeš si stanovit záměr. Na workshopu si společně představíme plán, co budeme dělat a proč - to je velice důležité. Ukáži lidem i několik příkladů, aby si to dokázali představit. V šamanských tradicích, u toltéků nebo tibetští buddhové většinou dávají do záměru vědomé umírání, aby když smrt zavolá, zemřeli s radostí, soucitem a smrt přijali.

A tvůj záměr?

Žít život řízený láskou a zemřít s plným vědomím. Možná mi to vezme ještě dalších deset životů (směje se..) Nemám čas se tomu věnovat úplně každý den, protože mám práci, povinnosti, nejsem mnich, ale i tak mě baví věřit, že i já mám šanci třeba vědomé smrti dosáhnout.

Chci ve společnosti rozšířit povědomí o tom, co to znamená mimotělní zkušenost je a že jde o normální lidský jev, že nejsme blázni, hippíci a ani nemusíme být mnichové. Je to praxe použitelná pro každého z nás.

Z umělecké kariéry jsi přesedlala na studium transpersonální psychologie a věnuješ se tezi na téma mimotělní zkušenost. S jakým cílem tuto práci píšeš?

Má teze se týká odhalování a shromažďování transformačních účinků na lidi po jejich zkušenosti s astrálním cestováním. Zohledňuji, jaký to mělo dopad na jejich životy včetně změny jejich identity, přesvědčení, životní cesty. Zajímá mne, co se změnilo poté -  zda se stali se více spirituálními a zohledňuji, jaký to na ně mělo celkový vliv. Jedním z důvodů, proč jsem si toto téma vybrala, byla moje vlastní zkušenost a změna života. Existuje totiž velký výzkum, proč k mimotělním zkušenostem dochází a jak, ale nikdo se neptá na následky, které to pro člověka má. Chci ve společnosti rozšířit povědomí o tom, co to znamená mimotělní zkušenost je a že jde o normální lidský jev, že nejsme blázni, hippíci a ani nemusíme být mnichové. Je to praxe použitelná pro každého z nás.

 

Více informací o Jade naleznete na jejím webu.

 

Akce lektorky v Maitrei: https://seminare.maitrea.cz/jade-shaw/

 

Autor článku: Lenka Nechvátalová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021