Změna? Kdy jindy než teď!

9. března 2016

„Rozhodla jsem se, že nebudu v padesáti stará a vyschlá a cítit se podle psaných příznaků menopauzy. Ale nejde to dělat hlavou. Musí se to udělat přes tělo: propojit se, najít si soulad, harmonii, tlukot svého srdce, propojit mozek-srdce-bříško-ženství-vagínu. Všechno to je naše. Narodily jsme se celistvé, potřebujeme se na sebe podívat do zrcadla, abychom uviděly, jaké opravdu jsme. Se všemi nedokonalostmi,“ prozrazuje Irena Bartošová důvody, díky kterým iniciovala spolu s kamarádkou Ivetou Jasmínou Srbovou projekt Fresh menopauza.

Irena a Jasmína

Jak vás vlastně napadlo pracovat spolu?

Jasmína: Potkaly jsme se na kurzu masáží. Irenka ke mně přišla, šáhla na mě a já si řekla: „Jé, to je skvělé.“ A tím to začalo. (smích)

Irena: Já jsem na kurzu asistovala jako sexological bodyworker, tak jsme se vlastně potkaly. Protože ženy kolem padesátky se na kurzech vyskytují řekněme 10 procentně, tak mě zaujalo to, že můžeme mít společné téma. A taky jsem toužila vyměňovat si s někým vědomé doteky, vyměňovat si praxi, obohacovat se, a hrozně jsem se zaradovala, když jsem se dověděla o Jasmíně, co všechno dělá. Viděla jsem další rozměr toho, co budeme moct sdílet, co vše se od ní naučím. Slovo dalo slovo. Co se týká menopauzy jako takové, pozorujeme naše tělo a vzájemně sdílíme. Za sebe bych chtěla říct, že pro mě je důležité na sobě pracovat. To, co chci předávat, je vlastní zkušenost a pozorování. Co najdu, uvědomím si, uvolním, něco s tím udělám, můžu pak radit druhé ženě. Protože jen tak si to někde přečíst, to nejde.

Kolikrát stačí pozorovat a naslouchat svému tělu. Tělo si s tím poradí. Ví, co má dělat.

Jako když o porodech píší muži.

Jasmína: Není nad vlastní zkušenost. S Irenkou jsme si dávaly doteky, ošetření. Pracovaly jsme na sobě. Je to hodně podpůrné, když můžete někomu zavolat a sdílet, co právě prožíváte. Nemusíte hned běžet k doktorovi. Když se třeba zpozdí menstruace. Je to úplně normální v tomto věku. Kolikrát stačí pozorovat a naslouchat svému tělu. Tělo si s tím poradí. Ví, co má dělat.

Irena: Já jako bodyworker už dnes se svým tělem umím pracovat, ale pořád mě ještě baví zaměřovat se na sebe, když přijímám doteky druhého člověka. A to je myslím ten určující moment, kdy se lidi rozhodují, jestli chtějí práci s tělem zažít a zvolit jako formu osobní transformace.

Irena (vlevo) a Jasmína

Jak dříve nedostávaly dívky informace k první menstruaci, tak dnes pořád ještě nemají ženy nové informace k momentu, kdy menstruace končí…

Jasmína: Ve školách se to pořádně nedozvíte. Menstruace je pořád ještě tabu, o čem se nemluví.

Irena: V mém věku se nacházejí miliony ženy, které se narodily v době, kdy to bylo opravdu totálně tabu v jejich rodině. Sama si pamatuju, že jsem si tam dolů strčila vatičku, abych přežila ten den, než se něco dozvím od své maminky. A dopadlo to tak, že maminka se ošívala, vzala si mě do pokoje, a když mi řekla ty tři věty, tak se červenala ještě víc než já. A to bylo všechno. Toto téma jsem si hodně řešila sama se sebou, z knih a z informací, které dnes považuju za nicotné a zavádějící. Řekla bych, že tehdy, očima dvanáctileté holky, až odstrašujících.

Jasmína: Tak to je ještě dobré. Mě maminka dala knížku a nazdar. Tak jsem si to musela pročíst, abych vůbec věděla, co to menstruace je. Nikdo se se mnou o tom nebavil.

Jak má potom žena přijmout své ženství, když ani neví, co se s ní děje? Že je to přirozené? Reakce okolí jsou tak divné, ve smyslu mělo by se TO schovávat.

Jasmína: Ano, schovávat, aby to nebylo vidět… Pozor ve škole. A kluci, jak to vždy zjišťovali! Vždycky za námi lezli na záchod, jestli jsme si s sebou braly vložky. (smích)

Irena: Musím říct, že jsem moc špatně snášela, že jsem neměla žádnou oporu. Myslím si, že když společnost, rodina, maminka o tom neumějí otevřeně mluvit a žena-matka to nemá srovnané sama v sobě, tak to není schopná předávat. S tím souviselo například u mě i to, že přesně tak, jak dopadla první menstruace, dopadl můj první sexuální zážitek. I přesto, že jsem něco načetla, něco mi řekla moje úžasná babička, tak to stejně dopadlo tak, že jsem si to musela bodyworkem řešit a čistit. Stejně tak dopadl můj první porod, trauma a jizvy. Bodywork pomohl i s jizvami.

Vypustí nás to do ženství a musíme v tom plavat… Jak jste přišly na formu, jakou toto témě ženám předávat?

Irena: Objevila jsem svůj vlastní potenciál opravdu, až když jsem na sobě od 45 let začala pracovat. Najednou jsem zjistila, že se mi dějí úplně jiné věci, než se všude píše. Že se cítím daleko líp; že jsem daleko zdravější, živější, že jsem díky bodyworku objevila svou vlastní vášeň, sexualitu, velmi citlivý bod G (smích), který dnes pomáhám ostatním ženám nacházet, včetně dalších přání a potěšení. Tak to ve mně jen zrálo. Když jsem se podívala kolem sebe, tak jsem viděla ženy, které svůj život žijí na dluh. Opravdu takové ženy, které se už cítí v padesáti letech staré, opotřebované, vyschlé… a prostě mají všechny ty příznaky menopauzy, o kterých se píše. Když si je přečtete, tak je to důvod k depresi.

Pro mě je důležité, že nevypadám na třicet, ale cítím se na třicet.

Jasmína: Přijmout se taková, jaká jsem, protože ten trend je pořád vypadat mladě, pokud možno bez vrásek, fit, podávat výkon, což hodně tlačí na ženy, aby se dorovnaly těm o něco mladším.

Irena: Menopauza se uvádí jako nedostatek něčeho. A že ten nedostatek se musí do organismu dodávat. Pro mě je důležité, že nevypadám na třicet, ale cítím se na třicet. Že moje tělesná schránka prochází změnami. Je to jenom proces. Vím, že procházím něčím novým. Procesem, ze kterého můžu profitovat. Je to pro mě výzva. Potřebuju se zastavit, otočit se k minulosti a udělat jasná rozhodnutí, abych mohla jít dál.

I v 55 letech můžete vypadat takto.

Je tohle téma i pro ženy, které ještě nečeká menopauza?

Irena: Ano. Zveme na naše akce všechny ženy, které zajímá naše téma. Věk se uvádí od 49-52 let, kdy už může dojít ke konkrétním příznakům a změnám v ženském těle. Dalších 30-40 let je žena v menopauze. To znamená, že je to pro někoho půlka života.

Všimla jsem si, že ženy po padesátce u nás se spíš zahalují do nezajímavého oblečení, než aby zářily. 

Irena:  Zrovna jsme se o tom ráno bavily. Existuje spousta kurzů pro ženy od dvaceti až čtyřiceti let. Najednou se přehoupne padesátka a ty ženy zmizí. Zmizí ze světa, zmizí z kurzů, nikam nechodí. Kde jsou? My je chceme najít! Chceme je pozvat, aby přišly k nám si posedět. Nemusejí dělat vůbec nic, jenom sledovat, nebo dělat na hranici svých možností a toho, co si dovolí prožívat.

Program máme bohatý, chceme střídat činnosti, povídání, závěrečnou krásnou meditaci na tělo. My to máme na tělo. (smích)

TIP: FRESH MENOPAUZA - celodenní prožitkový seminář

Irena Bartošová

Jasmína: Je to vždycky práce s tělem a být u sebe. A také hodně o přijetí. Hodně žen se nepřijímá takové, jaké jsou. A když to neudělají ony samy, tak kdo jiný?

Irena: Nehladí se. Možná někdy kousek, že se otřou ručníkem ve sprše. Opravdu v mé praxi při bodyworku pomalu hladíme všechna místa, to znamená ruce, nohy, místa v podpaží, místa kolem prsou, nejvíc plusový bod u ženy je krk, výstřih, uši… A často si ženy nerady sahají na obličej, aby si nesetřely make-up, nebo se bojí dotyku ve vlasech… Musíme si samy dovolit, jestli chceme naše tělo vzít úplně a totálně do hry.

Není důvod, proč se nedotýkat vlastního těla, resp. jaký je ten důvod, proč se zrovna toho místa nedotýkám?

Irena: Je důležité zůstat tam. Pomalu. A říkat si: „I tenhle centimetr mého těla je můj.“

Jasmína: To je ta krása a přítomný okamžik – být v kontaktu s tělem. To ženám chybí. Mají hrozně moc práce. Sama mám čtyři děti a pořád jsem se rozdávala a pečovala o děti, je jsem hladila a na sebe jsem zapomínala. Teď se k tomu obracím a užívám si sama sebe. Je to takový dárek, co si můžu dopřát téměř kdykoliv. Jen je potřeba se to naučit – dát si tu pozornost sama sobě.

Možná je to o tom, prolomit nějaký bod, kdy to těm ženám přestane být divné být přirozenou.

Irena: V tuhle chvíli vůbec nechci oddělovat ženy v menopauze a ostatní ženy. Ve své práci vidím stejné principy a programy, study, nevědomost… a to se týká daleko mladších žen. O menopauze nechtějí ženy slyšet, ale najednou se přehoupnou a budou tam. Najednou jim menstruace vynechá. Jestli to je jediný způsob, jak si všimnout, že se v mém těle něco děje, tak bych doporučovala zajímat se o to ještě dřív. (smích)

To je ta krása a přítomný okamžik – být v kontaktu s tělem. To ženám chybí. 

Spočítala jsem, že mezi první a poslední menstruací je čtyřicet let aktivního života. Mnoho žen si však neumí vybrat svou roli, svou prioritu za tu dobu. Co se mi ukazuje z praxe, žena je pro sebe často až na druhém místě (nebo i dál.) A takto to táhneme dál, neumíme říkat ne, pečujeme a pak najednou si připadáme, když vyletí děti z hnízda, že nám chybí naplnění. Mně se to naštěstí nestalo. Sama jsem dala mé dospělé dceři impuls k tomu, aby se naše cesty rozešly a mohly jsme mít každá tu svou cestu a život ve svých rukou.

Často rodiče nedokážou pustit své děti ze strachu, že zůstanou sami.

Irena: Opakujeme to, co se dělo nám. Neděláme vůbec nic jiného. O tom jsem přesvědčená. Jak si přebíráme strachy, přebíráme si i tu jejich pravdu a tu naši prostě zatlačíme. Své rodiče respektujeme jako své první bohy, že asi mají pravdu, ale zapomínáme, že já si můžu věci dělat podle toho, jak já sama chci. To mě provázelo dlouhá desetiletí. Až když jsem se vrhla do osobního rozvoje, do čištění, tak se pohnuly i vazby s dcerami a naše vztahy se nesmírně zlepšily.

Napadá mě trochu podobnost se cvičením hormonální jógy, kde se přes tělesné cviky upravuje hormonální soustava žen (nejen v období menopauzy)…

Jasmína: Byly jsme na víkendovém kurzu u Frídy Gedeonové, abychom si to vyzkoušely. Byly jsme tím nadšené. Když cítím hormonální nerovnováhu, tak si ji ráda zacvičím. Pomáhá mi to.

Irena: Ano, já sama cvičím hormonální jógu. Ráno hormonální jóga = krásný den. Získám plno energie, rozdýchám se, oživím celé tělo, prostě bomba. Musím se o sebe starat. A tohle je dynamická sestava jen na 35 minut. Potom mi vážně chutná snídaně. Moc nás to nadchlo!

TIP: http://betterafter50.com/

Kontakty:
www.irenabartosova.cz
www.masaze-jasmina.cz

Akce lektorek v Maitrei:
19.03.2016   FRESH MENOPAUZA - celodenní prožitkový seminář
 

 

 

 

 

Autor článku: Bára Pečová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021