Změna může přijít ve spánku

30. ledna 2013

Jóga Nidra je opravdu tak trochu jiná meditace; provádí se totiž vleže. „Tak se tělo maximálně uvolní, protože mu tato poloha nezpůsobuje žádnou fyzickou bolest. Jedinou nevýhodou je, že můžete snadno usnout...,“ usmívá se Carmen Rodriguez Hochstrasser, lektorka Jóga Nidry. Pokud však vydržíte, odměna bude sladká.

Co je to Jóga Nidra?

Carmen(C): Jóga Nidru můžeme definovat jako relaxační a meditační metodu, ale zároveň ji můžeme využít pro osobní rozvoj a autoterapii. Samotné slovo „nidra“ znamená v sanskrtu „spánek“, takže stav Jóga Nidy bychom zjednodušeně řečeno mohli přirovnat ke stavu bdělého spánku.

Samotná technika Jóga Nidry pochází od Swámího Satjánandy, který ji představil svým žákům po svých mnohaletých výzkumech v oblasti spánku a vědomí. Jeho zájem o tuto oblast vycházel z vlastních zkušeností: Po svých nočních službách chodil spát dříve, než začínaly ranní obřady. Po nějakém čase zjistil, že zná texty recitované během ranních ceremonií bez toho, aniž by je někdy studoval. Bylo to proto, že během našeho spánku existují okamžiky, ve kterých jsme velmi otevření...

Jak si tedy Jóga Nidru představit v praxi?

C: Pohodlně se položíte na záda, zcela se uvolníte a několikrát se zhluboka nadechnete. Potom vás coby lektorka budu provázet cestou postupného uvolňování celého těla. To, o co v Jóga Nidře jde, je přivést vědomí plně do přítomného okamžiku. Pozorovat a uvědomit si, co se děje. Tedy skrze uvědomění dojde k rozpuštění napětí...

Během toho využíváme přirozené vlastnosti mysli, kterou je pohyb a zaměřování pozornosti; nikoliv však pouze na jeden objekt, ale záměrně a střídavě na objektů několik. Jako jsou naše částí těla či různé vizualizace.

Využíváme přirozené vlastnosti mysli, kterou je pohyb a zaměřování pozornosti.

P (Petr): Skrze propojenost jednotlivých částí těla s konkrétními místy v našem mozku můžeme přenést relaxaci z fyzické roviny do roviny mentální a emoční. Tento proces podpoříme představami a prožitky opačných vjemů či pocitů jako třeba tíha vlastního těla a lehkost. Odtud se postupně dostaneme do komplexnějších vizualizací, které slouží jako aktivátory našeho podvědomí.

Co se v tu chvíli děje?

P: Na povrchu začnou vyplouvat naše vzorce a podmínění. Všichni se chováme podle určitých zavedených vzorců naší minulosti, kterých si často ani nejsme vědomi. Po většinu času reagujeme automaticky, náš mozek se pohybuje ve stejných a léty neustále opakovaných drahách....

C: Použitím vhodných afirmací můžeme vytvořit dráhy nové! Těmto afirmacím týkajících se našeho konkrétního záměru, kterého chceme ve svém životě dosáhnout, se říká sankalpa. A začínáme s nimi pracovat v okamžiku, jakmile jsme maximálně uvolněni a vnímaví.

P: Pomocí Jóga Nidry se totiž dostáváme na úroveň našeho podvědomí, ve kterém jsou všechny tyto zajeté vzorce uložené. Takže je stačí nahradit jinými. Naše podvědomí to prostě přijme. Na této úrovni mysli totiž žádné analyzování ani logické zdůvodňování nefunguje. Je to takové přeprogramování.

To ale může být snadno zneužitelné, připomíná to hypnózu...

C: Ano, ale základní rozdíl je v tom, že během hypnózy se aktivita mozku soustředí do jednoho centra, kdežto během Jóga Nidry je tendence aktivovat potenciál celého našeho mozku. Další významný rozdíl je,  že na lekci si praktikující vymýšlejí svou afirmaci sami (zdůrazní) a říkali si ji v duchu. I tak je ale dobré si dobře rozmyslet, co si přejeme... Protože by se to mohlo splnit. (směje se)

Je dobré si dobře rozmyslet, co si přejeme... Protože by se to mohlo splnit.

P: Zároveň ale nejde jenom o to si něco myslet; musíme být s naším přáním, s vybranou afirmací plně ztotožněni celou svou bytostí. Je-li to možné, tak ji plně procítit a doopravdy si ji představit. Naše podvědomí pracuje daleko víc s obrazy a pocity než se slovy nebo čísly...

C: A ještě jedna zajímavá věc: Je vědecky prokázané, že lidský mozek nerozeznává mezi tím, co se skutečně stalo, co existuje ve zřejmé realitě a co vytvoříme ve své fantazii. Pro něj je „skutečné“ oboje... A podle toho také reaguje. Proto má takovou sílu pracovat s obrazy, symboly a afirmacemi; proto může nastat léčení a uzdravování konkrétních potíží. Právě z tohoto důvodu je Jóga Nidra terapeutickým nástrojem.

Můžeme tedy Jóga Nidru přirovnat k vědomému snění?

C: Ne tak docela. Může vás k němu přivézt, ale není to cílem. (zamyslí se) Skutečným cílem Jóga Nidry je vědomě vstoupit do stavu hlubokého spánku, což je stav hlubší než hladina snů. Je to stav, ve kterém pocítíte naprostou propojenost všeho se vším. Zjednodušeně  můžeme přirovnat stav nidry k vědomému spánku, ale nikoliv snění. Během pravidelné praxe si začnete postupně být víc a víc vědomi obsahu svého podvědomí která koresponduje s hladinou snů a následně i  nevědomí.

Zmínili jste sankalpu, přesně zacílené afirmace. S nimi jako součástí léčení nebo osobního rozvoje pracují i jiné techniky...

C: Ano a také fungují, ale řada z nich učí lidi opakovat afirmace mnohokrát denně. Metoda Jóga Nidry je podle mě příjemnější a jednodušší v tom, že relativně rychle zesynchronizuje všechny úrovně člověka, od fyzické přes emoční až k mentální, a tím se dostane do stavu, kdy jsme maximálně otevření a receptivní. A právě zde stačí afirmaci zopakovat třikrát a je to. (usmívá se)

Tento stav mysli je velmi mocný... Další momenty, ve kterých jsou afirmace velmi účinné, jsou těsně před usnutím nebo po probuzení jelikož se nacházíme v podobném stavu. Můžeme si je tak každý den právě v tuto dobu sami opakovat.

Co dalšího nabízí tato metoda navíc na rozdíl od jiných jógových technik?

C: (přemýšlí) Myslím, že pro nás, lidi na Západě, kteří jsme neustále zaneprázdněni svou myslí, nebývá často úplně lehké dojít do stavu relaxace a meditace skrze plnou soustředěnost, jak to dělají jiné jógové techniky. Jóga Nidra  nabízí hluboké uvolnění relativně snadno – tím, že se necháte vést hlasem lektora.

Následujete jeho instrukce a tím se relativně rychle a snadno dostanete do stavu blíže svému skutečnému Já, protože po cestě k němu uvolníte spoustu drobností, které vám v tom před tím bránily, ať už to je napětí v těle, emoční napětí nebo mentální bloky. Hodně pomáhá v přijetí skutečnosti takové, jaká je – právě teď. Nejenom během praxe Jóga Nidry, ale i v každodenním životě.

Relativně rychle a snadno se dostanete do stavu blíže svému skutečnému Já...

NÁŠ TIP

Zajímá-li Vás Jóga Nidra pod vedením Carmen a Petra, podívejte se na rozvrh na webových stránkách o józe a Jóga Nidře www.isvara.cz, kde si také můžete stáhnout zvukové nahrávky vedených meditací. Nebo přijďte rovnou k nám do Domu osobního rozvoje 26. února a vyzkoušejte si Jóga Nidru na vlastní kůži. Abyste si ji vychutnali se vším všudy, doporučuji být vyspalí. Jedna noc před seminářem to ale nezachrání...

Autor článku: Rina Komorádová

Komentáře

Zpět na předchozí stránku

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021

BRÁNY DOSPĚLOSTI

25. – 31.10.2021